Hladomor nebo luxusní dovolená? V Severní Koreji obojí

Hladomor nebo luxusní dovolená? V Severní Koreji obojí 1

Vítejte v lyžařském středisku Masikryong, oáze luxusu s nádechem západu, která smrdí propagandou. Mohou si to obyvatelé vůbec dovolit?

Vypadá to jako ideální dovolená. Uprostřed zasněžené krajiny a bílých svahů se rýsuje hotel. Kubrick by se nestyděl natočit Shining právě zde. Přírodu protínají lanovky a upravené sjezdovky. Kilometry svahů vyčleněných pro lyžaře na více než 1400 hektarech zimního ráje.

Kdo by to nechtěl vyzkoušet? K dokonalosti chybí už jen pohled do nitra hotelu. Perfektně vybavené pokoje bez problémů splňují mezinárodní standard. Sauna, bazén, fitness, noční klub… V restauraci si za přibližně v přepočtu 46 Kč koupíte vepřová žebírka a v obchodě na vás čekají kartony džusu dovezeného z Thajska za 72 Kč. Co říkáte? V pohodě ceny, že?

 
Masikryong_North_Korea_Ski_Resort_(12300010714)

Možná ani ne. Průměrný dělník v Severní Koreji vydělá v přepočtu okolo 1100 Kč měsíčně. Pokud by Severo-Korejec měl to štěstí a dělal v průmyslovém komplexu Kaesong, dostal by v přepočtu kolem 2000 Kč měsíčně. Domácí zřejmě do Masikryongu lyžovat nechodí, pokud vůbec právě mají co do úst.

Na krajinu, kterou na některých místech stále trápí hladomor je to až okázalý luxus. Sotva rok či dva dozadu byl hladomor na takové úrovni, že propukl kanibalismus a údajně zabíjeli a jedli malé děti.

 
North Korea's Masik Pass Ski Area

Cílová skupina jsou možná zahraniční turisté, ale přece jen – šli byste na lyžovačku do Severní Koree? I když je třeba uznat, že to vypadá lákavě. Přesvědčte se na fotografiích sami.