Hlavní atrakce Lipska a kde se ubytovat

Hlavní atrakce Lipska a kde se ubytovat 1

Město Lipsko (Leipzig), které je proslulé svými trhy a veletrhy, se nachází v Horním Sasku na soutoku řek Weisse Elster („Bílý Halštrov“) a Pleisse. Protože leží na významných obchodních trasách, stalo se centrem obchodu poté, co mu získalo privilegium pořádání trhů, a postupně druhým nejvýznamnějším městem v Sasku (po Drážďanech). Kromě toho se stalo také centrem umění, kultury, učení a knihařství. Toto dědictví přetrvává dodnes, jak je možné vidět na starých renomovaných vydavatelstvích, velkých knihovnách (včetně Německé knihovny) a mezinárodním Lipském knižním veletrhu. Dnes představuje Lipsko jednu z nejoblíbenějších turistických destinací ve východní části Německa a díky jeho bohatému kulturnímu a hudebnímu dědictví se pravidelně umisťuje mezi nejlepšími městy pro život v Evropě. 

 

Památník Bitvy národů

Jednou z nejvýznamnějších památek Lipska a předním příkladem jeho architektonické školy je nádherný Památník Bitvy národů. Dokončen byl v roce 1913 v monumentálním stylu oblíbeném na přelomu 20. století k příležitosti 100. výročí Napoleonovy porážky v Bitvě národů u Lipska (1813). Naleznete tu vyhlídkovou terasu ve výšce 91 m, kam se dostanete po zdolání 500 schodů, krásný výhled z vrcholu však však stojí za to. K dispozici jsou informativní komentované prohlídky a audioprohlídky.   

 

Stará radnice

Tržnímu náměstí (Markt) v Lipsku, které bylo po mnoho staletí centrem života ve městě, dominuje Stará radnice (Rathaus), renesanční budova z roku 1556, později však značně upravená. Věž s barokní korunou je umístěna asymetricky nad hlavním vchodem, kde se také nachází zastřešený balkon sloužící k veřejným oznámením a proklamacím, ke kterým patřili trubači v tradičních kostýmech.  Kolonády v přední části byly postaveny v roce 1907, kdy nahradily dřevěné obchody a budky, zatímco uvnitř se nachází muzeum věnované historii Lipska. 

 

Kostel sv. Tomáše

Jihozápadně od hlavního náměstí (Markt) stojí kostel sv. Tomáše (Thomaskirche), který je sídlem světoznámého sboru sv. Tomáše. Postaven byl v roce 1212 jako kostel augustiniánského domu a v pozdějších staletích výrazně upravován, takže v 15. století získal podobu pozdně gotického kostela v hornosaském stylu. Západní průčelí pochází z doby renovačních prací prováděných v letech 1872-1889. V roce zde kázal 1539 Martin Luther a sbormistrem kostela byl v letech 1723-1750 Johann Sebastian Bach (dnes jsou zde pohřbeny jeho ostatky). Naproti kostela stojí Bosehaus, ve kterém sídlí Bachův výzkumný institut a památník a Bachovy archivy.   

 

Grassi Museum

Grassi Museum bylo zřízeno roku 1895 a do svého současného sídla se přestěhovalo v roce 1929. Budova ve skutečnosti hostí tři muzea pod jednou střechou, která se zaměřují na etnografii, užité a dekorativní umění a sbírky hudebních nástrojů. Obzvlášť oblíbené u návštěvníků je Muzeum hudebních nástrojů, kde můžete spatřit nástroje od středověku až do 20. století, ale rovněž můžete navštívit interaktivní zvukové laboratoře a rozsáhlé archivy.

Nenechte si ujít také působivé vlakové nádraží, které bylo postaveno v roce 1915 a jedná se o největší železniční terminál v Evropě. 

 

Muzeum umění

Muzeum umění (Museum der bildenden Künste), sídlí v jednom z nejnovějších architektonických divů města, založeno však bylo v roce 1837 a do svého nového domova z velkých kostek se nastěhovalo až v roce 2004. Je to jedna z nejvýznamnějších kulturních institucí Německa, která se může chlubit více jak 3500 obrazy od středověku až do současnosti, včetně prací holandských, německých a italských mistrů. Kromě toho zde naleznete dobře zásobenou knihovnu. 

