Hlavní turistické atrakce Guatemaly

Hlavní turistické atrakce Guatemaly 1

Guatemala je jednou ze vzácných míst, která nabízejí cestovatelům směsici různých možností, takže uspokojí každého návštěvníka, ať už jde o zájemce o kulturu, milovníka pláží nebo rekreanta hledajícího odpočinek. Země je oblíbenou kulturní destinací Střední Ameriky, od koloniální architektury a kamenných ulic města Antigua Guatemala až po mayské ruiny v Tikalu. Městečka ve vysočině a na břehu krásného jezera Atitlan nabízejí jedinečné kulturní zážitky, zatímco milovníky přírody láká tropická džungle, aktivní sopky, horská jezera, mlžné lesy, korálové útesy a pláže. Když se vydáte dolů na pobřeží, najdete pláže ideální pro odpočinek a samotu v hamace. V celé zemi jsou k trhy s místním zbožím, především textilem, ale bývají otevřené jen v některých dnech v týdnu. Zde uvádíme hlavní atrakce této krásné země.

 

Mayské památky v Tikalu

V horké džungli na severu Guatemaly nedaleko hranic s Belize se nachází jedna z největších archeologických lokalit ve Střední Americe. Zachovalé zbytky města Tikal představují jedno z nejlepších míst v Guatemale, kde se můžete seznámit s mayskou kulturou. Tikal byl osídlen přibližně v letech 600 př.n.l až 900 n.l. a k vidění je zde více jak 3000 staveb, od pyramid a chrámů až po akropoli a prostranství. Po více než tisíc let to bylo jedno z nejvýznamnějších mayských měst-center a dnes je to jedna z největších mayských archeologických lokalit, která se dochovala. K zážitku z návštěvy Tikalu přispívá také jeho okolí: strmé pyramidy se zvedají nad zelený baldaných džungle plné ptáků, opic a dalších živočichů. Národní park Tikal, který zahrnuje ruiny města, je biosférická rezervace chránící deštný prales a domov živočichů. Opice jsou v Tikalu všudypřítomné: určitě uvidíte chápany a (pokud neuvidíte, tak) určitě uslyšíte vřešťany.

 

Město Antigua Guatemala

Pokud hledáte město, kde byste si na chvíli oddechli, tohle je to pravé. Nabízí kvalitní hotely s rozumnými cenami, stylové restaurace podávající vynikající jídlo a spoustu možností aktivit, takže se zde snadno zabavíte. Antigua Guatemala, často nazývaná prostě Antigua, je jednou z hlavních destinací v Guatemale a určitě jedním z nejkrásnějších měst ve Střední Americe. Dřívější metropole Guatemaly obklopená třemi sopkami nabízí jedinečný pohled na město nepoznamenané betonovými budovami a výškovými budovami moderních dnů. Kamenné ulice jsou lemovány starými koloniálními budovami, z nichž některé nesou svědectví o zemětřeseních, která jsou součástí historie města.  Jinde v centru pak najdete úžasné kostely a kláštery. I když mnohé budovy byly kompletně zrestaurovány, na některých jsou vidět praskliny způsobené minulými zemětřeseními a z jiných zbyly jen ruiny. V mnoha případech byly ruiny kreativně začleněny do nedávno postavených budov, z nichž některé jsou dnes hotely. Ve městě najdete zajímavá muzea spolu s krásnými starými kláštery, které jsou přístupné návštěvníkům.

