Hlavní turistické atrakce Francie

Hlavní turistické atrakce Francie 1

Francouzi svou zemi kvůli jejímu typickému tvaru láskyplně nazývají „l’Hexagone“ (šestiúhelník). Každý roh Francie má přitom vlastní jedinečný charakter. Jsou to drsné francouzské Alpy se spoustou možností pro outdoorové aktivity, sluncem zalitá Provence s poklidným tempem, luxusně krásné Azurové pobřeží, anebo Alsasko  s malebnými vesničkami mezi kopci pokrytými vinicemi. Paříž a Versailles si při své první návštěvě země nesmíte nechat ujít. Další tradiční cíle turistů zahrnují módní přímořská letoviska, pohádkové hrady a proslulé gotický katedrály.  Méně obvyklá místa pak najdete v krajině, např. venkovské statky v Burgundsku, rybářské vesničky v Bretani či lesy v Pyrenejích.

Paříž a Versailles

Hlavní turistické atrakce Francie 2

Paříž je známá svou elegancí a radostí ze života (joie de vivre) a je to velkolepá metropole plná skvělých staveb, k nimž patří eiffelovka a katedrála Notre-Dame. Bohaté dědictví města odráží Louvre, jedno z předních muzeí v Paříži s vynikající sbírkou umění, zatímco muzea Musée d’Orsay Musée de l’Orangerie vystavují klenoty francouzského impresionismu. K dalším atrakcím Paříže patří působivá středověká čtvrť a půvabné bulváry. K typickým turististickým zážitkům patří nakupování v knihkupectvích v Latinské čtvrti, procházení se po Champs-Elysées a pozorování lidí z venkovních kaváren na bulváru Saint-Germain-de-Prés. Za jedním z nejimpozantnějších paláců v zemi turisté podnikají 30minutovou cestu vlakem. Zámek Versailles (UNESCO) představuje jeden z nejlepších tipů na jednodenní výlet z Paříže. Postavit ho nechal Ludvík XIV. („Král Slunce“) a honosný palác ze 17. století je svědectvím slávy a absolutní moci králů Francie. Zámek se může chlubit nádhernou barokní fasádou, oslnivým Zrcadlovým sálem a formálními zahradami s fontánami, takže umožňuje návštěvníkům si představit zašlé časy slávy francouzského královského dvora.

 Návštěva Versailles

Krásná Provence

V kontrastu s šedivým nebem v Paříži a v severní Francii se Provence těší středozemnímu slunci. Zdejší lákavá krajina má své drsné zemité kouzlo. Zvlněné kopce jsou pokryty mozaikou malých statků, olivových hájů a slunečnicových a levandulový polí. Ve vzduchu se nese vůně rozmarýnu, šalvěje a tymiánu, bylinek, které zde hojně rostou a používají se v místní kuchyni. V této nádherné krajině ne náhodou našli inspiraci impresionističtí malíři, kteří vytvořili vynikající díla. Návštěvníci bývají okouzlení vesnicemi na kopcích (villages perchés), k nimž patří Saint-Paul-de-Vence, hradbami obehnané středověké městečko vzdálené jen kousek cesty autem od turisticky oblíbených míst na Azurovém pobřeží (jako je Éze), a malebný Gordes, jedna z předních destinací v pohoří Luberon. V samém srdci Provence naleznete tradiční prostředí v ulicích zastíněných stromy a venkovních kavárnách v Aix-en-Provence, na slavnostech v Arles nebo ve starém přístavu v Marseilles. Nezbytnou zastávkou je Papežský palác v Avignonu, plážové letovisko Saint-Tropez a Orange s římským divadlem, jedno z úžasných míst v oblasti Haut-Vaucluse.

