Hlavní turistické atrakce Kypru

Hlavní turistické atrakce Kypru 1

Ostrov má slavnou historii: po celá staletí po něm toužily mocné říše, protože se svojí záviděníhodnou polohou přestavoval cenný majetek pro každého, kdo získal moc ve východním Středomoří. Dnes sem však lidé míří především za jeho plážemi. Pro cestovatele, kteří hledají víc než jen písek a slunce, je Kypr rájem, který nabízí archeologické lokality, byzantské kostely i kláštery a řadu muzeí. Také je vynikající oblastí pro pěší turistiku s obrovským bohatstvím jedinečné flóry a fauny. Skvělé na něm navíc je, že je dostatečně malý, abyste si mohli v některém městě udělat základnu a odtud se pak vydávat na jednodenní výlety. 

 

Starověký Kourion

Na Kypru je hojnost starověkých lokalit, avšak Kourion představuje to nejlepší z nich. Jedná se o kouzelné místo ležící vysoko na pobřežním útesu a skýtající výhledy na krajinu a Středozemní moře. Celá lokalita je rozsáhlá, nejznámějšími je však divadlo a Dům Eustolia, kde se nachází několik krásných dobře zachovalých mozaik. Pokud budete mít k dispozici více času, velmi působivý je prostor velké byzantské baziliky s jeho povalenými sloupy a kousky mozaikové podlahy.

 

Hrad St. Hilarion 

St. Hilarion patří k nejkrásnějším zříceninám hradů ve Středomoří – je to stará křižácká bašta a místo spojené s řadou místních pověstí a legend. Nejznámější z nich je, že hrad nechala postavit královna víl, která trávila čas okouzlováním místních pastýřů. Rozsáhlé hradby a řada místností se táhne po vrcholu hory a představují ráj pro průzkumníky. Pokud vyjdete až na vrchol, budete mít fantastický výhled na značnou část ostrova. Pokud byste tedy měli čas na návštěvu pouze jednoho hradu na Kypru, vyberte si St. Hilarion.

 

Larnaca – město 

Larnaca na jihovýchodní straně ostrova je přímořské letovisko, které si zároveň uchovalo místního ducha a představuje nejodlehlejší základnu pro rekreanty na ostrově. Naleznete zde veškeré vybavení pro plážové radovánky, ale také starou rozpadající se Tureckou čtvrť (nazývanouá Skala) a bohatě zdobený Agios Lazaros (Kostel sv. Lazara), které představují zajímavé historické památky. Centrum samotné si uchovalo atmosféru běžného místního města a nepřipomíná příliš letovisko. Kromě toho se západně od Larnaky nachází slané jezero, které bývá na jaře plné růžových plameňáků, zatímco v okolí je řada zajímavých vesnic na kopcích a turistických atrakcí.

 

Poloostrov Karpas 

Nejkrásnější oblastí Kypru je osamělý skalnatý poloostrov Karpas se zlatými plážemi a skalnatými horami, který vyčnívá jako dlouhý prst na severovýchodě ostrova na severu Kypru. Je to nejméně turisty navštěvovaná část Kypru s vynikajícími možnostmi pro pěší turistiku, se starobylými vesnicemi a s hojností skrytých historických lokalit. Sem byste se měli vydat, pokud toužíte poznat původní život na ostrově. Vydejte se na jednodenní výlet autem (v oblasti totiž není prakticky žádná veřejná doprava) a prohlédněte si mozaiky v Agia Triada ve vesnici Sipahi, a pak pokračujte dále na severovýchod k odlehlé vesnici Dipkarpaz a zřícenině kostelíka Agios Filon. Poté se přesuňte na proslulou Zlatou pláž, což je velký úsek písku, který ztělesňuje samotnou esenci drsného kouzla poloostrova.

 

Starověké město Salamis 

Rozsáhlá archeologická lokalita nabízí řadu kamenných ruin a spolu se starověkým Kourionem je nejvýznamnější historickou lokalitou na ostrově. Procházky po nezpevněných cestách v Salamis mezi ruinami z různých období jsou lekcí o bohaté historii Kypru. Velkolepé helénistické sochy bez hlav, které kdysi uťali horliví křesťané, dnes stojí mezi ruinami gymnazia. Dvě velké ruiny byzantských kostelů naleznete v polích porostlých divokým fenyklem a bylinkami, zatímco obrovský prostor vodní nádrže dokazuje technické schopnosti a organizaci kdysi významného města. Starověká Salamis leží v Severním Kypru, ale ji můžete navštívit při jednodenním výletě z Nikósie.

