5 méně známých měst na Blízkém východě, která stojí za návštěvu

5 méně známých měst na Blízkém východě, která stojí za návštěvu 1

Mnoho cestovatelů dnes využívá příležitosti, aby si prohlédli méně známé kouty Blízkého východu. Zde uvádíme pět méně známých měst v tomto regionu, které stojí za to navštívit.

 

Ammán, Jordánsko

Částečně díly otevření stezky Jordan Trail, pozoruhodné pěší turistické trasy dlouhé 650 km, která sahá z jednoho konce země na druhý, nebylo Jordánsko nikdy tak turisticky oblíbené jako v posledních letech. Ale ve spěchu ke skalnímu městu Petra a k Mrtvému moři mnoho turistů přiletí do metropole země, ale hned ji zase opustí, což je velká chyba, protože „Bílé město“ Ammán stojí na delší zdržení. Ammánská citadela, jejíž historie sahá až do doby neolitu, a krásně zachovalé římské divadlo z 2. století se nacházejí jen kousek pěšky od centra, které bez problémů můžete projít pěšky. Nenechte si ujít skvělé Muzeum Jordánska ani příležitost poznat některé z nejlepších restaurací v Ammánu, od podniku Hashem zaměřeného na falafel až po kavárny a restaurace na stylové ulici Rainbow Street. V březnu 2018 byl otevřen hotel W Amman 5* , který dnes představuje stylové místo, kde můžete v Ammánu přenocovat, pokud si budete chtít „vyhodit z kopýtka“. Špičkoví místní operátoři, jako je Experience Jordan Engaging Cultures, Vám mohou pomoct zařídit vše, od ubytování v místních rodinách až po turistické pěší výlety přímo z rušné metropole.

Akční nabídka W Amman

Maskat, Omán

Maskat, ležící mezi lesknoucím se Ománským zálivem a skalnatými vrcholky pohoří Al-Hadžar, je vzdálen jen hodinu letu (nebo 5 hodin autem) od Dubaje, ale nemůže se od svého nablýskané emirátského protějšku lišit více. Promyšlený rozvoj a náboženská tolerance vládnou v  neokázalé a poklidné metropoli na pobřeží, kde nové budovy musí odrážet tradice a hlavní svatostánek – zářivá Mešita sultána Kábúse – byla přizpůsobena tak, aby byla přístupná i pro ne-muslimské návštěvníky. Moderní Královská opera a Národní muzeum představují  příklady špičkové moderné islámské architektury, zatímco dobře zachovalé pevnosti Al Mirani a Al Jalali z 16. století jsou svědectvím o tradicemi prodchnuté minulosti města. Maskat, s původními plážemi, úžasnými vádí a vynikajícími příležitostmi pro pěší túry a sjíždění dun ve své blízkosti, představuje vynikající základnu pro poznávání Ománu.  Nové mezinárodní letiště zde bylo otevřeno v březnu 2018, takže je potřeba zde být brzy, abyste se vyhnuli davům. Lety do Ománu nabízí řada společností, včetně ekonomických domácích aerolinií Saudi Airlines a Flynas.

Akční nabídka: Six Senses Zighy Bay 5*

Baku, Ázerbájdžán

Ázerbájdžán, který leží na křižovatce Evropy, Asie a Blízkého východu, přesto s omezenými lety a uzavřenými hranicemi se sousední Arménií), může působit jako jedna z nejodlehlejších zemí vůbec. Pro neohrožené cestovatele ale izolace ještě zvyšuje kouzlo Baku, jedné z nejosobitějších metropolí na světě. Od ikonických Flame Towers („Plamenných věží“) až po Kulturní centrum Hejdara Alijeva (budova od Zahy Hadid), Baku představuje lesk moderního města, které bylo vybudováno díky penězům z ropy. Přesto metropole zůstává živoucí vzpomínkou své legendární historie, od středověkých hradeb starého města až po retro metro, které připomíná sovětské období. Přestože Baku není nejpřátelštější ani nejlevnější město na světě, je nepochybně jedno z nejbezpečnějších v regionu, a díky novému vozovému parku fialových retro taxi (jaká kdysi jezdila v Londýně) zavedených při příležitosti Evropských her 2015 je cestování ve městě velmi snadné. Ázerbájdžánské kuchyni dominují bohaté turecké a íránské chutě a je vynikající, a pokud se vydáte na tržiště pro tradiční perský koberec, určitě neodejdete s prázdnýma rukama.

 

Manama, Bahrain

Bahrajn, nejmenší (a patrně nejliberálnější) nezávislý stát v Perském zálivu, je stále přístupný pro cestovatele z jiných zemí. Charakteristické znaky moderní prosperity v metropoli Manama jsou v úžasném protikladu k historii města spojené s perlami. Bahrajnská perlová stezka v Muharraq (UNESCO) nabízí fascinující pohled do tohoto oboru, kterému se obyvatelé oblasti věnují už celá tisíciletí. Spolu s Národním muzeem a avantgardním Národním divadlem nabízí Manama také dynamickou scénu umění, zatímco své značná přistěhovalecké populaci vděčí za spoustu kvalitních podniků, kde si můžete dát oběd. Zatímco přístup na pláže je v Manamě silně omezen, ostrov Al Dar Island, který je oblíbeným víkendovým cílem obyvatel, leží jen 10 minut plavby lodí z přístavu Sitra. Pokud provozujete sportovní hloubkové potápění, můžete zkusit své štěstí při lovu perel: když nějakou najdete, bude Vaše. Město sice skončilo na 4. místě coby nejdražší na Blízkém východě v roce 2017, ale nejlevnější a nejlepší karí mimo Indii můžete najít v okolí tržnice Bab el-Bahrajn  Souk, a díky výběru hotelů jsou ceny ubytování přijatelné.

 

Zahlé, Libanon

Přestože se v současnosti nedoporučuje cestovat do libanonského Tripolisu, Baalbeku a částí BejrútuZahlé, vzdálená jen 55 km od Bejrútu a metropole provincie Beqaa) stojí za návštěvu, pokud patříte k nebojácným cestovatelům. Je známé svými červenými střechami a Cafes du Bardouni, řetězcem kaváren pod širým nebem kolem řeky Bardouni, takže představuje ideální únik z frenetického tempa metropole. Horské město se považuje za „město vína a poezie“ a má bohémský nádech díky řadě básníků, myslitelů a umělců, kteří se zde v průběhu času usadili. Také je považováno za místo vzniku občerstvení mezze (verze tapas), takže v Zahlé určitě nebudete mít hlad. A díky více jak desítce vinařství v regionu, které nabízejí prohlidky a ochutnávky (mnohé produkují také kvalitní arak) nebudete mít ani žízeň. Nechte si nějaký čas na obdivování dobře zachovalé architektury ve městě, především jeho kostelů z 18. století, a nezapomeňte vylézt na betonovou věž kostela Panny Marie ze Zahlé a Bekaa (54 m), která nabízí daleké výhledy na město a údolí Beqaa za ním.

Akční nabídka ubytování zde