Azurové pobřeží

Francouzská riviéra/Azurové pobřeží (Côte d’Azur) je krásný úsek Středozemního pobřeží pojmenovaný podle zdejšího sytě modrého-azurového moře. Také nebe zde často mívá úžasný nebesky modrý odstín díky slunečnému počasí, které je zde po většinu roku. Côte d’Azur začíná v Saint-Tropez (překrývá se s Provence) a sahá až k městu Menton necelých 30 km od hranice s Itálií. Dnes je tato oblast rušnou a přelidněnou rekreační destinací. Jaro a podzim přinášejí mírnější počasí a tišší, klidnější atmosféru. Azurové pobřeží má pro každého něco. V Nice si můžete užívat život, navštěvovat muzea umění a procházet se po kamenných ulicích a po bulvárech lemovaných palmami. K dispozici je řada jednodenních výletů, které Vám blíže představí krásy zdejšího pobřeží a jeho kulturní atrakce. Cannes (se slavným filmovým festivalem) a Monako jsou okázalá města a letoviska s honosnými prázdninovými vilami, luxusními hotely, gurmánskými restauracemi a přístavy plnými jachet. Saint-Tropez (kdysi obyčejná provensálská rybářská vesnice) dnes ve svém Starém přístavu hostí jachty za miliony dolarů, a také má exkluzivní soukromé pláže, zatímco pro obyčejné turisty zde jsou veřejné pláže. Ve městě Antibes se mohou milovníci slunce opalovat na rozsáhlých písečných plážích.

 

Mont Saint-Michel v Normandii

Mont Saint-Michel je mezi hlavními turistickými atrakcemi Francie a na prvním místě na seznamu destinací v Normandii. Nachází se v malebné pastorální části Normandie, v krajině s jabloňovými sady, lesy a pastvinami, poseté historickými hrady a krásnými městy. Skalnatý ostrůvek u pobřeží, označovaný také jako „Nebeský Jeruzalém“ a „Mořská pyramida“, a je sídlem opatství (UNESCO) postaveného mezi 11. a 13. staletím. Nádherný gotický klášterní kostel byl významným středověkým poutním místem. I dnes sem míří poutníci, kteří pěšky při odlivu přecházejí zátoku u Saint-Michel.

 

Zámky v údolí Loiry

Údolí Loiry připomínající scénu z pohádky je zelená lesnatá krajina kolem mírně plynoucí řeky Loiry, posetá nádhernými hrady a zámky. Údolí Loiry je dlouhé 280 km (od Sully-sur-Loire k Chalonnes-sur-Loire v Anjou) a je to největší francouzská lokalita na seznamu UNESCO. Oblast se může chlubit mimořádně bohatým kulturním dědictvím. Během 15. a 16. staletí zde nechali francouzští králové postavit honosná venkovská útočiště určená jen pro zábavu a potěchu. Výstřední, velkolepé a proslulé zámky, jako je Chambord nebo Chenonceau, představují ukázku okázalosti francouzského dvora renesančního období. Také francouzská šlechta a elita si zde postavila majestátní venkovské domy, k nimž patří zámek Cheverny a Azay-le-Rideau v idylickém prostředí a s příkopem naplněným vodou. Pro rodiny s dětmi je pak ideálním místem Parc Mini-Chateaux v Amboise. Leží v lesnatém areálu o rozloze 2 ha a je to půvabní a zároveň poučný park s více jak 40 modely zámků na Loiře v měřítku 1:25. Děti si jistě zamilují zmenšeniny hradů provedené do autentických detailů.

 

Remeš a její nádherná gotická katedrála

Remeš (Reims) se právem nachází na seznamu francouzských Měst umění a historie. Město se může chlubit hned 3 památkami UNESCO, z nichž nejproslulejší je katedrála Cathédrale Notre-Dame de Reims, kde byli korunováni francouzští králové. Jana z Arku sem v červenci 1429 doprovázela budoucího Karla VII., aby byl pomazán králem. Slavná katedrála ze 13. století je klenotem vrcholně gotické architektury. Oslnivý exteriér zdobí spousta podpěrných pilířů a vytesaných andělů, zatímco prostorný interiér skýtá vznešené duchovní prostředí. K dalším památkám UNESCO v Remeši patří Palác Tau, Arcibiskupský palác ze 17. století a bazilika Saint-Rémi z 11. století.

