Hlavní atrakce francouzské Normandie

Hlavní atrakce francouzské Normandie 1

Normandie se svojí krásnou různorodou scenérií a bohatou historií toho může návštěvníkům nabídnout opravdu hodně. Může se chlubit jednou z nejslavnějších turistických památek Francie, ostrůvkem Mont-Saint-Michel, ale také působivými hrady, nádhernými kostely a malebnými starými městy, jako je Rouen. Přímořská letoviska Honfleur a Deauville jsou oblíbenými cíli v létě, avšak přírodní krásy zdejšího pobřeží, lesů a luk představují atrakci samy o sobě. Kolem kanálu La Manche spadají do moře dramatické vápencové útesy, zatímco pro Dolní Normandii jsou typická poklidná zelená údolí. Idylická pastevecká oblast známá jako „Normanské Švýcarsko“ (Suisse Normande) přitahuje milovníky přírody a outdoorových sportů. Normandie je také místem vylodění Spojenců v roce 1944, avšak svědectví o II. světové válce naleznete po celém regionu. Turisté zde mohou navštívit vojenské hřbitovy, vzpomínková muzea i pláže vylodění, včetně nejznámějších Omaha Beach a Arromanches Beach.   

 

Mont Saint-Michel

Významné středověké poutní místo Mont-Saint-Michel („Hora sv. Michaela“) je přílivový ostrov, který patří k nejznámějším a nejpozoruhodnějším destinacím ve Francii. Opatství sv. Michaela (Saint-Michel – UNESCO) má v sobě něco tajemného a tyčí se do výšky více jak 100 m nad mořem. Gotické věže jakoby sahaly k nebi, zatímco místo kyne návštěvníkům přes zlověstně působící záliv Saint-Michel. Během odlivu mohou návštěvníci podniknout „tradiční přechod“ (pěšky s průvodcem nebo jako křesťanskou pouť), zatímco při přílivu se z Mont Saint-Michel stává ostrov přístupný pouze po vyvýšené cestě. Jeho hlavní atrakcí je opatský kostel, kam se dostanete po zdolání pěší stezky dlouhé 200 m a pak 350 schodů až na samý vrchol Mont Saint-Michel. Nádherné opatství postavené ve 12. století ukrývá poklidný románský svatostánek a úžasným gotickým kůrem. Z terasy opatství na západní straně budou návštěvníci mít úžasný panoramatický výhled.

 

Rouen – historické město

Při procházkách po středověkých kamenných uličkách Rouenu se návštěvníci ocitnou v historickém prostředí s krásnými hrázděnými domy. Nádherné gotické kostely najdete na každém rohu, a mnohé z nich jsou architektonické klenoty. Impozantní katedrála zapůsobí na každého svojí nádhernou fasádou, kterou maloval v různém světle Claude Monet ve své známé sérii obrazů. Další významnou památkou Rouenu je hodinová věž Gros-Horloge v centru města. Milovníci umění a kultury by měli navštívit Muzeum krásného umění s jeho renomovanou sbírkou. Rouen je rovněž známý jako místo, kde byla Jana z Arku v 15. století postavena před soud. Turisté mohou spatřit věž, kde stála před svými soudci, i místo, kde byla upálena. Později byla prohlášena za svatou a dnes zde stojí současný kostel zasvěcený jejímu nezlomnému duchu.

