Hlavní turistické atrakce Kostariky

Hlavní turistické atrakce Kostariky 1

Kostarika je země divů plná přírodních atrakcí s vulkány, plážemi, mlžnými lesy a jedinečnými přírodními druhy. Země láká stejně tak pozorovatele ptactva, luxusní cestovatele, surfaře i baťůžkáře. V rušné metropoli San Jose se nacházejí zajímavá muzea a příjemná náměstí, ale skutečné poklady leží mimo metropoli, v lesích a pobřežních vesničkách. Pobřeží Tichého oceánu lemují nekonečné úseky pláže s městečky, kde si přijdou na své surfaři a milovníci slunce. Ve vnitrozemí se nacházejí zalesněné hory nabízející zase jiná dobrodružství: od vulkánů a vodopádů až po zipline a mimořádné možnosti pozorování divoké přírody. A pokud byste chtěli něco zcela jiného, zamiřte na karibské pobřeží s jeho klidným mořem, hojností druhů a odlišnými kulturními vlivy.

Národní park Manuel Antonio

NP Manuel Antonio a okolní oblast jsou známé svými krásnými plážemi, zelenými lesy a rozmanitými druhy, které oblast obývají. Jakmile se vydáte do parku, brzy spatříte duhové motýly a pestrobarvené ptáky poletující kolem. Ze stezek je možné vidět vřešťany, kotuly, lenochody a všudypřítomné malpy. Pokud byste si přáli hlubší seznámení se zdejší přírodou, vydejte se na výlet Manuel Antonio Park Nature Guided Tour. Průvodci přesně vědí, kde se zvířata nacházejí, a mají s sebou trojnožky a dalekohledy, abyste mohli pozorovat a fotografovat. Většina aktivity ve městě Manuel Antonio se soustřeďuje kolem krásné pláže u oceánu, kde se v poledne konají fotbalové zápasy a kde si surfaři mohou užívat mírných vln (jedná se o oblíbené místo pro začátečníky). Za pláží a silnicí výše na svahu kopce se nacházejí restaurace a obchody, kde někdy večer bývá hlučno. A pokud byste chtěli uniknout ruchu na hlavní pláži, v parku naleznete další neméně atraktivní pláže. Většina hotelů je k dispozici v pobřežním městečku Manuel Antonio, ale v této oblasti také leží jedno z předních plážových letovisek v zemi: Arenas Del Mar Beachfront & Rainforest Resort.

Akční nabídka zde

Vulkán Arenal

Hlavní turistické atrakce Kostariky 2

Národní park vulkán Arenal ve skalnatém pohoří Cordillera de Tilarán je jedno z nejlepších míst v zemi pro pozorování vulkanického prostředí. Hlavní atrakcí je zde (jak jinak) vulkán Arenal, kuželovitá hora, z níž často vycházejí mohutné sloupce popela. Vulkán Arenal (1657 m) spal od roku 1500 n.l. až do masivní erupce v 1968, kdy zahynulo 82  lidí a byly zničeny 2 vesnice. Od té doby vykazuje vulkán pravidelnou aktivitu a návštěvníci zde mohou spatřit (v různé dny a týdny) vše od oblaků popela až po žhnoucí lávu stékající po svahu. Přírodní park je rovněž známý svou bohatou biodiverzitou, kdy v jeho hranicích žije přibližně polovina ptactva v zemi, dále plazi, obojživelníci a savci. Arenal Observatory Lodge, původně soukromá observatoř zřízená v roce 1987, je jediná chata v NP  Arenal Volcano. Nachází se na farmě pěstující makadamové ořechy na jižní straně vulkánu. Z chaty budete mít skvělé výhledy na vulkán a na jezero Arenal na opačné straně. V oblasti je rovněž k dispozici řada pěších stezek, z nichž mnohé vedou k vodopádům a ke starým i nedávným proudům ztuhlé lávy.

Akční nabídka Arenal Observatory Lodge

.

Monteverde a Mlžný prales

Mlžný prales nedaleko měst Monteverde a Santa Elena představuje nejlepší místo pro ekoturistiku v Kostarice. Pokud toužíte ponořit se do přírody a spatřit jedinečné rostliny a živočichy, aniž byste se museli pouštět příliš daleko mimo obvyklé trasy, tohle je to pravé místo. Mraky pokrývající tyto lesy skýtají vlhkost nutnou k udržení jedinečného prostředí pro zdejší faunu. I když sem mnoho lidí přichází za pozorováním ptactva, rezervace Monteverde Cloud Forest Reserve a Santa Elena Cloud Forest Reserve je také domovem různých savců, obojživelníků a plazů. Dále můžete zahlédnout pestrobarevné žáby a vřešťany nebo plaché jaguáry a pumy. Organizované pěší túry s průvodcem pak představují skvělou možnost, jak si prales prohlédnout. Další možností jsou výlety do korun stromů, které mohou zahrnovat jízdu na zipline nebo chůzi po vyvýšených mostech, ale také lanovky. Monteverde a Santa Elena jsou dvě hlavní turistická centra v oblasti nabízející možnosti ubytování, restaurace, obchody i umělecké galerie. Oblast je vzdálena něco přes 4 hodiny cesty autobusem od metropole San Juan. Může zde být chladno, proto si s sebou vezměte teplé oblečení.