Nejkrásnější katedrály ve Francii 

Rybářské vesničky, historické přístavy a pláže v Bretani

Malebná pobřežní oblast Bretaň má bohaté námořní dědictví, které je možné vidět v historických přístavních městech, jako je Saint-Malo obklopené starými hradbami, středověké Nantes či opevněné Concarneau ze 14. století. Pobřeží se rovněž může chlubit stylovými plážovými letovisky jako je módní Dinard na Smaragdovém pobřeží a La Baule v ústí Loiry. Scenérie je zde dramatická a původní, s odlehlými písečnými plážemi a skalnatým pobřežím, kde břehy bičují divoké vlny Atlantiku. Osobité staré rybářské vesničky se skrývají v tichých zátokách a na větrných ostrůvcích u pobřeží. Bretaňská kultura má keltské kořeny (a místní nářečí je blízké gaelštině na britských ostrovech) a podobně jako Irsko je to země mytologie a legend. Dnešní Bretaň je silně katolická. Místní lidé slaví staré náboženské zvyky nazývané pardony, což jsou zvláštní slavnosti, kdy si lidé z měst obléknou staré regionální kroje. Také místní kuchyně je pozoruhodná, zaměřená na dary moře, a typické jsou pohankové palačinky. Kromě toho má Bretaň své jedinečné sladké pečivo kouign-amann.

 

Biarritz a Saint-Jean-de-Luz

Biarritz, směs pařížské elegance a přírodních krás, je luxusní přímořské letovisko s nádhernými plážemi. Byl oblíbenou destinací císařovny Evženie (1826-1920, španělské aristokratky a manželky Napoleona III., a tím poslední císařovny Francie), která milovala pobřeží Baskicka.  Vybrala si písčitý svah s výhledem na Biskajský záliv pro stavbu své císařské rezidence známé jako Villa Eugénie. Palác ve stylu II. francouzského císařství (II. empír) byl proměněn v luxusní Hôtel du Palais, s ubytováním a s gurmánskou restaurací s výhledem na oceán. Nedaleko hotelu se nachází Grande Plage, písečná pláž přitahující návštěvníky už od konce 19. století.  Plage du Miramar je další skvělá pláž, v létě s barevnými pruhovanými chatkami cabana a slunečníky.

Jen 15 km od Biarritzu se nachází historický rybářský přístav Saint-Jean-de-Luz, oblíbená letní destinace s plážemi vhodnými pro rodiny s dětmi. Když se vydáte 25 km od Biarritzu do vnitrozemí, najdete zde tradiční baskickou vesnici Espelette. Vesničku tvoří typické hrázděné baskické domy s červenými okenicemi zdobené šňůrami sušených červených paprik druhu Piment d’Espelette, která je ceněná v baskické kuchyni. Ve španělském Baskicku 50 km autobusem či vlakem z Biarritzu leží San Sebastian, rušné město na pobřeží, které návštěvníky nadchne svou elegantní architekturou, písečnými plážemi a gurmánským tapas.

 

Památníky Jany z Arku v Chinonu, Rouenu a Orléansu

Francouzská národní hrdinka Jana z Arku (také Johanka) vedla svoji zemi k vítězství za Stoleté války, kdy jí bylo pouhých 17 let. Její posvátná mise, kterou ji pověřily nebeské hlasy, je dodnes inspirací pro mnoho věřících. Příběh Jany z Arku započal v Chinonu, kde se v roce 1429 narodila; proslavila se, když šla za budoucím Karlem VII. do hradu Forteresse Royale, aby ho informovala o jeho právu na korunu. Kvůli svému bohatému historickému dědictví je město Chinon na seznamu francouzských Měst umění a historie. Na náměstí Place Jeanne d’Arc lemovaném stromy strojí monumentální bronzová jezdecká socha Jany z Arku, kde je znázorněná jako heroická vojevůdkyně.

Orléans, který patří k významným atrakcím údolí Loiry, je další důležitou zastávkou při cestě po stopách Jany z Arku (která ho zachránila během obléhání v roce 1429). Poté, co vedla Francouze k porážce anglické armády, se Jana z Arku vydala modlit do zdejší Katedrály Sv. Kříže. Dnes zde můžete spatřit vitrážová okna z 19. století, která vyprávějí její příběh. V hrázděném domě Maison de Jeanne d’Arc z 15. století se nachází expozice věnovaná Panně Orleánské, která byla přijata mezi světce katolické církve. Další její bronzová jezdecká socha zdobí náměstí Place du Martroi v Orléansu. Turisté se o ní mohou dozvědět více na několika významných místech-pamětihodnostech v Rouenu. Ve Věži Jany z Arku z 13. století, což je zbytek starého zámku, byla Jana uvězněná, vyhrožovali jí mučením, byla postavena před soud a byla obviněna z kacířství.  Po své mučednické smrti v roce 1431 byla Jana z Arku svatořečena. Na místě jejího upálení byl postaven Kostel Jany z Arku (Eglise Jeanne d’Arc) , který vzdává hold jejímu odkazu. Moderní kostel v Rouenu má nezvyklou střechu zvedající se vzhůru, která má připomínat plameny.

