12 historických hospod v Londýně

12 historických hospod v Londýně 1

Historické hospody jsou v Anglii stále vzácnější, ale když víte, kde hledat, pár jich zde stále je. Hospoda má zvláštní místo v srdci obyvatel Anglie – je to místo, kde byla nad vychlazeným pivem vybudována mnohá přátelství. Dnes jsou ale stále vzácnější, a to částečně kvůli developerům, kteří je bezstarostně ničí, aby vytvořili místo pro nové nájemní domy. Avšak díky organizaci Heritage England a úsilí místních komunit bylo několik z těchto kusů britské historie ušetřeno demolice. Zde uvádíme 12 historických hospod v Londýně, které – i přes všechnu nepřízeň – stále stojí.

 

The Palm Tree, Mile End

V ulici Grove Road v okrsku Mile End, mezi stavebními dělníky a napůl zbořenými domy, stojí The Palm Tree („Palma“), která připomíná historický monument. Hospoda skrývající se za kopečky v parku Wennington Green už od roku 1666 půvabně připomíná staré časy také zevnitř, díky svému rudému osvětlení a jedinečné atmosféře, jakou může mít jedině dochovaný unikát. Podél kanálu za hospodou se táhne neoficiální pivní zahrádka, zatímco hlavní budova pravidelně hostí vyhlášené jazzové večery.

 

The Royal Oak, Shoreditch

Nenechte se odradit označením „gastropub“: The Royal Oak je dřevem obložená hospoda vybudovaná ve 20. letech 20. století, která si uchovává svůj dobový půvab. Hospoda The Royal Oak („Královský dub“) s parketovými podlahami a vitriolitovým stropem se může chlubit barem ve tvaru podkovy, výběrem světlého piva a vynikajícím výhledem na frenetický nedělní květinový trh orámovaný květinami. Jídlo, které se podává v horním patře, je čerstvé a vždy skvělé.

 

The Rose and Crown, Stoke Newington

Místní pamětihodnost The Rose and Crown („Růže a koruna“) umístěná na rohu Albion Road a Church Street je nepřehlédnutelná atrakce s obrovským arkýřovým oknem skýtajícím bezkonkurenční výhled na rušnou ulici. Nabízí příjemnou a pohodovou atmosféru po celý rok: naleznete zde dřevěné obložení, podlahu ze šedé břidlice a vitriolitový strop, to vše teple osvíceno skutečným ohněm plápolající v krbu v rohu. Každé úterý se zde pořádá večer s hospodskými kvízy, které však – v pravém duchu East Endu – nejsou nic jednoduchého.

Akční nabídka zde 

 

The Golden Heart, Spitalfields

Neo-georgiánský bar z roku 1936 se může chlubit krásným fajánsovým obložením, reklamami se zlacenými písmeny na dávno neexistující piva a obrovským neonovým nápisem Truman’s Brewery (Trumanův pivovar) zářícím do ulice. The Golden Heart („Zlaté srdce“), nacházející se coby kamenem dohodil od tržnice Spitalfields Market, byl oblíbené doupě mladých britských umělkyň Tracey Emin a Sarah Lucas. Dodnes je to hospoda, která je především o lidech, od klábosících dvojic ze Shoreditch stojících venku až po významné umělce tiše zasouvající desku Queen do jukeboxu. V jejím čele stojí rozporuplná a zároveň vážená hostinská Sandra.

 

The Ivy House, Nunhead

Když chtěli developeři toužící po zisku zlikvidovat tuto dobovou hospodu a udělat zde byty, lidé ze okrsku Nunhead rozhodli jinak. Bojovali za to, aby byla prohlášena za „památku významnou pro komunitu“, a nakonec uspěli. Stejní obyvatelé pak hospodu koupili, takže se jedná o první hospodu ve vlastnictví místní komunity ve Velké Británii. Na starém dřevěném podiu v The Ivy House („Břečťanový dům“) vystoupili Joe Strummer, Jeff Beck a Ian Dury a zdejší zlaté závěsy byly vidět v pozadí ve filmu Legend (2015) o gangsterech-dvojčatech z East Endu. Kromě toho má hospoda jeden z nejlepších výběrů piva v jihovýchodním Londýně.

 

The Golden Lion, Camden Town

Zpráva v novinách Guardian odkryla příběh toho, jak kdysi krásná hospoda těsně unikla zbourání kvůli  developerovi nemovitostí, který chtěl rychlý zisk. Hostinského ve vážené hospodě Golden Lion („Zlatý lev“) málem stihl stejný osud jako u mnoha dalších hospod, ale po dlouhé právní bitvě bylo povolení k stavbě odvodáno. Viktoriánský hostinec sice funguje dál coby kus historie okrsku Camden, ale je to hořkosladké vítězství pro hostinského, který zaplatil nemalé částky, aby svůj podnik uchoval. Proto vytáhněte lavici u dřevěného baru, objednejte si pintu piva a připijte jeho statečnému úsilí.

