Minutové lety, během nichž vám letuška nestihne nabídnout ani kávu

Minutové lety, během nichž vám letuška nestihne nabídnout ani kávu 1

Obecně je letecká doprava považována za nejbezpečnější a nejrychlejší. Pokud cestujete letadlem pravidelně, pravděpodobně už jste navyklí na lety, které trvají několik hodin. Někdy vám však samotné vybavení letenky, bezpečnostní prohlídka a nástup do letadla zabere více času, než samotný pobyt ve vzduchu. Ve více koutech světa totiž fungují „minutové lety“. Z bodu A do bodu B vás dopraví za extrémně krátkou dobu.

Někomu se mohou zdát jako totální zbytečnost – vždyť cestující má možnost vybrat si z dalších, méně nákladných i méně komplikovaných typů dopravy. Avšak kde je poptávka, tam je i nabídka. Proto mají i extrémně krátké lety své místo v jízdních řádech leteckých společností.

Minutové lety však nejsou jen rozmarům majetných lidí. Spojují lokality, mezi nimiž je doprava náročná nebo nepraktická – brání její překážky jako jsou pohoří nebo vodní plochy.

Let z Westray do Papa Westray, Skotsko – 2 minuty

Oficiální by měl let společnosti Loganair mezi letišti Westray a Papa Westray na skotském ostrově Orkney trvat dvě minuty. Skutečnost však šokuje více, než informační bulletin společnosti za ideálních podmínek trvá let pouze 47 sekund.

Pokud tedy chcete navštívit ostrov Orkney, připravte se na to, že za minutovou přepravu zaplatíte 39 liber. Společnost Loganair si díky této kuriózní získala publicitu, což v konečném důsledku na skotský ostrov přilákalo mnohem více turistů.

Let z Karpathos na Kasos, Řecko – 5 minut

Řecko s jeho azurovými vodními plochami vytváří ze vzduchu nádherné scenérie. Pokud však letíte z ostrova Karpathos na Kasos, máte smůlu. Romantické výhledy si během krátkých 5 minut jen sotva užijete.

Řecké aerolinie Olympic Air jsou však jiného názoru. Podle nich je tento extrémně krátký let zcela v pořádku. Na obdivování krás Řecka z ptačí perspektivy však určitě potřebujete víc než jen 5 minut.

Let ze Svatého Kryštofa na Nevis – 5 minut

Tento let spojuje lokality, které geograficky tvoří jeden celek – tyto dva ostrovy Karibského moře nesou společný název Svatý Kryštof a Nevis. Ostrovní stát však dělí 28 kilometrů vodní plochy. Letecká doprava je jednou z nejjednodušších možností, jak překonat vzdálenost mezi nimi. V úvahu ještě přichází trajektová doprava mezi ostrovy. Pokud si však cestu můžete zredukovat na 5 minut, proč byste nevyužili leteckou dopravu?

St. Gallen (Švýcarsko) a Friedrichshafen (Německo) – 8 minut

Jak jsme si již řekli, nejkratší vnitrostátní let trvá maximálně dvě minuty a jezdí ve Skotsku. Nejkratší mezinárodní let s rekordními 5 minutami bude spojovat města St. Gallen a Friedrichshafen, které odděluje jen 20 kilometrů. Rakouské aerolinie People Viennaline plánují zavést spoj již v listopadu.

Cena letenky se bude pohybovat okolo 39 eur a pro tamní obyvate je obrovským zjednodušením dopravy. Cesta „po zemi“ mezi městy totiž trvá více než hodinu, protože se mezi nimi nacházejí appenzellské Alpy a Bodamské jezero, které dopravu značně komplikují.