Navštivte franouzský Avignon  

Alsasko

Historická města Štrasburk a Colmar spolu se stovkami alsaských vesnic mají zvláštní kouzlo starých časů, které je zcela odlišné od zbytku země. Architektura a prostředí Alsaska nesou patrný vliv sousedního Německa, jak je možné vidět na pestrých hrázděných budovách a úctyhodných gotických kostelech. Štrasburk okouzlí turisty svými úzkými kamannými ulicemi, půvabnými kanály a zdobenou katedrálou. Colmar je typické alsaské město s mnoha zajímavými starými kostely a s tradičními domy ozdobenými balkony s květinami. Mimo města pak najdete pěknou krajinu, kde úpatí kopců pokrývají vinice. V údolích a kolem řeky Rýn leží malebné vesničky jako z pohádky. Stezka vedoucí alsaskými vesnicemi je turisty oblíbená trasa, která představuje příjemný způsob, jak poznat oblast. Mnohé z vesnic, jako je Hunawihr, Riquewihr, Ribeauvillé a Eguisheim, jsou na seznamu Nejkrásnějších vesnic Francie, a mnoho obcí nese označení Kvetoucí vesnice kvůli spoustám květináčů s pestrými květinami, které zdobí zdejší domy a ulice.

 

Mont-Blanc a Annecy ve francouzských Alpách

Francouzské Alpy se mohou chlubit přírodní scenérií patřící k nejúžasnějším na celém světě. Majestátní Mont Blanc je jedna z nejvyšších hor Evropy, jejíž ikonický vrchol pokrytý sněhem se tyčí do výšky 4810 m. V této nadmořské výšce je vzduch čistý a krajina nádherná, s křišťálově čistými jezery, dramaticky působícími vodopády, poklidnými údolími a svěžími borovicovými lesy. Během letního období míří návštěvníci do Alp za pěší turistikou, cyklistikou a horolezectvím. V zimě francouzské Alpy přitahují turisty kvůli alpskému lyžování, snowboardingu a lyžování cross-country. K dalším zimním aktivitám patří bruslení, jízda na saních tažených psy a tradiční jízdy na saních tažených koňmi.

Kromě pozoruhodného horského terénu má region také bohaté kulturní dědictví spojené s územím šlechtického rodu Savojských a s historickou provincií Dauphiné. Pěkná horská vesnice a lyžařské centrum Chamonix, vzdálené asi 15 minut autem od úpatí Mont Blancu, nabízí tradiční alpské prostředí, zatímco město Annecy (jen něco přes hodinu autem z Chamonix) skýtá starý zámek, scenérie na břehu jezera a pohádkové prostředí. Secesní lázeňská města, jako je Aix-les-Bains a Evian-les-Bain, pak nabízejí špičkové podmínky pro odpočinek a relaxaci spolu s hýčkáním v termálních lázních a luxusních hotelech.

 

Pravěké jeskyně v Dordogne a v Pyrenejích

Region Dordogne je jedním z nejlepších míst ve Francii, kam se můžete vydat za prehistorickým jeskynním uměním. Jeskyně Lascaux (UNESCO) ve Vallée de la Vézère v Dordogne ukrývá mistrovská díla paleolitického umění vytvořená kromaňonci. Není sice přístupná veřejnosti, aby se předešlo poškození maleb, návštěvníci si však mohou prohlédnout kopie původních jeskynních výjevů v nedalekém Lascaux II (v Montignacu) a dozvědět se více o pravěkých kresbách zvířat v Mezinárodním centru jeskynního umění. Také v údolí Vézère se nachází jeskyně Rouffignac s kresbami koní, krav, bizonů, jelenů, koz a mamutů. Jedna z hlavních atrakcí oblasti Pyrenejí,  Grotte du Mas d’Azil, je obrovská jeskyně zdobená kresbami z období Magdalenienu a Azilienu. Tato turistická atrakce hluboko v Pyrenejích nabízí komentované prohlídky a vstup do nedalekého muzea Musée de la PréhistoireAsi hodinu autem od jeskyně Mas d’Azil se nachází jeskyně Niaux také s pozoruhodným paleolitickým uměním (14 000 až 10 000 př.n.l.). Jeskyně Niaux je přístupná veřejnosti a probíhají zde komentované prohlídky (rezervace je nutná). Nedaleko městečka Tarascon-sur-Ariège je pak jeskyně Lombrives odhalující pozoruhodnou dávnou historii, zatímco jeskyně Bédeilhac ukrývá vzácné prehistorické malby z období Magdalenienu.