 

Honfleur – město

Honfleur se svým malebným starým přístavem v ústí Seiny patří k nejpůvabnějším městům v Normandii. Leží asi 25 km od města Le Havre a představuje návštěvníkům starobylé kamenné ulice a mnoho malebných roubených domů. Zdejší starý námořní přístav používali mořeplavci, kteří vyplouvali v 16. století do Kanady. Na severní straně přístavu stojí budova Lieutenance z 16. století, někdejší dům guvernéra postavený na zbytcích starověkých zdí. Jednou z nejzajímavějších atrakcí města je Námořní muzeum (Musée de la Marine) sídlící v dřívějším kostele Saint-Etienne postaveném mezi 14. a 15. stoletím. Námořní muzeum vypráví o historii mořeplavectví, rybolovu a stavby lodí ve městě. Nezbytnou zastávkou pro milovníky impresionismu je Muzeum Eugène Boudina s rozsáhlou sbírkou 200 prací. Boudinovy obrazy tvoří více jak polovinu sbírky, zatímco zbytek zahrnuje díla Moneta, Courbeta, Milleta a dalších impresionistů. Hlavní část muzea se nachází na nám. Place Erik Satie, zatímco přístavba je v samostatně stojící zvonici kostela Sainte-Catherine. Pozdně gotický kostel je atrakcí sám o sobě a byl postaven místními staviteli lodí po Stoleté válce (v 17. století).

 

Caen: kostely a Pamětní centrum

Caen ležící v místě, kde se řeka Orne setkává s kanálem La Manche, je hlavním centrem Dolní Normandie a metropolí departementu Calvados. Přestože byly ¾ města zničeny při spojenecké invazi v roce 1944, jeho nádherné kostely přežily nepoškozené. Pamětní centrum v Caenu vzniklo na počest utrpení obyvatel Caenu za války a vypráví historii vylodění Spojenců a bitvy o Normandii. Muzeum má za cíl vzdělávat a vyjadřuje téma smíření. Kromě toho nabízí půldenní a celodenní komentované návštěvy pláží vylodění (více níže).   

Adresa: Le Mémorial de Caen, Esplanade Général Eisenhower, Caen

 

Bayeux a Muzeum Tapisérie z Bayeux

Na úrodné planině u pobřeží Atlantického oceánu leží historické město Bayeaux, které je známé především díky slavné Tapisérii z Bayeux (Tapisserie de la Reine Mathilde). Mistrovské dílo středověkého umění je ve skutečnosti výšivka a ne tapisérie, je dlouhá 70 m a představuje historický dokument, který vypráví příběh dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem (manželem Mathildy) v roce 1066 v Bitvě u Hastingsu. Kvůli své velké kulturní hodnotě je Tapisérie z Bayeux památkou chráněnou UNESCO. Je pečlivě provedená do nádherných detailů a znázorňuje 58 různých scén, 623 postav, 759 zvířat a 37 budov a lodí, spolu s průběžným komentářem v latině. Vedle Muzea tapisérie se nachází další významná atrakce Bayeux, Katedrála Notre-Dame. Postavena byla mezi 11. a 13. stoletím a patří k nejkrásnějším příkladům normanské gotického kostela. 

Adresa: 13 bis Rue de Nesmond, Bayeux

 

Omaha Beach: pláž vylodění s muzeem

Nejznámější z pěti pláží vylodění je Omaha Beach, která byla dějištěm nejkrvavější bitvy II. světové války na západní frontě. Omaha Beach se táhne mezi Vierville-sur-Mer a Colleville-sur-Mer a tvoří ji dramatické pobřeží Atlantiku, kde se strmé útesy tyčí do výšky téměř 100 m nad mořem. Návštěva místa představuje mrazivou připomínku smrtelných bojů, které se zde odehrály v „Den D“ 6. června 1944. Kolem pobřeží je dodnes možné spatřit zbytky německých bunkrů a vojenských námořních mol.

Americký hřbitov v Colleville-sur-Mer shlíží na Omaha Beach a nachází se zde více jak 9000 perfektně zarovnaných  náhrobních kamenů, takže se jedná o největší americký hřbitov v Normandii. Nedaleko Amerického hřbitova a Omaha Beach se nachází Muzeum akce Overlord, které mapuje historii spojeneckého vylodění a osvobození Paříže. Sbírky muzea zahrnují válečná vozidla, tanky a zbraně, ale také osobní předměty vojáků.