 

Naschmarkt a Mädlerpassage

Za Starou radnicí se nachází Naschmarkt, tiché náměstíčko založené v roce 1556. Na jeho severní straně stojí Stará obchodní burza (Alte Handelsbörse), raně barokní budova z roku 1678, která dnes slouží pro místní akce. Naproti náměstí Naschmarkt se nachází Mädlerpassage, jedna z krásných starých obchodních pasáží, které jsou pro Lipsko charakteristické; spojuje Königshofpassage a Messehofpassage. Právě zde naleznete Auerbachův sklep (Auerbachs Keller), kde v Goethově Faustovi Mefistofeles praktikoval své magické umění; vchod je označen skulpturou z roku 1913 znázorňující postavy sklepní scény.

Novější nedaleká atrakce je Sachsenplatz, veřejné náměstí se zdobenými fontánami a keramickým sloupem s výjevy z historie města.   

 

Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše (Nikolaikirche), který byl postaven ve 12. století a v pozdějších staletích významně upravován v různých stylech, stále udivuje návštěvníky Lipska. K nejzajímavějším prvkům patří nápadná věž vysoká 75 m, ale také bohatý neoklasicistický interiér s krásnými galeriemi a oltářními obrazy. Také v tomto kostele vystupoval Bach a zdejší slavné varhany bývají považovány za jeden z nejpůsobivějších příkladů svého druhu v Evropě. Kostel také hrál významnou roli při demonstracích v roce 1989 proti komunistické vládě ve východním Německu. 

 

Lipská univerzita

Dominantou křižovatky Augustusplatz je 34patrová budova Lipské univerzity s kavárnou s panoramatickým výhledem ve výšce 110 m. Lipská univerzita je jedna z nejstarších na světě (a druhá nejstarší v Německu), která byla založená v roce 1409; více jak 60 % jejích budov bylo zničeno během Ii. světové války. Dnes je univerzita sídlem některých významných atrakcí města, jako je Egyptské muzeum, Muzeum hudebních nástrojů, Muzeum starožitností a Univerzitní sbírka umění s řadou obrazů a skulptur od středověku do nedávna. V budově-bloku přednáškových sálů je zabudovaná brána Schinkeltor z roku 1836, dochovaný vchod staré univerzitní budovy Augusteum.

Zajímavá je také nedaleká stará Mořicova bašta (Moritzbastei) z roku 1515, která je jediným pozůstatkem starého městského opevnění.   

 

Lipská botanická zahrada

Botanická zahrada Lipské univerzity (Leipziger Botanische Gärten) byla založena roku 1877 jako zahrada s léčivými rostlinami, její kořeny je však možné vystopovat až do roku 1542. I přes devastaci za II. světové války nabízí dnes její 9akrový areál více jak 7000 druhů stromů s ukázkami pocházejícími z východní Evropy, Severní Ameriky, Asie a Jižní Ameriky. Vrcholem každé návštěvy bývá prohlídka velkých skleníků se subtropickými a tropickými rostlinami z celého světa.

Za pozornost stojí také Lipská zoologická zahrada, která je v provozu od roku 1878. Má rozlohu 56 akrů, může se chlubit 850 druhy a je známá svými unikátními přístřešky pro zvířata a chovnými programy. 

 

Koncertní síň Neues Gewandhaus

Hned vedle Lipské univerzity se nachází Gewandhaus, nádherné sídlo světoznámého lipského orchestru. Tříposchoďová budova byla postavena v roce 1981, má Velký sál (Grosser Saal) podobný amfiteátru a vybavený varhanami značky Schuke, a Malý sál (Kleiner Saal) vyzdobený řadou obrazů od moderních malířů a známý svojí vynikající akustikou. Kromě programu s prvotřídními koncerty se zde pořádá rovněž řada vzdělávacích a dalších akcí.   