 

Dominical

Městečko Dominical je tropický ráj pro batůžkáře s nezpevněnými cestami, krásnými plážemi, levným ubytováním, neformálními restauracemi pod širým nebem a skvělou atmosférou. Kromě toho je Dominical také jedno z nejlepších míst pro surfování v zemi. Surfaři, kteří sem přicházejí, pak mají často problém odejít a z dovolené se stává prodloužený pobyt. Dominical však přitahuje také bohatší návštěvníky, pro které zde jsou malé luxusní penziony a B&B na okraji nebo v kopcích s výhledem na město. Přitom často stojí samostatně a umožňují pozorování divokých zvířat zblízka, takže ráno hosty budí vřešťani, zatímco tukani létají kolem bazénu. U pláže ve stínu stromů si prodejci postaví své stoly, kde nabízejí řemeslné výrobky a další předměty. Mimo město je možné najít tišší pláže, kde můžete objevit místo jen pro sebe. Kvůli poloze na jihu země je oblast bujně zelená a dusná i v suchém období, kdy severní oblasti bývají prašné a ze stromů opadá listí.

 

Tamarindo

Město Tamarindo ležící na poloostrově Nicoya je přední destinace pro surfování, lenošení na pláži a zábavu. Kdysi tichá rybářská vesnice Tamarindo je dnes rájem pro turisty s dobrým jídlem a výběrem ubytování. Město leží u pláže Tamarindo Beach, která má dálku přibližně 1,5 km: je známá surfováním s řadou míst pro začátečníky i pro zkušené surfaře; největší vlny zde obvykle bývají v listopadu a prosinci. Oblast kolem Tamarinda je proslulá také ekologicky orientovanými dobrodružnými aktivitami, k nimž patří šnorchlování, hloubkové potápění, jízda na koni, jízda na zipline, a v sezóně pozorování želv. Nedaleká pláž Playa Grande je jedno z nejvýznamnějších hnízdišť želv kožatek velkých v zemi. V době od října do března můžete spatřit více jak 100 želv, které zde hnízdí a v noci kladou vejce.

 

Malpais a Santa Teresa

Malpais na poloostrově Nicoya je oblast na pobřeží známá velkými vlnami, které sem přitahují surfaře z celého světa. Město Santa Teresa je největší sídlo, ale v Mal Pais najdete řetězec vesnic a pláží včetně Mal Pais a Manzanillo. Dnes zde potkáte směsici batůžkářů, surfařů, kterým se nikdy nepodařilo odejít, a turistů, kteří litují, že si nenaplánovali delší dovolenou. Oblast je více módní s vlastní scénou než např. Dominical, a zdejší rozvoj je orientován luxusnějším směrem.

 

Jaco

Oblast Jaco je dobrou volbou pro každého, kdo chce uniknout ze San Jose, ale zároveň si přeje pohodlí a vybavení, jaké nabízí větší města. Zdejší pláž je prostorná a příjemná, ale na kostarické poměry průměr z nejlepších. Podmínky pro surfování a plavání jsou zde velmi dobré díky menším vlnám než jinde na pobřeží. Jaco se však odlišuje od řady pobřežních měst v tomto úseku tichomořského pobřeží svými moderními apartmány a obchody, velkým výběrem dobrých restaurací a hotelů a dalšími moderními vymoženostmi, díky kterým se stalo místem vyhledávaným zahraničními přistěhovalci a důchodci (především z USA).

 

Národní park Tortuguero

Pokud si budete přát něco odlišného a mimo obvyklé turistické trasy, můžete zamířit do NP Tortuguero na karibském pobřeží. Oblast přístupná pouze lodí či letadlem patří k nejvíce vlhkým v zemi a nabízí jiné zážitky než zbytek Kostariky. Park je významným hnízdištěm karet obrovských (zelených), a proto je zdejší hlavní aktivitou pozorování želv. I když pláží je tu mnoho, pobřeží oblast není vhodná pro plavání, protože příboj a proudy jsou zde silné a nelítostné; také se zde běžně vyskytují žraloci. Stovky až tisíce karet obrovských a želv kožatek velkých je možné pozorovat (pouze s průvodcem), jak v noci hnízdí a kladou vejce na plážích. Nedávné úsilí ekologů pomohlo zvýšit počet želv hnízdících v oblasti. Z pěších stezek nebo při plavbě ve člunu po kanálech je možné zahlédnout opice, lenochody a malé stromové šelmy kynkažu. Dále zde žijí prasata pekari a tapíři (ale zahlédnout je bývá obtížnější), a pak sladkovodní želvy, ještěrky, hadi, žáby, ropuchy a další obojživelníci.