 

Rocamadour: středověká poutní destinace

Rocamadour stojící na strmé skále v národním parku v oblasti Dordogne působí, jakoby směřoval k nebi. Je to nezapomenutelné místo: v 11. století to byla třetí nejvýznamnější křesťanská poutní destinace a významná zastávka na Svatojakubské poutní trase. Ve vesnici se nachází 7 svatostánků z dob středověku, z nichž nejslavnější je kaple Chapelle Notre-Dame (Chapelle Miraculeuse), v níž je uchovávána vzácná Černá Panna (Notre-Dame de Rocamadour), postava Panny Marie vyřezaná z ořechového dřeva, které během staletí ztmavlo, a spojovaná se zázraky. Největší kostel v Rocamadouru je Bazilika Sv. Spasitele, která je na seznamu památek UNESCO. Další 2 zajímavé turistické destinace leží méně než hodinu a půl cesty od Rocamadouru: Limoges (vzdálené 145 km) je jedním z Měst umění a historie a jednou z předních turistických destinací v oblasti Limousin. Město Périgueux (vzdálené 115 km) v Dordogne je historické město pocházející z římského období a rovněž leží na Svatojakubské poutní trase.

 

Bordeaux a Saint-Émilion

Region kolem města Bordeaux je krásný bukolický kout Francie, kde se velkolepé hrady tyčí nad zvlněnými kopci porostlými vinicemi. Nacházejí se zde 2 výjimečné památky UNESCO: elegantní město Bordeaux s více jak 350 budovami klasifikovanými jako historické památky a vesnička Saint-Émilion ležící 51 km od Bordeaux. Její křesťanský odkaz sahá až do 8. století a stojí zde mnoho významných kostelů a klášterů.

 

Burgundsko: samotné srdce Francie

Burgundsko je region s idylickou krajinou, bujnými lesy a vlnícími se kopci posetými působivými památkami. Románské kostely, historická města a inspirativní stará opatství svědčí o bohatém kulturním dědictví oblasti. K hlavním atrakcím patří historické město Dijon s jeho paláci šlechty, půvabné středověké město Beaune a monumentální klášter Cluny, který byl největším křesťanským chrámem až do 16. století (kdy byla zbudována Bazilika Sv. Petra v Římě). Kromě své skvělé historie je Burgundsko rovněž proslulé svou gastronomií. Tradiční kuchyně zahrnuje repertoár slavných specialit, jako je escargot (šneci), Boeuf Bourguignon (hovězí po burgundsku) a Coq au Vin (kohout na víně).

 

Cirque de Gavarnie v Pyrenejích

Hornatá oblast Pyrenejí je povznášejícím místem, které nabízí přírodní krásy i duchovno včetně mnoha poutních míst. Horské údolí Cirque de Gavarnie (UNESCO) je přírodní obdobou katedrály. Vápencové skalní stěny vysoké 1700 m tvoří půlkruh a po nich se řítí dramatické vodopády směřující do divokých řek i klidných potoků. Celý region Hautes-Pyrénées spadá do Národního parku Pyreneje, který leží na hranici se Španělskem. Pěší turistické stezky vedou skrz bujné lesy a zelená údolí v parku. V zimním období jsou francouzské Pyreneje oblíbenou destinací pro sjezdové lyžování.