Adresa: Rond-point d’accès du Cimetière Américain, Lotissement Omaha Center, Colleville-sur-Mer

 

Deauville – letovisko

Luxusní přímořské letovisko Deauville patří k největším a nejoblíbenějším turistickým destinacím v Normandii. Jeho krásné nábřeží nabízí 2 km písečných pláž a promenádu (chodník z dřevěných desek) k procházkám. Plavčíci mají službu v červenci a srpnu denně od 10 do 19 hod., v červnu a září kratší dobu. Návštěvníci si mohou pronajat slunečníky, lehátka i plážové chatky. Barevné staromódní plážové slunečníky a stany dávají pláži klasický vzhled typický pro 20. léta 20. století. Rekreanti si mohou udělat přestávku od opalování a vydat se za nákupy do módních butiků nebo si dát jídlo v některé ze stylových restaurací v Deauville. Další atrakcí je zdejší přístav; je zde několik přístavišť pro menší lodě a přístav Morny s Jachtařským klubem v Deauville. Jachtařský klub organizuje řadu závodů lodí (regatty) vysoké úrovně a město Deauville hostí závody plachetnic, jako je Deauville International Week, což je akce přitahující návštěvníky z mnoha zemí. Z přístavu turisté mohou pokračovat podél krásného Květinového pobřeží (Côte Fleurie), které se táhne po délce 30 km jihozápadním směrem až ke Cabourgu. 

 

Giverny a Monetova zahrada   

Monetova zahrada je nezbytnou zastávkou pro všechny milovníky impresionismu. Někdejší sídlo Claude Moneta v Giverny je krásné místo v krajině vzdálené asi hodinu cesty od Paříže. Dům je kouzelný, pro tohle místo jsou však charakteristické především krásné zahrady. Pestrá květinová zahrada je nádherná a slavná vodní zahrada s japonským mostem a jezírkem s lekníny je obklopena zelenými smutečními (babylonskými) vrbami. Monet věnoval mnoho let malování různých aspektů této zahrady, inspirovaly ho různé odrazy ve vodě a to, jak světlo mění scenérii v průběhu dne. Návštěvníci si mohou prohlédnout Monetovu zahradu a poznat různé prvky, které Monet maloval, především na jeho obraze Vodní lilie.

Adresa: Rue Claude Monet, Giverny

 

Fécamp – letovisko

Fécamp a jeho pláže jsou další oblíbenou letní destinací na Alabastrovém pobřeží (Côte d’Albâtre), která přitahuje mnoho rekreantů hledajících poklidnou dovolenou. Fécamp byl založen v roce 1832 jako jedno z prvních přímořských letovisek ve Francii, kdy přitahoval kultivované lidi z lepší společnosti, zatímco dnes obdivují zdejší svěží mořskou scenérii milovníci slunce i společenská smetánka. Ve Fécampu žil nějakou dobu spisovatel Guy de Maupassant a některé z jeho příběhů jsou zasazeny do prostředí tohoto města. Kromě rybářského přístavu je hlavní turistickou atrakcí starý opatský kostel Sainte-Trinité původně postavený v 12.-13. století. Jeho interiér je velmi prostorný, vybavený nádherným kůrem a krásným renesančním oltářem. Středověká poutní kaple Notre-Dame-du-Salut stojí na strmém křídovém útesu severně od města, zatímco 11 km odtud se nachází vesnice Valmont se středověkým hradem a ruinami opatství z 12. století.

 

Étretat – letovisko

Oblíbené přímořské letovisko Étretat leží na normanském malebném Alabastrovém pobřeží na úpatí pozoruhodných bílých křídových skal. Útesy dosahují výšky až 90 m a z výšky nabízí skvělé panoramatické výhledy. Krásná scenérie v Étretatu zapůsobila na Claude Moneta, který zde strávil zimu roku 1868, kdy zachycoval na svých obrazech zdejší dramatickou krajinu a pobřeží. Pláže u Étretatu jsou oblíbeným cílem milovníků slunce, zatímco oceán je zdrojem živobytí pro rybáře; čerstvé dary moře jsou významnou součástí místní kuchyně. Étretat rovněž nabízí mnoho krásných secesních vil, z nichž nejznámější je Villa Orphée. Dále je zde Villa La Guillette, která byla postavena pro spisovatele Guy de Maupassanta.