 

Jezero Atitlán

Hlavní turistické atrakce Guatemaly 2

Jezero Atitlán (Lago de Atitlán), často popisované jako nejkrásnější jezero světa, je další destinace, kde se cestovatelé často zdrží. Když sem podniknete cestu, nebudete zklamáni. Snadno můžete strávit týden či více prohlídkou městeček a vesnic, které leží kolem jezera. Atitlan se nachází ve vysočině necelé 2 hodiny cesty z Guatemala City a necelou hodinu a půl z Antiguy. Nalézá se ve vulkanickém kráteru 1538 m nad mořem a je obklopen kopci a sopkami; mnohé vesnice na březích jsou přístupné pouze člunem. Hlavním vstupním bodem je město Panajachel. Až si prohlédnete hlavní ulici lemovanou prodejci všeho druhu nabízejícími pokrývky a další zboží, vydejte se na nábřeží a najděte si vodní taxi. Řadí se zde čluny, které cestující odvezou do vesnic San Pedro, Santiago Atitlan, San Andrés Semetabaj, Santa Catarina Palopó, San Lucas Toliman, a také menších sekundárních vesniček nebo soukromých hotelů. Každá vesnice je známá něčím jiným, ale většina má své trhy a místní řemesla. V průběhu let přilákalo jezero Atitlán řadu přistěhovalců z různých zemí se zájmem o alternativní životní styl. Duchovní centra nebo centra New Age nabízejí vše od jógy až po metafyzické zájmy. A pokud byste se chtěli učit španělsky, k dispozici jsou školy s velmi rozumnými cenami.

 

Město Chichicastenango a jeho trh

Izolované Chichicastenango, místními nazývané Chichi, je velké město obklopené údolími a horami. Ospalé ulice dlážděné kameny ožívají vždy ve čtvrtek a v neděli, kdy se zde konají trhy patřící k největším a nejhektičtějším v Guatemale. Je to trh místních, kde se prodává zboží každodenní potřeby, zelenina a typické textilie, kterými je trh proslulý. Prodejci sem přicházejí z míst vzdálených mnoho kilometrů, takže trh nabízí příležitost pro pozorování a fotografování. Chichicastenango, vzdálené 1,5 hodiny cesty autobusem z Panajachelu, představuje dobrý cíl pro jednodenní výlet od jezera Atitlán. Cesty z Guatemala City trvá asi 2,5 hodiny a z Antiguy asi 3,5 hodiny.

 

Město Quetzaltenango

Quetzaltenango, druhé největší město Guatemaly, je komerčním centrem jihozápadu země. Hlavní atrakce města, častěji nazývaného Xela, je park Parque Centro América a neoklasicistické budovy kolem něj. Většina těchto budov (kromě katedrály) pochází z 19. století, kdy byla Xela významným obchodním a řemeslnickým centrem. K hlavním důvodům pro návštěvu Quetzaltenanga patří studium španělštiny a pěší turistika v nedalekých horách. Výstup na vulkán Tajumulco, nejvyšší vrchol Střední Ameriky, patří k náročnějším možnostem. Kromě toho, že se jedná o relativně čisté a bezpečné město, jeho nadmořská výška 2333 m zajišťuje teplé dny, příjemné noci a méně komárů. Město také slouží jako základna pro výpravy do nedalekých vesnic proslulých svými termálními prameny a řemeslnými výrobky.

 

Město Monterrico a přírodní rezervace Biotopo Monterrico-Hawaii

Pobřežní městečko Monterrico s jeho atmosférou odlehlého místa a s pěkným pobřežím kolem oceánu zapůsobí na každého, kdo touží po čase stráveném na pláži a přírodě. Na rozdíl od výše položených regionů ve vnitrozemí je oblast kolem Monterrico horká a tropická. Pro zdejší pláž je typický silný příboj a není vždy vhodná pro plavání, ale v každém případě je krásná. Biotopo Monterrico-Hawaii (Přírodní rezervace Monterrico) je přírodní rezervace vytvořená na ochranu mangrovových lesů a mořských želv. Zabírá část země i moře a je domovem pestré škály ptáků a vodních živočichů včetně želv kožatek velkých a karet menších. Plavby na člunech nabízejí možnost vydat se přes bažiny a pozorovat ptactvo a další zvířata, především v ranních hodinách.

