Priština: co dělat v nejmladší evropské metropoli

Priština: co dělat v nejmladší evropské metropoli 1

Když odhlédneme od domácích hospodářských a politických problémů, Kosovo se pomalu, ale jistě, vydává vlastní cestou coby jeden z posledních koutů Evropy, které čekají na své objevení cestovateli, živá a sofistikovaná metropole Priština sice nepatří k příliš esteticky působivým městům, zato vyzařuje nakažlivou energii. Na evropském kontinentu nenajdete mnoho dalších míst, která by nabízela takový protiklad tradice a modernosti, od balkánské směsice kultur až po špičkové restaurace a kluby.

Zapomeňte na negativní stereotypy, které jste slyšeli, a neustálé spojování s válkou – Priština je nepochybně jedna z nejbezpečnějších metropolí v Evropě a vynikající základna pro poznávání zbytku Kosova. Jedná o ideální volbu, pokud se vydáte do této méně navštěvované balkánské země.

Prizren – kulturní metropole Kosova

Na co se podívat

V Prištině nebudete zahlcení pamětihodnostmi a atrakcemi, což není tak špatné, protože získáte mnohem více času na posezení a vnímání energické atmosféry v nejmladší evropské metropoli (možná je to jejím hlavní lákadlem). Projděte se po hlavním pěším tahu Nena Tereza Boulevard, abyste si udělali představu o tempu zdejšího života, a poté zamiřte do některé z mnoha kaváren ve městě. Káva je zde velkým zdrojem pýchy, s čímž souvisí vzkvétající kavárenská kultura, která stojí za samostatný průzkum – především pro ty, si rádi dají dobré macchiato, protože Priština (podle slov místních) nabízí „nejlepší na světě“. Po jejím ochutnání pak milovníci kávy mohou jen těžko nesouhlasit. K oblíbeným místům v centru a okolí, kde si můžete dopřát svoji dávku kofeinu, patří kavárny Dit’ e Nat’, Half & Half, Che Bar a Prince Coffee House. Jakmile budete posilněni kávou a připraveni na kulturu, projděte se starou Prištinou a pátrejte po historické stránce města. Můžete zde najít starou hodinovou věž, zrenovované Muzeum Kosova a Etnografické muzeum (které nabízí skvělé expozice o životě v Kosovu od 15. do 20. století ve zrenovovaném městském domě z osmanského období), ale také uvidíte nejstarší mešity ve městě a můžete nakupovat v bazaru.

Priština: co dělat v nejmladší evropské metropoli 2
Národní knihovna v Prištině

Priština má samozřejmě i své netradiční atrakce. Když pojedete z letiště nebo autobusového/vlakového nádraží do města, dívejte se po kýčovitých amerických symbolech, jako je model newyorské Sochy svobody na střeše Hotelu Victory (prý je uzavřen) a bronzové soše Billa Clintona vysoké 3 m mávající na kolemjdoucí z rohu ulic Bill Clinton Boulevard a Robert Doll Street. Pozornost také upoutá ikonická Národní knihovna s impozantním brutalistickým designem a symbolický monument „Newborn“ před komunistickou budovou Paláce mládeže a sportu.

 

Kde si dát jídlo

Tradiční kosovská kuchyně je kombinací albánské, turecké a typicky balkánské, které všechny v Prištině snadno najdete. Dušené pokrmy (tave), grilované maso, sudžuk (pikantní klobása), sarma (plněné zelné listy) a čerstvé sýry patří ke stálicím. Ochutnat je můžete v  restauracích Pishat, Tiffany nebo ve stylovější Liburnia nacházející se v nejstarší části města. Miqt Taverna, ukrytá v zákoutí Nena Tereza Boulevard, nabízí jednodušší menu podávané s módní obměnou. Nečekaně neokázalé prostředí v podniku zaměřeném na místní celebrity, vysoké politiky a informované gurmány nabízí restaurace Image v tichém okrsku Bregu i Diellit („Slunečný kopec“), kam se dostanete taxi (za asi 2-3 EUR). Oblíbená restaurace, kterou vlastní a provozuje legendární šéfkuchař Lali, se může chlubit kreativní mezinárodní kuchyní a nejlepšími steaky ve městě. Také mimo centrum (hned za autobusovým nádražím) se nalézá Te Halimi, sen všech milovníků česneku, kde by bylo hříchem odejít a neochutnat zdejší kuře po domácím způsobu (pulë specialitet i shtepise).