 

Normandské Švýcarsko

Název Normandské Švýcarsko (Suisse Normande) získal krásný úsek krajiny v údolí řeky Orne mezi Thury-Harcourt (jižně od Caenu) na severu po Flers-de-l’Orne na jihu a Falaise na východě. Idylická oblast v Dolní Normandii se zelenými zvlněnými kopci, lesy a jezery nabízí především útočiště v přírodě. Oblast Normanského Švýcarska je centrem outdoorových aktivit, jako je pěší turistika, horská cyklistika, horolezectví a plavba na kanoi či kajaku. Klikatící se řeka, strmé útesy kolem jejích břehů a složitá mozaika živých plotů dávají krajině specifické kouzlo. Nejnápadnějším prvkem jsou skály Rocher d’Oëtre v nejkopcovitější části oblasti a mimořádný výhled z výšin soutěsek řeky Rouvre. K dalším malebným úsekům patří údolí Vère a Noireau a část údolí řeky Orne mezi Thury-Harcourt a Pont-d’Ouilly. 

 

Château de Fontaine-Henry – hrad

Nejpozoruhodnější hrad v Normandii Château de Fontaine-Henry se nalézá v poklidném prostředí zeleného údolí Mue v Dolní Normandii (asi 14 km od Caenu). Byl postaven na počátku 13. století a rodina, která hrad vlastní, má dávné historické kořeny. V době renesance získala budova nádhernou výzdobu a je pozoruhodným příkladem gotické a renesanční architektury. Hrad má impozantní kamennou fasádu a neméně krásný interiér. Pokoje jsou vybavené krásným nábytkem a úžasnou sbírkou obrazů včetně prací malířů Mignarda, Rigauda a Roberta. Dále je zde samostatná kaple 13. století zrenovovaná v 16. století. Hrad je obklopen lesem a parky, kdy v parku si návštěvníci mohou zahrát tradiční hry.   

Adresa: 3 Place du Château, Fontaine-Henry

 

Château de Caen – hrad

Hrad, který nechal v roce 1060 postavit anglický král Vilém Dobyvatel, je jednou z největších středověkých staveb v Evropě a typickým symbolem historie Caenu. Ve středověku byl královskou pevností a během Stoleté války pevností Angličanů. Za II. světové války sloužil jako kasárna by pěší pluku, zatímco dnes v hradu sídlí Muzeum Normandie i Muzeum krásného umění (Musée des Beaux-Arts). Muzeum Normandie nabízí přehled kultury a historie regionu včetně historie hradu. Muzeum krásného umění v Caenu je považováno za jedno z nejvýznamnějších muzeí umění ve Francii a jeho sbírka se zaměřuje na evropské malby (francouzské, italské, vlámské a holandské) 16. a 17. století. K jeho pokladům patří např. mistrovská díla od Poussina, Rubense, Veronese a Brueghela, sbírka však sahá až do 19. století s krásnými impresionistickými díly, jako jsou obrazy od Moneta, Boudina a Courbeta. 

Adresa: Le Château, Caen

 

Muzeum bitvy o Normandii v Bayeux

Ve městě Bayeux se nachází britský hřbitov z II. světové války, a také Pamětní muzeum bitvy o Normandii. Muzeum se může chlubit rozsáhlým prostorem popisujícím bitvu o Normandii, která probíhala od 7. června do 22. srpna 1944. Dále je zde sál, kde se promítá film „Normandie 44: rozhodující vítězství na západě“ založený na archivních dokumentech. Film vytvořený historikem vysvětluje hlavní operace v bitvě u Normandie. Hlavním cílem muzea je vysvětlovat historii veřejnosti a sloužit jako vzpomínkové místo, které uctí památku padlých vojáků i civilistů.   