 

Vulkán Pacaya, Antigua

Vulkán Pacaya tyčící se do výšky více jak 2550 m nabízí příležitost být svědkem vulkanické aktivity zblízka. Nachází se nedaleko města Antigua a je nepřetržitě aktivní už od roku 1975, přičemž výbuchy lávy neustále mění jeho vzhled. Při organizovaném výletu se můžete dostat pěšky až k vulkánu. Je však třeba připomenout, že se jedná o činnou sopku, takže túry s sebou nesou určité riziko. Pokud byste se chtěli dostat na vrchol s menším úsilím, k dispozici jsou koně.

 

Přírodní památka Semuc Champey

Úžasné místo hluboko v džungli je sice o něco hůř přístupné, ale vynaložená námaha stojí za to. Vápencový šelf dlouhý 300 m vytváří v řece přírodní jezírka ideální na krátké smočení se. Jezírka mají zářivě zelenou nebo tyrkysovou barvu. Voda je klidná a tichá a lokalitu obklopuje hustý prales plný zvířat. Je možné sem podniknout výlet z města Lanquín. Na místo se dostanete po 2,5 km dlouhé túře dusnou džunglí nebo hrbolaté jízdě vozidlem 4WD.

 

Livingston na karibském pobřeží

Městečko s barevně natřenými dřevěnými domy umístěné v džungli mezi kokosovými háji leží u karibského pobřeží Guatemaly. Livingston působí více karibský než zbytek země, protože obyvateli jsou Garífunové, potomci uprchlých otroků a domorodých Mayů, kteří si vytvořili vlastní kulturu a jazyk. Karibské rytmy jsou zde hojné, tím spíše během května, kdy do města přicházejí  garífunští poutníci. Oslavy během velikonočního týdne a 12. prosince (svátek Panny Marie Guadalupské) jsou další pestrobarevné akce. Livingston je výchozím bodem pro plavby lodí po řekách Río Quehueche či Río Cocolí nebo na ostrov Cayos Sapodillas, kde jsou možnosti šnorchlování a rybaření. Nejlepší pláže se nacházejí hned za městem a snadno se k nim dostanete taxíkem.

 

Ixchel – muzeum mayských kostýmů, Guatemala City

V Ixchel – muzeu mayských kostýmů (Museo Ixchel del Traje Indigena) můžete spatřit přehlídku tradičních guatemalských kostýmů (krojů), od obřadních kusů až po každodenní oděvy. Muzeum se nachází v areálu univerzity Universidad Francisco Marroquin. Rozsáhlá sbírka textilu pochází z konce 19. století a ze 120 guatemalských komunit. Expozice doplňuje sbírka maleb ilustrující regionální kostýmy (kroje). Muzeum bylo pojmenováno podle mayské bohyně plodnosti a tkaní Ixchel.

Adresa: 6A Calle 6, Guatemala City

 

Jeskyně Grutas de Lanquín

Jeskyně Lanquín severovýchodně od města Cobánu jsou hluboké vápencové dutiny s podzemní řekou, s různými lagunami a jedinečnými skalními formacemi. Při prohlídce můžete spatřit část jeskyně, která ale zahrnuje nerovné úseky a slabé osvětlení. Žijí zde tisíce netopýrů a skýtají zajímavou podívanou, když hromadně v noci opouštějí jeskyně a vydávají se za potravou do nedalekého lesa. Pokud byste chtěli toto jedinečné místo spatřit, naplánujte svoji návštěvu jeskyně na pozdní odpoledne a zdržte se na místě až do západu slunce. V jeskyních se také nachází náboženský svatostánek a jeskyně jsou místními domorodými obyvateli považovány za posvátné.

 

Museo Popol Vuh, Guatemala City

Pokud budete mít volný čas v Guatemala City, jedním z nejzajímavějších míst, kde můžete strávit pár hodin, je Muzeum Popol Vuh (Museo Popol Vuh). Jedná se o přední muzeum mayského umění světa, které ukrývá cennou a obsáhlou sbírku mayského i koloniálního umění. K vidění je zde velká sbírka masek, keramiky, šperků, nástrojů a skulptur

Adresa: 6 Calle Final zona 10, Universidad Francisco Marroquín

Hlavní turistické atrakce Kostariky

Akční nabídka ubytování zde