Hlavní atrakce Andorry

Hlavní atrakce Andorry 1

Vysoko ve východních Pyrenejích mezi Francií a Španělském leží Andorra, malá zemička, která bývá při cestách často přehlížena. Ale i přes svoji malou rozlohu je Andorra dobře známá díky svým vynikajícím svahům na lyžování, stezkám pro pěší turistiku a krásné horské scenérii. Andorru tvoří několik městeček a vesnic rozmístěných mezi vysokými horami a nachází se jen tři hodiny cesty od Barcelony z jihu i od Toulouse ze severu, takže je ideálním cílem pro jednodenní výlet. Pro většinu návštěvníků je hlavní atrakcí její metropole Andorra La Vella, město tak malé, že je lze pěšky přejít z jednoho konce na druhý, které však přitom má rušnou hlavní ulici s mnoha obchody a s dobrými restauracemi. Dále zde naleznete nádherné středověké kostely, z nichž mnohé nejsou téměř poznamenány časem.

Lyžaři a snowboardisté míří do městečka Encamp, základny pro lyžařské oblasti Pas de la Casa a Grau Roig. Další turisticky zajímavá místa jsou malebné vesnice El Serrat ležící vysoko v horách a La Cortinada s kostelem Marti de la Cortinada, obě v údolí řeky Valira del Nord severozápadně od metropole.   

 

Hlavní město – Andorra la Vella

Vysoko ve východních Pyrenejích leží metropole Andorra la Vella, nejrušnější turistická atrakce země. Se svojí nadmořskou výškou 1029 m je to jedno z nejvýše položených hlavních měst na světě (a také jedno z nejmenších s méně než 25 000 obyvateli).  Hlavní ulice města ležícího nad řekou Gran Valira pod východní stranou hory Pic d’Enclar vysoké 2317 m je lemována obchody nabízejícími vše od suvenýrů až po místní umění a řemeslné výrobky, spolu s mnoha galeriemi, kavárnami a restauracemi. K hlavním atrakcím patří budova Casa de la Vell postavená v roce 1580, která je dnes sídlem vlády. Je známá svým zdobným erbem a dalšími historickými emblémy dřívějších panovníků. K hlavním atrakcím při prohlídce s průvodcem patří přijímací pokoj s nástěnnými obrazy ze 16. století, a pak v Zasedací síni (Sala de Sessions) historická skříňka se sedmi klíči, ke které má klíč každá ze sedmi obcí v zemi (skříňka obsahuje archiv země včetně dokumentů pocházejících z doby Karla Velikého (8.-9. stol.). Dále stojí za spatření Plaça del Poble, veřejné náměstí na na střeše městského administrativního komplexu, které nabízí skvělý výhled na okolní scenérii, a kostel Sant Esteve z 12. století s krásnými dřevořezbami.

 

Zimní ráj – Vallnord

Vallnord, jedna z nejoblíbenějších destinací pro zimní sporty v Pyrenejích, přitahuje na své svahy lyžaře a snowboardisty z celé Evropy. V severní části Andorry ležící Vallnord se ve skutečnosti skládá ze tří jedinečných lyžařských letovisek v jednom, z Arcalisu, Palu a Arinsalu, které dohromady nabízejí obrovský terén k prozkoumávání. O lyžaře i snowboardisty všech úrovní je zde dobře postaráno: zkušenější sjezdoví lyžaři míří na vysokohorské svahy v Arcalisu, které jsou obráceny na sever a sníh zde dlouho vydrží, zatímco začátečníci a zkušenější nadšenci si přijdou na své v Arinsalu a Palu. Většina svahů je vzájemně propojená kolejovou lanovkou, navíc z vesnice La Massana jezdí do Palu kabinková lanovka. Vallnord je obzvlášť oblíbený pro rodinné lyžařské dovolené díky jeho špičkovým lyžařským školám a zábavním aktivitám, jako je chůze na na sněžnicích (snowshoeing), sáňkování/bobování a jízda na sněžném skútru (snowmobiling) + akční hry paintball a laser tag. Skutečně odvážní jedinci zde naleznou aktivity, jako je speed riding (kombinace lyžování a hang-glidingu), heli-skiing a ski-biking. Další oblíbenou lyžařskou oblastí je Grandvalira ležící mezi Andorrou la Vella a Les Escaldes

 

Kostel Sant Joan de Caselles

Kousek cesty na sever od vesničky Canillo stojí kaple Sant Joan de Caselles. Je považována za jednu z nejkrásnějších románských kaplí v zemi, kdy kamenná budova pocházející z 11. století obsahuje mnoho zajímavých prvků, především interiér zdobený vynikajícími freskami a oltářní obraz (retablo) Apokalypsa sv. Jana pocházející z roku 1525. Dalšími zajímavostmi dobře zachovalého kostela je mříž oddělující pěvecký sbor a románská štuková postava Krista na kříži s unikátní polychromní malbou kolem.   

 

Lázně a akvapark Centre Termolúdic Caldea

V samém srdci Andorry la Vella se nachází obrovský Centre Termolúdic Caldea, největší lázeňský komplex v Evropě, který dominuje panoramatu města díky své prosklené věži připomínající štíhlou pyramidu. Park nabízí více jak 6000 m² vodní zábavy a léčebných prostor, hosté mohou využívat spousty zdejších bazénů (krytých i venkovních), řady saun a vířivek, ale také specializovaných lázeňských prostor zahrnujících indicko-římské lázně, kaskády, vyhřívané mramorové desky a dokonce grapefruitový bazén. Díky využití teplé vody bohaté na minerály z termálního zdroje v místě patří návštěva tohoto jedinečného lázeňského komplexu k zážitkům, které byste si měli dopřát alespoň jednou za život.   