Adresa: Boulevard Fabian Ware, Bayeux

 

Muzeum Dne D v Arromanches

Pláže vylodění u Arromanches nedaleko Omaha Beach byly úspěšně obsazeny Brity, kdy britská 50. divize Northumberland zničila německé bunkry a postavila zde obrovský umělý přístav Mulberry Harbor. Muzeum leží nedaleko břehu v blízkosti místa, kde stál jeden z přístavů, a nabízí komentované prohlídky s funkčními modely, které ukazují, jak umělý přístav fungoval. Návštěvníci zde rovněž mohou zhlédnout dokumentární film obsahující vzácné archivní záznamy z II. světové války. Stále možné spatřit zbytky těchto přístavů v místech, kde se dnes nachází rušné veřejné náměstí s mnoha kavárnami a obchody.   

Adresa: Place du 6 Juin, Arromanches

Válečné památky Normandie

***

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA:  

Dieppe – město a letovisko

Další významné přímořské letoviska na Alabastrovém pobřeží Dieppe leží u kanálu La Manche asi 60 km severně od Rouenu. Pláž o délce 2 km sahá až k hradu z 15. století stojícímu na křídovém útesu nad městem; v hradu dnes sídlí muzeum. Severozápadně od hradu se nachází třída Boulevard de la Mer nabízející nádherné výhledy na moře. V centru města leží půvabné nám. Place du Puits-Salé. V Dieppe naleznete dva významné kostely: barokní kostel Saint-Rémy postavený v 16.-17. století a nádherný gotický kostel Saint-Jacques s krásnými dveřmi a bohatě zdobeným interiérem.

Dieppe představovalo klíčové místo při vylodění Spojenců v roce 1944 a dnes se zde nachází řada památníků kanadským vojákům, kteří se zde vylodili při katastrofálním útoku v srpnu 1942. V nedalekém Pourville-sur-Mer se nachází muzeum věnované historii útoku/nájezdu u Dieppe.

 

Évreux – město a letovisko

Évreux je významné komerční a tržní centrum a metropole departementu Eure. Hlavní turistickou atrakcí je katedrála Notre-Dame založená v 11. století. Katedrála se může chlubit nádhernými vitrážovými okny z 16. století a jemně kovanými renesančními mřížemi v kaplích kolem kůru. K dalším zajímavým památkám patří Biskupský palác z 15. století, ve kterém dnes sídlí Městské muzeum, a hodinová věž Tour de l’Horloge z roku 1490. Dřívější opatský kostel Saint-Taurin ukrývá relikviář sv. Taurina ze 13. století považovaný za mistrovské dílo francouzského zlatnictví.    

 

Trouville – letovisko

Oblíbené přímořské letovisko Trouville leží asi 2 km severovýchodně od Deauville za mostem přes řeku Touques. Krásná pláž a přístav pro malé lodě přitahuje mnoho návštěvníků především během léta. Doporučená trasa pro výlet z Trouville je po silnici Corniche Normande, která vede kolem pobřeží vysoko nad mořem a přitom nabízí výhledy do daleka až k městu Honfleur.

 

Le Havre – přístavní město

Le Havre na krásném místě u ústí Seiny je druhý největší přístav Francie (po Marseilles). V letech 1840-1926 zde žil Claude Monet a namaloval mnoho svých významných prací. Le Havre velmi utrpělo za II. světové války a později bylo téměř kompletně znovu postaveno, kdy mnoho budov navrhl architekt Auguste Perret. Znovu postavené centrum města dnes nabízí zajímavé příklady moderní architektury, jako je prostorné nám. Place de l’Hôtel-de-Ville s funkčními obytnými domy. 

Hlavní turistické atrakce Francie