Hlavní atrakce Argentiny

Hlavní atrakce Argentiny 1

Vodopády Iguazú

Úžasné vodopády Iguazú (UNESCO) se nacházejí na hranici Argentiny a Brazílie, přičemž do obou zemí zasahuje Národní park Iguazu. Obří vodopády nepochybně patří k nejpozoruhodnějším atrakcím Jižní Ameriky. Návštěvníci se mohou dostat poměrně blízko k hřmícím vodopádům díky síti dobře přístupných vyvýšených chodníků a vyhlídkových teras, které byly vytvořeny tak, aby skýtaly nejlepší možný výhled; některé z nich se nacházejí u dna vodopádů v místě známém jako Ďáblův chřtán. Iguazu jsou ve skutečnosti tvořeny 150 až 300 jednotlivými menšími vodopády, která spadají po okraji o délce téměř 3 km; jejich počet se mění v závislosti na sezóně, přičemž výšku mají od 60 do 82 m. Dostat se k nim můžete poměrně snadno díky mezinárodnímu letišti v Argentině (a dalšímu v sousední Brazílii), nejlepší spojení je sem z Buenos Aires.

 

Ledovec Perito Moreno

Město El Calafate, které je hlavním centrem pro návštěvníky NP Los Glaciares (UNESCO) v Patagonii, nabízí řadu možností ubytování a další zařízení pro turisty. Právě zde si většina návštěvníků zařídí výlety k známým ledovcům, především k úžasnému ledovci Perito Moreno, což je mohutná ledová formace dlouhá 30 km a třetí největší zásobárna pitné vody na světě, který začíná jen 78 km od centra města. Ledovec byl pojmenovaný po objeviteli z 19. století a jen 2 hodiny trvá cesta z El Calafate do velkého návštěvnického centra u ledovce, odkud jen kousek k ledovci po pěším okruhu. Pokud byste chtěli na ledovec vylézt, k dispozici jsou výlety spojené s výstupem (ice trekking), od hodinové procházky po ledovci až po pětihodinovou výpravu. Dalším významným prvkem NP Los Glaciares je Cerro Chaltén/Monte Fitz Roy (3359 m), mimořádně krásná hora tyčící se na hranici s Chile, kdy výstup na ni je prý obtížnější než na Everest.

 

Buenos Aires a jeho okrsky

Buenos Aires, jedno z nejatraktivnějších a největších měst Jižní Ameriky, bývá tím prvním, co většina návštěvníku v Argentině spatří, než zamíří do oblíbených turistických destinací, např. do Patagonie. Vyplatí se však zde zdržet a prohlédnout si skvělá muzea a galerie umění umístěné ve starých koloniálních budovách v okrscích (barrio) města. Neměli byste si nechat ujít návštěvu barria La Boca, nejpestřejšího okrsku města s „pouličním muzeem“ Caminito, což je pěší zóna s pestrobarevnými domy, zajímavými skulpturami a výukou tanga venku. Módní Recoleta je další významné barrio, kde naleznete Hřbitov La Recoleta s nákladnými mauzolei, která jsou místem posledního odpočinku slavných Argentinců, např. Evy (Evity) Perón. Dále zde spatříte řadu veřejných zahrad a parků, muzeí, galerií umění, kaváren a butiků. K dalším okrskům, které si můžete prohlédnout, patří Palermo a Belgrano s jejich širokými bulváry a sídly podobajícími se palácům a s krásným nám. Plaza de Mayo v samém centru.

 

Město Ushuaia a Konec světa  

Patagonie na jižním konci Argentiny je známá svojí pozoruhodnou krajinou, kterou tvoří dramatická kombinace And a rozlehlých úseků plání a náhorních plošin. Většina zdejších dobrodružství začíná ve městě Ushuaia, které je nejjižnějším městem světa. Zřízeno bylo na počátku 20. století jako trestanecká kolonie a dnes představuje oblíbený počáteční bod pro výpravy do Antarktidy nebo kolem Mysu Horn. Město leží u průlivu Beagle a je obklopeno jedinečnou krajinou s horami, mořem, ledovci a lesy na okraji NP Tierra del Fuego s pozoruhodnou scenérií a pestrou flórou a faunou. K oblíbeným atrakcím patří maják San Juan de Salvamento, známý také jako Maják na konci světa, postavený v roce 1884 na Ostrově Stavů (Isla de los Estados), dále Muzeum na Konci světa (Museo del Fin del Mundo) s expozicemi spojenými s přírodní historií regionu, domorodým obyvatelstvem a ranými trestaneckými koloniemi, a Námořní muzeum v Ushuaie umístěné v někdejším vojenském vězení, které stojí za návštěvu kvůli mnoha námořním artefaktům a modelům slavných lodí, jako je Darwinova Beagle.

 

Město Puerto Madryn a poloostrov Valdés

Město Puerto Madryn ležící na březích zálivu Golfo Nuevo je jedno z nejlépe krytých míst na patagonském pobřeží. Založeno bylo v roce 1886 osadníky z Walesu a díky zdejšímu hlubokému přístavu a bohatým přírodním zdrojům je to jeden z nejoblíbenějších cílů lodních výletů v Argentině. Jeho skalnaté pobřeží přitahuje milovníky vodních sportů, především windsurfaře, kteří mají v oblibě silný patagonský vítr. K atrakcím města patří Přírodovědecké a oceánografické muzeum v krásné historické budově s výhledem na přístav, která ukrývá řadu expozic patagonské flóry a fauny, včetně kostry velryby a pozoruhodné expozice věnované krakatici obrovské. Pro milovníky přírody je pak hlavním lákadlem poloostrov Valdés, významná přírodní rezervace (UNESCO) s rozmanitými druhy živočichů. Neměli byste si nechat ujít prohlídku rezervace s průvodcem, při níž běžně můžete spatřit velryby černé (které se sem přicházejí rozmnožovat), rypouše, lachtany a kosatky. Kromě toho se zde nachází významné hnízdiště velkých mořských ptáků, především tučňáků magellanských.  