 

Kde se bavit

Priština je nepochybně „černým koněm“ na evropské scéně párty zábavy, kde se něco děje téměř každý den v týdnu. Začněte večer jako místní pivem a rakijí v některé z mnoha taveren (bar/restaurace dobrou nabídku v baru) ve městě. Taverna Ibra je místem, kde se můžete zahřát předtím, než kolem půlnoci zvýšíte tempo a zamíříte do dalších barů a klubů. Noční klub Zanzi Jazz Bar je klasika prověřená časem, kterou navštěvují místní i cizinci, s živou hudbou o víkendech a s tancem. Pokud Vás láká něco trochu kultivovanějšího, zamiřte do Hamam Jazz Baru http://www.hamamjazz.com se smyslnou hudbou a vynikajícím interiérem, který získal cenu WIN Award 2013 jako jeden z nejlepších barových designů na světě. Drinky s výhledem nabízí bar 13 Rooftop na střeše Grand Hotelu Pristina 5*, zatímco Priview Bar o něco dál od centra má stylovější atmosféru a klientelu. Většina podniků zavírá mezi 2 a 3 hodinou ranní, pár jich však pokračuje do rozednění, např. electro club MHz a Zone Club, kde hrají směs všeho podle výběru konkrétního DJ a který funguje na jiném místě v létě a na jiném v zimě.

Kde přenocovat

Hotely v Prištině se po celé roky zaměřovaly spíše na obchodní cestující a zahraniční návštěvy než na turisty a hostely jsou zde relativně nový koncept. Možností ubytování však přibývá nebo se alespoň zlepšují. Swiss Diamond Hotel 5* je zdaleka nejelegantnější ubytovací zařízení ve městě, zatímco Hotel Gracanica 3*, nový butikový hotel s ekologickým designem na okraji města, je klidné útočiště z ruchu v centru. Ubytovací zařízení střední třídy jsou v podstatě zaměnitelná, i když Hotel Prishtina 4* a Golden Hotel 4* mezi nimi vynikají. Nejlepší ubytování v hostelu najdete v Hostelu Han, který se těší přední lokalitě hned u Náměstí Matky Terezy.

Akční nabídka ubytování:

Kam dál

Priština: co dělat v nejmladší evropské metropoli 3
Monastýr Gračanica

Myslíte si, že Priština je jen samá výstřední betonová architektura ? Nasedněte do autobusu č. 4 mířícího ven z centra a brzy se dostanete k regionálnímu parku Germia (62 km²), kam obyvatelé města míří na pikniky nebo se procházet po turistických stezkách. Monastýr Gračanica (UNESCO) vzdálený asi 8 km je další cíl pro snadný výlet; uvidíte zde krásné fresky ze 14. století. Neměli byste si nechat ujít ani zbytky starověkého římského města Ulpiana (z 2. stol.n.l.) v okolí. O něco dále se nachází medvědí rezervace Bear Sanctuary, kde se návštěvníci mohou podívat na zachráněné medvědy hnědé v jejich přirozeném prostředí a těšit se z okolních lesů.

 

Jak na to

K dispozici je jen málo přímých letů z evropských zemí do Prištiny, ať už ekonomických nebo plnohodnotných. Avšak nejbližší balkánská metropole je Skopje v Severní Makedonii s častými autobusovými spoji do Prištiny (2,5 hodiny, asi 5 EUR). Pamatujte na to, že Srbsko neuznalo nezávislost Kosova, takže můžete přejít hranici z Kosova do Srbska pouze v případě, že jste tudy i přicestovali. Občané EU, Austrálie, Nového Zélandu, Kanady a USA nepotřebují vízum.

Monumenty bývalé Jugoslávie