 

Lurdy: nejznámější poutní místo v zemi

Lurdy (Lourdes) ležící na úpatí Pyrenejí jsou nejvýznamnější katolické poutní místo ve Francii a možná i v celém světě. Miliony návštěvníků sem přicházejí každoročně pro duchovní inspiraci a někteří se přitom koupou ve zdejší vodě v naději na zázračné vyléčení. Pro věřící jsou Lurdy místem se 70 uznanými zázrady. Hlavními poutními místy je Jeskyně (Grotto), kde měla sv. Bernadette svá vidění, a Bazilika Panny Marie Růžencové obklopená lesnatou krajinou a stojící vedle bublajícího potoka. Mariánská procesí se zde konají každé ráno v 9 hod. od dubna do října, přičemž procesí stovek poutníků držících svíce představuje úžasný výjev.

 

Gurmánské restaurace a kulturní atrakce v Lyonu

Lyon, který je lákavá destinace především pro gurmány, je centrem francouzské gastronomie. Lyonská kuchyně je známá specialitami, jako jsou quenelle (rybí knedlíčky v krémové omáčce), vydatnými masovými pokrmy, klobásami a saláty. Turisté mají k dispozici obrovský výběr gurmánských restaurací. Proslulá Auberge du Pont de Collonges (se 3 michelinskými hvězdičkami) nese odkaz slavného francouzského šéfkuchaře Paula Bocuse. Pro každodenní návštěvu jsou zde Bouchons Lyonnais (tradiční bistra), která návštěvníkům umožňují ochutnat pravou místní kuchyni a přitom se těšit ze vstřícného útulného prostředí. Kromě dobrého jídla a epikurejských požitků má Lyon také bohaté kulturní dědictví. Město je na seznamu UNESCO a může se chlubit římskými ruinami, působivou středověkou čtvrtí a elegantními renesančními domy. Muzeum Musée des Beaux-Arts v Lyonu je hned za Louvrem v Paříži co se týče bohatství uměleckých pokladů.

Hlavní turistické atrakce Francie 3
Carcassonne

 

Gaskoňsko a Toulouse v jižní Francii

Venkovské Gaskoňsko a město Toulouse vyzařují horký půvab jihu Francie. Slunečné Gaskoňsko (Gers) s pomalým tempem nabízí krajinu s tradičním charakterem, která zůstala nedotčená moderními vlivy. Vlnící se kopce jsou pokryty mozaikou malých farem a posety tichými vesničkami a starými hrady. Město Toulouse, prodchnuté historií sahající až do 13. století, je známé jako Růžové město díky své charakteristické architektuře z červených cihel: budovy odrážejí sluneční světlo v narůžovělém odstínu. Když se budete procházet po příjemných náměstích nebo vyhřívat na terase některé kavárny, můžete zároveň nasávat poklidnou atmosféru tohoto krásného a slunečného města. Vede přes něj kanál Canal du Midi (UNESCO) pokračující – kolem historického Carcassonne – až k přístavu Sète nedaleko Marseille. Stezka kolem kanálu ve stínu stormů je oblíbenou trasou pro poklidné procházky či výlety na kole.

 

Oblast Camargue

Národní park Camargue, vzdálený jen 16 km od Arles v Provence, je místem, kde se návštěvníci mohou nadýchat čerstvého vzduchu a těšit se z přírodní scenérie. Krajina zahrnuje bažiny, louky, solné pláně a pastviny. V chráněné Biosférické rezervaci UNESCO (se 100 000 ha chráněných mokřin) volně žijí divocí bílí koně, a také se zde daří růžovým plameňákům. Přírodní rezervace je domovem více jak 300 druhů ptáků a je rájem pro pozorovatele ptactva. Dalšími proslulými zástupci zdejší fauny je plemeno býků camargue, kteří jsou chováni na býčí zápasy.

 

Ostrov Korsika

Korsika nabízí drsnou a syrovou krásu v podobě dramatického pobřeží, krásných lesů a hor s vrcholy pokrytými sněhem. Ostrov lemují krásné pláže, tiché zátoky, atraktivní rybářské přístavy a živá přímořská města, zatímco na svazích kopců leží historické vesnice, kde jakoby se zastavil čas. Milovníci slunce a sportovně založení lidé věnující se outdoorovým aktivitám (včetně pěších turistů) míří na zdejší bezkonkurenční přírodní lokality. Pobřeží dlouhé 1000 km nabízí čisté moře, které je rájem pro šnorchlování a hloubkové potápění.

Akční nabídka ubytování zde