 

Hrad Kolossi

Pokud by probíhala soutěž krásy hradů, Kolossi by jistě přišel trumfy. Malý, avšak dokonale tvarovaný, hrad u města Limassol (Lemesos) je stará křižácká pevnost a připomínka významu Kypru v době křížových výprav do Svaté země. Hrad nejprve drželi maltézští rytíři, kteří v něm měli své oblastní velitelství na vynikajícím místě s výhledem na pobřeží. Dnes spočívá kouzlo hradu především v jeho miniaturních proporcích a klidném umístění v ospalé vesnici Kolossi.

 

Cape Greco 

I na rušném jižním pobřeží Kypru se nacházejí místa, kde můžete uniknout davům. Cape Greco je velmi pěkný pobřežní národní park s řadou stezek pro pěší, které začínají východně od letoviska Agia Napa. K vidění je tu úžasně pestrá místní flóra, především mnoho endemických divokých orchidejí, které kvetou brzy na jaře, avšak skutečnou hlavní atrakcí je úžasná pobřežní scenérie s azurově modrým mořem v pozadí. Stezky se táhnou až k mysu Cape Greco, nejvýchodnějšímu bodu na jihu Kypru.

 

Vesnice v pohoří Troodos 

Pohoří Troodos v hornaté oblasti na jihozápadě ostrova ukrývá spoustu krásných vesnic s tradičními domy a kamennými uličkami. Spatříte zde kostely a kláštery patří k nejkrásnějším na ostrově, ve kterých můžete obdivovat pestré fresky a nástěnné malby pocházející ze středověku. Kostely v Troodosu jsou historicky velmi významné, proto devět z nich získalo status památky UNESCO. Abyste si je mohli prohlédnout všechny, pronajměte si na jeden den auto, ale pokud budete mít čas pouze na jeden z nich, zvolte si kostel archanděla Michaela v příjemné vesnici Pedoulas.

Hlavní turistické atrakce Kypru 2
Pafos, Kypr

 

Dionýzův dům 

Velmi oblíbeným místem v letovisku Pafos je Dionýzův dům (také Dionýzova vila), kde spatříte neuvěřitelnou přehlídku mozaikových podlah, které jsou proslulé kvůli jejich výbornému stavu a pestrým barvám.  Dionýzův dům je součástí větší Archeologické lokality Pafos se spoustou řecko-římských ruin a představuje vynikající příklad jemného řemeslného umu své doby. Pojmenován byl po bohu Dionýzovi, který se objevuje na mnoha mozaikách v domě, kdy většina z nich znázorňuje scény z řecké mytologie.

 

Muzeum Kypru 

Díky množství archeologických lokalit je na Kypru rovněž spousta muzeí, avšak Muzeum Kypru v metropoli Nikósie je místem, které dává dohromady celou historii ostrova. Muzeum je velmi dobře spravované a provede návštěvníky od neolitu až k osmanskému období prostřednictvím krásných artefaktů, které dokazují důmyslné řemeslné umění každého z období. Vynikající expozicí je také obrovská sbírka terakotových votivních sošek pocházejících z doby od 7. stol. př.n.l.. Proto, i když budete ubytováni u pobřeží, byste určitě měli podniknout půldenní výlet do metropole a prohlédnout si zdejší muzeum.

 

Pláž Nissi 

Pláž Nissi, úsek bílého písku sahající až k tyrkysovému moři v letovisku Agia Napa, je nejproslulejší pláží na ostrově. V létě tu sice bývá plno (tak nádherná pláž nemůže zůstat tajemstvím), ale i s řadami lehátek není možné krásu Nissi popřít. Voda je u pobřeží mělká a celé v zátoce velmi klidná, takže se jedná o skvělé místo pro rodiny s malými dětmi. V hlavní sezóně v létě je zde k dispozici spousta zařízení, takže můžete na pláži strávit celý den.

                        

Kyrenia – město 

Kyrenia (Girne) je nejhezčí město v Severním Kypru, které si uchovalo osmanský charakter svého starého přístavního okrsku. Na východní straně na starobylý přístav shlíží hrad Kyrenia; výstup na jeho hrady Vás odmění fantastickými výhledy na město. Změť úzkých uliček se vine od nábřeží a je plná domů s dřevěnými okenicemi v různém stádiu rozpadu. Jedná se o skvělé místo k procházkám a nasávání nadčasové atmosféry, navíc je zde řada kaváren, až si budete chtít odpočinout.