 

Národní park Ohňová země (Tierra del Fuego)  

Jezera, řeky, hory a ledovce v NP Tierra del Fuego („Ohňová země“) přitahují řadu návštěvníků a pěších turistů do nejstaršího pobřežního národního parku v zemi, rozsáhlé oblasti o rozloze 156 000 akrů, která sahá od průlivu Beagle k hranicím s Chile a na severu k jezeru Fagnano (Lago Kami). Milovníkům dobrodružství poslouží město Ushuaia jako základna, ze které vydávají po turistických stezkách v parku nebo podél pobřeží poznávat zdejší dramatickou scenérii. Ta zahrnuje vysoké vodopády, husté lesy a hory a krásná jezera napájená ledovcem, jako je jezero Roca či Fagnano. K nejoblíbenějším trasám patří Senda Costera, pobřežní stezka ze zátoky Ensenada k jezeru Roca, která nabízí příležitost spatřit rozmanité druhy rostlin a zvířat včetně andských kondorů. Pokud si budete chtít vše prohlédnout z pohodlí, vydejte se na cestu železnicí Southern Fuegian Railway, což elegantní starý parní vlak jezdící přes park až k jezeru Del Toro.

 

Město Mar del Plata

Skvělé jihoamerické pláže naleznete v poměrně moderním městě Mar del Plata na atlantickém pobřeží vzdáleném 400 km od Buenos Aires. Krásné pláže se zde táhnou po délce více jak 8 km, přičemž nejblíže modernímu přístavu leží pláže Chica a Grande; ty jsou také oblíbeným místem lachtanů, z nichž mnoho se zdržuje ve vodách kolem rybářského přístaviště. Kdysi se jednalo o rekreační oblast pro bohaté, takže dnes zde spatříte mnoho starých sídel vedle novějších letovisek na nábřeží s řadou parků, náměstí a zahrad. Kromě pláží, větrných dun a dramatických útesů nabízí Mar del Plata také vynikající Muzeum Juana Manuela Fangia, což je muzeum automobilů věnované jednomu z největších závodníků Formule 1, které obsahuje více jak 100 vozů a 500 trofejí (zlatým hřebem je expozice věnovaná prvnímu automobilu Daimler z roku 1886). Další významnou zastávkou je Akvárium v Mar del Plata s mnoha mořskými atrakcemi, jako je show s delfíny a tuleni, tučňáky, želvami a plameňáky.

 

Město Bariloche a argentinská jezerní oblast

San Carlos de Bariloche (nebo jen Bariloche) získalo pověst destinace pro milovníky dobrodružných aktivit. Město je známé především díky Cerro Catedral, což je hora a oblíbené lyžařské letovisko, které přitahuje návštěvníky z široka daleka. Jedno z největších lyžařských center na kontinentu zahrnuje více jak 100 km lyžařského terénu a je oblíbené také díky úžasným výhledům na jezero Nahuel Huapi, jedno z mnoha, která tvoří argentinskou jezerní oblast NP Nahuel Huapi. Bariloche ve skutečnosti leží už v parku a slouží jako významné turistické centrum pro ty, kdo chtějí poznávat okolní rozmanité přírodní krásy, k nimž patří sopky, vodopády a ledovce, a nabízí příležitosti pro táboření, pěší turistiku, cyklistiku, rafting a horolezectví.

 

Město Mendoza 

Mendoza, která je nepochybně jedním z nejkrásnějších měst v Argentině, je oblíbeným cílem milovníků outdoorových aktivit v zimě i v létě. Když padá sníh, lyžaři z celé Jižní Ameriky zamíří na vynikající andské lyžařské svahy v oblíbených střediscích Las Leñas (které je proslulé svým strmým terénem) a Los Penitentes ležící jen 25 km od hranic s Chile. Když nastane léto, tytéž oblasti zaplaví pěší turisté a horolezci, z nichž mnozí míří na vrchol hory Aconcagua (6960 m). K dalším outdoorovým aktivitám patří rafting na divoké vodě a jízdy na koni po stezkách, které mohou zahrnovat také noční výlety s tábořením pod širým nebem. Mendoza, která je rovněž známá výrobou vína a olivového oleje, nabízí také mnoho dalších kulturních atrakcí, jako jsou muzea a každoroční festivaly, a také rušná Centrální tržnice (Mercado Central); místní lidé zde prodávají plodiny, maso a ryby, naleznete zde i pár vynikajících stánků s jídlem a restaurací.

 

Historická katedrála v Córdobě 

V centrální Argentině jen 5 hodin jízdy od Buenos Aires leží druhé největší město Córdoba, která často představuje jako mezipřistání při letech do And. Většina krásných starých budov ve městě pochází z raného koloniálního období v 16. století a můžete je spatřit při průzkumu historické části města kolem parku Plaza San Martin (UNESCO). K nejvýznamnějším z nich patří Córdobská katedrála, kterou tvoří kombinace barokního a neoklasicistického stylu a která má kořeny v původním římskokatolickém kostele postaveném v roce 1580. K jejím nejpozoruhodnějším prvkům, z nichž většina pochází z 18. století, patří zdobený interiér s nádhernými freskami z 20. století a nástěnné malby od předních argentinských malířů, unikátní stříbrný oltář a významná sbírka zlatých votivních darů. Navštivte také zdejší krypty, kde našla poslední odpočinek řada významných Argentinců).