 

Poloostrov Osa a Národní park Corcovado

Na jihu Kostariky za krásnými plážemi v Dominical se nachází odlehlý poloostrov Osa a NP Corcovado. Park zřízený v roce 1975 chrání patrně nejlepší zbývající úsek deštného pralesa na tichomořském pobřeží Střední Ameriky. Má rozsáhlý systém pěších stezek a je oblíbený u cestovatelů, kteří zde podnikají dlouhé pěší túry. Kromě surfování k dalším oblíbeným aktivitám patří šnorchlování, hloubkové potápění a rybaření. Největším městem je Puerto Jiménez a v oblasti zátoky Drake Bay najdete několik pěkných chat nabízejících ubytování.

 

Národní divadlo v San Jose

Kostaričané jsou hrdí na své Národní divadlo Kostariky (El Teatro Nacional de Costa Rica), které je považováno za nejimpozantnější budovu v metropoli San José. V 90. letech 19. století vládnoucí kávoví baroni odhlasovali daň na vývoz kávy, aby bylo z čeho zaplatit divadlo, a byli sem povoláni evropští řemeslníci, aby budovu vytvořili. Budova byla dokončena v roce 1897 a má klasickou renesanční fasádu se sloupy a se sochami symbolizujícími Tanec, Hudbu a Slávu. Hala z růžového mramoru uvnitř ukrývá alegorické postavy Komedie a Tragédie a nástěnné malby znázorňují témata ze života v Kostarice. Nejznámější z nich znázorňuje sklizeň a vývoz kávy a vytvořil ji Arturo Fontana v Miláně roku 1897.

 

Národní park vulkán Irazu

Stratovulkán Irazú (3342 m) je nejvyšší aktivní sopka v Kostarice a jeho vrcholek tvoří měsíční krajina s krátery. Hlavní kráter Irazú má průměr 1050 m a hloubku 300 m, zatímco kráter Diego de la Haya je podstatně menší a obsahuje malé jasně zelené jezírko, který se někdy zbarví do červena. K těmto kráterům (a ještě dvěma menším, z nichž jedno opět obsahuje jezírko) vedou značené pěší stezky. Také je možné zde spatřit pyroklastický kužel vytvořený z úlomků vulkanické horniny. Z vrcholku lze za jasného dne vidět jak Tichý oceán, tak Karibské moře.

 

Národní park Braulio Carrillo

NP Braulio Carrillo, vzdálený 30 minut autem od metropole San Jose, nabízí skalnaté hory, vodopády, kaňony, spící vulkány a panenský deštný prales. Díky jeho blízkosti hlavní vstupní brány do země představuje snadný způsob, jak spatřit některé jedinečné druhy rostlin a zvířat v zemi. V parku se nachází rozmanité prostředí díky různému převýšení, od vrcholu vulkánu Barva (2906 m) až po karibské nížiny s nadm. výškou méně než 50 m. Park je domovem mnoha savců, jako jsou jaguáři, pumy, tapíři, lenochodi a opice, ale snáze uvidíte a uslyšíte některé druhy ptáků, včetně kvesala chocholatého (národní pták), tukanů a orlů.

 

Národní park Rincón de la Vieja

Hlavní atrakcí parku je vulkán Rincón de la Vieja (1916 m) a k nejoblíbenějším aktivitám patří pěší túry na jeho vrchol. Stezka dlouhá 9,6 km začíná v Las Pailas a prochází řadou různých ekosystémů. Výhledy z vrcholu jsou mimořádné: uvidíte dokonce poloostrov Nicoya a za jasného dnes až do Nikaraguy. Další méně náročné stezky vedou k vodopádům a horkým pramenům. V parku také žije široká škála divokých zvířat, jako jsou tapíři, lenochodi, opice a kočkovité šelmy – jaguár, puma, ocelot.

 

Národní park La Paz Waterfall Gardens

Tento přírodní park v soukromém vlastnictví si při své návštěvě Kostariky nesmíte nechat ujít. Zabírá 70 akrů a žije zde řada zvířat včetně opic, motýlů a kolibříků. Zlatým hřebem parku je vodopád La Paz. Dešťová voda z mlžného lesa se řítí přes okraj a padá z výšky 37 m do jezírka dole. Se zakoupenou vstupenkou si kromě vodopádu můžete prohlédnout rovněž serpentárium, observatoř motýlů, expozici pralesních kočkovitých šelem a expozici žab (ranarium).

Kamenné koule v Kostarice

Hlavní turistické atrakce Kostariky 3

Příroda

Kostarika patří k několika málo zemím, kam stojí za to se vydat už jen kvůli přírodě. Co tato země postrádá na kulturních atrakcích, to vynahrazuje svými zajímavými a hojnými zážitky v přírodě. Divoká zvířata přitom obvykle nemusíte dlouho hledat. Opice se pravidelně objevují ve zdejších městech, papoušci ara arakanga létají po obloze a tukani šramotí ve větvích opodál. Příležitosti ke spatření divokých zvířat přitom nejsou omezeny na jednu oblast, ale návštěva parků nebo účast na organizovaném výletu s informovaným průvodcem zvýší Vaše šance spatřit některé více plaché druhy. 

Akční nabídka ubytování zde