 

Nová radnice

Nová radnice (Neues Rathaus) se majestátně tyčí v jihozápadním rohu Starého města a jedná se o monumentální budovu ve stylu německé pozdní renesance. Dokončena byla v roce 1905 a stojí na místě dřívějšího hradu Pleissenburg ze 13. století, kdy části původního hradu byly zabudovány do centrální věže vysoké 115 m. 

 

Mendelssohnův dům

Mendelssohnův dům v Lipsku je jediné dochované sídlo skladatele Felixe Mendelssohna. Dům byl původně postaven v roce 1844, prošel však velkou rekonstrukcí na základě původních plánů a ukrývá mnoho artefaktů a osobních předmětů. Další informace o skladateli se dozvíte z písemností zveřejněných v domě, spolu s přehlídkami a expozicemi souvisejícími s některými pracemi. Za návštěvu stojí série pravidelných nedělních koncertů (za příplatek). Sochu Mendelssohna můžete spatřit u kostela sv. Tomáše. 

 

Německá knihovna

Působivá Německá knihovna (Deutsche Nationalbibliothek) postavená v letech 1914-16 byla zřízena s úmyslem shromažďování knih a publikací v němčině pod jednou střechou. Sídlí v ní rovněž Německé muzeum knih a písma a depozitář Německého hudebního archivu, sbírky germánských nahrávek souvisejících s Německem.  

 

Lipská přádelna bavlny

Stále známější a oblíbenější je také oblast nazývaná Lipská přádelna vlny (Leipziger Baumwollspinnerei). Velký průmyslový areál byl dlouho významným hospodářským centrem zaměřujícím se na zpracování bavlny, v posledních letech však byl proměněn v kulturní centrum s řadou kaváren a restaurací, galerií, ateliérů a dílen řemeslníků.

V době vrcholu před I. světovou válkou se zde nacházelo 20 továren, byty, školy a parky, spolu s více jak 240 000 vřeteny. Dnes prostor zabírá řada galerií, ale také centrum umění. K dispozici jsou komentované prohlídky, které je třeba si zamluvit předem.   

 

Kde se v Lipsku ubytovat 

Stará radnice (Rathaus) stojí mezi historickými náměstími Naschmarkt a Markt. V jejich blízkosti se nachází kostel sv. Mikuláše a několik krásných starých nákupních pasáží, které jsou pro centrum Lipska typické; také vlaková stanice je poblíž. Zde uvádíme některé hotely v centru Lipska s dobrým hodnocením:

  •         Luxusní hotely: Steigenberger Grandhotel Handelshof sídlí v historické budově a má moderní zařízení, ke kterému patří lázně se saunou a parní komorou; nachází se na náměstí Naschmarkt vedle kostela sv. Mikuláše. Hotel Furstenhof, a Luxury Collection Hotel Leipzig, s bazénem, parkováním a elegantními pokoji stojí v polovině cesty mezi hlavním vlakovým nádražím (Hbf) a náměstím Markt. Leipzig Marriott Hotel, také s prostorem pro fitness a s bazénem, se nachází jen blok od náměstí Markt a dva bloky od hlavního nádraží (Hbf) v blízkosti nákupních ulic.
  •         Hotely střední třídy: Radisson Blu Hotel Leipzig stojí na vnějším okraji starého centra 10 minut pěšky od vlakové stanice a 2 minuty od pěších nákupních ulic. V blízkosti vlakové stanice, obchodů a restaurací a kousek od historického centra se nachází Pentahotel Leipzig s Club Level, který zahrnuje snídani a večeři. Naproti hlavnímu nádraží (Hbf) a dva bloky od náměstí Markt naleznete Seaside Park Hotel Leipzig, který je obklopen restauracemi.
  •         Ekonomické hotely: blok od vlakové stanice a 10 minut chůze od starého centra města stojí InterCityHotel Leipzig vzdálený pouze 5 minut od zoo. Tři bloky od náměstí Markt se nachází BEST WESTERN Hotel Leipzig City Center s bočním vchodem obráceným k železniční stanici. Mercure Hotel Art Leipzig nabízí prostorné zdobené pokoje a je vzdálen asi 5 minut chůze od vlakové stanice a 10 minut od starého centra.