 

Městečko Ordino a Casa Plairal d‘Areny de Plandolit

Hlavním cílem v  malebném údolí Valira del Nord je městečko Ordino idylicky ležící u paty hory Casamanya vysoké 2740 m. Kromě tichých uliček, malebných obchůdků a starého kostela se ve městě nachází majestátní dům Casa Plairal d’Areny de Plandolit postavený v roce 1633 a v polovině 19. století přestavěný Baron de Senallerem, který proslul kontroverzními reformami z roku 1866. Dnes je nádherný starý dům přístupný veřejnosti a může se chlubit krásným balkonem z tepaného železa z roku 1843 a kopií původní státní „skříňky se sedmi klíči“. V přízemí se nachází zásobárny a dílna kováře, zatímco v horním patře je stará zbrojnice a jídelna, kde jsou vystaveny Senallerovy jídelní servisy z Limogeského a Sèvreského porcelánu (ten druhý byl darem od rakouského císaře). Další zajímavou místností je knihovna s erby spřízněných rodin, hudební pokoj s kopií původní verze andorrské národní hymny, soukromá kaple a pekařství. 

 

Vesnice La Cortinada a kostel Sant Martí

Vesnice La Cortinada je jednou z nejatraktivnějších malých obcí v Andoře. Je obklopena loukami a rozeklanými horami a stojí zde krásný kostel Sant Martí de la Cortinada ze 12. století známý svými románskými freskami, kostnicí a krásným starým holubníkem. K dalším dodatkům ze 17. a 18. století patří v jemně kované železné zábradlí (místní výroby), petrobarevný dřevěný oltářní obraz, řada pěkného propracovaného nábytku a zpovědnice. 

Další vesnice, kterou stojí za to navštívit, je maličký El Serrat. Na konci silnice vedoucí údolím řeky Valira del Nord leží tato horská vesnička na působivém místě a je skvělou základnou, ze které se můžete vydávat na průzkum okolní krajiny. Je oblíbená také mezi pozorovateli ptactva, pěšími turisty a těmi, kdo se zajímají o vysokohorskou flóru. Když nastane zima, aktivity vystřídá sjezdové lyžování a snowboarding, dále severské lyžování a chůze na sněžnicích (snowshoeing).

 

Město Les Escaldes

Andorská farnost Les Escaldes vzdálená jen pár minut jízdy od metropole Andorra la Vella se proslavila díky mnoha horkým pramenům, které zde tryskají na povrch. Jsou známé vysokým obsahem síry a dusíku, jejich teplota sahá od 22 °C až po 66 °C, a díky svým léčivým vlastnostem byly známé už v římských dobách. K dalším atrakcím patří Viladomatovo muzeum vystavující práce katalánského sochaře Josepa Viladomata, ruiny staré pevnosti Capilla Sant Roma a historický most Pont dels Escalls s nádherným výhledem na staré město.  

 

Projděte se údolím řeky Valira d’Orient

Hlavní výhodou návštěvy Andorry je možnost poznat úžasnou scenérii této maličké země z pohodlí Vašeho auta. Jedna z nejlepších tras vede údolím Valira d’Orient, začíná v Les Escaldes severně od metropole Andorry la Vella a pak míří po úzké klikatící se silnici vedoucí ke kostelu Sant Miquel Engolasters z 12. století, typickému příkladu z množství kostelů v Pyrenejích postavených v lombardském románském stylu. Odtud je možné jít pěšky k umělému jezeru Engolasters vytvořenému přehradní hrází, které je oblíbeným místem pro rybaření a prohlídky okolí.   

 

Město Encamp a Národní muzeum automobilů

V geografickém centru státu Andorra se nachází město Encamp s téměř 12 000 obyvateli, které je dobrou základnou pro poznávání země, ať už se sem vydáte v kterémkoli ročním období. Jeho centrum zároveň patří k nejhezčím: protéká jím řeka Valira d’Orient a jeho krásné budovy dnes slouží jako obchody, kavárny a restaurace. Také je to skvělé místo, ze kterého se můžete vydávat na pěší túry, a ke kterému přiléhá hora Pic dels Pessons vysoká 2865 m. V zimě se město promění v jedno z nejdůležitějších lyžařských center v zemi, které je kabinkovou lanovkou spojeno přímo se svahy v Grau Roig a Pas de la Casa. Ve městě se dále nachází vynikající Národní automobilové muzeum s řadou přehlídek klasických veteránů, včetně parního automobilu vyrobeného v roce 1885, spolu se starožitnými motocykly a bicykly, všechny ve špičkovém stavu.   

 

Kostel Santa Coloma

Na hlavní silnici vedoucí z Andorry do Španělska ve vesničce Santa Coloma stojí jeden z nejkrásnějších románských kostelů v zemi, kostel Santa Coloma. Pozoruhodná je jeho vysoká kulatá třípatrovou věž, která se velmi liší od typických hranatých kostelních věží jiných kostelů v zemi. Kamenná stavba pochází z 9. století a obsahuje velmi uctívanou sochu Panny Colomské ze 12. století, řadu mozarabských fresek nad klenutým vchodem a nádhernou středověkou křtitelnici. Poté si udělejte kratší pěší výstup k hradu Sant Vicenç d’Enclar z 12. století, který stojící na vrcholu Roc d’Enclar přímo nad vesnicí.