 

The Stag’s Head, Hoxton

The Stag’s Head („Jelení hlava“) v Hoxtonu, skutečný lokál pro místní, je další skvělá hospoda v Londýně, která se dostala na seznam památkové agentury Historic England. Ukrývá se uprostřed okrsku New Era Estate a je to pozoruhodná budova obložená dřevem, která pravidelně hostí hudební talenty: na maličké podium se zde vejde i pětičlenná kapela. Při renovaci byla objevena nezvyklá vinylová podlaha, která slouží jako vynikající taneční parket, a také je zde spousta reproduktorů pro hostující DJ. Ale nenechte se zmást moderními vymoženostmi – stále je to místo, kam se chodí na pivo a klepy. A skutečně zde mají na stěně hlavu jelena.

 

The Bedford, Balham

The Bedford je jakýsi „všeuměl“ mezi podniky: bylo zde vše od hospody přes podnik s živou hudbou až po centrum komedie, dokonce i disco. Přesto všechno si uchoval svůj klasický půvab East Endu, který je charakteristický pro mnoho hospod na tomto seznamu. I dnes hospoda přitahuje spíše drsnější dav, např. sázkaře a hráče, a to díky svému dlouhodobému renomé. Zdejší podium poctily hvězdy komedie Stephen K. Amos, Al Murray a Eddie Izzard, a svoji kariéru pod touto střechou započali mnozí hudebníci, např. Ed Sheeran.

Akční nabídka zde 

 

Fellowship Inn, Bellingham

The Fellowship Inn („Hostinec Přátelství“) byl revoluční ve své ambici a designu. Byla to první londýnská hospoda vybudovaná na sídlišti a měla za úkol svádět dohromady rozdělenou komunitu, kam patřili také veteráni z I. světové války. Hospoda, která zahrnovala útulný bar zahnutý kolem krbu v tudorovském stylu, veřejný prostor pro akce a (poněkud kontroverzně) také „dětský koutek“, nejprve zkvétala, až na konci 90. let získala špatnou pověst. Dnes díky štědrému sponzorování od památkové nadace získává zpět své místo komunitního centra pro okolní oblast. Samotné srdce hospody spočívá v prostředí s výzdobou z 60. let, která byla pečlivě zrekonstruována do své původní slávy.

 

The Duke of Edinburgh, Brixton

Kousek cesty od módních vináren a kaváren s organickou kávou kolem tržnice Brixton Market se nachází hospoda The Duke of Edinburgh („Vévoda z Edinburghu“), která si hrdě uchovává své neokázalé kouzlo a historický rodokmen. Tato kombinace vyhovuje pravidelným hostům, kteří zaplňují její obrovskou pivní zahrádku, jenž patří k největším v oblasti South London. Chlubit se může

prostorami uspořádanými kolem dlouhého souvislého baru, což bylo typické pro poválečné „vylepšené hospody“ (které se vynořily v celém Londýně v polovině 20. století díky iniciativě pivovaru Truman Brewery). Stačí vytáhnout lavici a těšit se z bohatého výběru kvalitního světlého piva v teplém odpoledním vzduchu.

 

The Cross Keys, Chelsea

The Cross Keys („Křížové klíče“) hasí žízeň obyvatel Londýna milujících společnost už od roku 1708. K  prestižním hostům patřili Bob Marley a Dylan Thomas (jak hrdě hlásí tabule vedle dveří), takže hospoda s tradicí měla a má značnou fanouškovskou základnu. I když výběrem svých drinků si uchovává svůj rodokmen z East Endu, zdejší jídlo je výjimečné a představuje zajímavý kontrast k okolí. Hosté si mohou dát např. husí játra (foie gras) či ústřice v prostředí s holým cihlovým zdivem a dřevěnými deskami na podlaze, takže budou jíst stylově v nejstarší hospodě v londýnském Chelsea.

 

The Army and Navy, Stoke Newington

Mnoho klasických londýnských hospod se sice rádo prezentuje jako „otevřené pro všechny“, avšak The Army and Navy („Armáda a námořnictvo“) je především hospoda pro místní. Nachází se ostřejším rohu ulic než většina ostatních a je podnikem se svým „štamgasty“, kteří sem chodí dát si v rychlosti pivo pod vitriolitovým stropem. Klasická ukázka hospod Trumanova pivovaru z 30. let 20. století si zachovala tradiční tmavé dřevěné obložení a strohý bar. Když sem zamíříte, můžete vidět sportovní zápasy blikající z velkých obrazovek, známé hity znějí každou sobotu večer a spousta piva Guinness teče stále.

Trasy pro pěší turistiku v Anglii