Cestování ve Skotsku

Cestování ve Skotsku 1

Vzdálenosti jsou ve Skotsku krátké, ale složitost krajiny vše komplikuje. Cesta, která by podle mapy měla trvat pár minut, Vám může zabrat celou hodinu, když započítáte rokle, jezera a hory. Pamatujte také, že značná část území Skotska leží mimo hlavní pevninu na ostrůvcích rozesetých v neklidných vodách Severního moře a Atlantiku.

S tímto na paměti nejdůležitější úvahu při plánování cesty po Skotsku představuje čas. Při letmé návštěvě se nesnažte být příliš ambiciózní ohledně toho, kolik území stihnete pokrýt, a naplánujte si předem cestování vlakem a trajekty, abyste pak nebyli zaskočeni omezenými jízdními řády ve vzdálenějších oblastech. Pokud jde o náklady, cestování po Skotsku může být drahé ve srovnání se zbytkem Evropy. I přes působivou síť železnic, autobusů a trajektů bývá obvykle nejjednodušší možností cestovat autem, především pokud se chcete vydat mimo hlavní turistické atrakce a trasy. Náklady se však mohou nahromadit, plánujete-li navštívit větší města nebo převážet auto trajekty. Stránky Traveline Scotland představují dobrý zdroj informací & aktuální jízdní řády všech forem dopravy, včetně trajektů a letů na skotský ostrovy.

Co je potřeba vědět před návštěvou Skotska

Vlak nabízí snadné cestování mezi většími městy

Rozsáhlá vlaková síť ve Skotsku zahrnuje všechna velká i menší města, ale mapa železnice má velká prázdná místa v oblasti Skotské vysočiny a vrchoviny Southern Uplands, kde musíte přejít na cestování po silnici – v mnoha případech to znamená cestování místními autobusy. Další výzvu přineslo rozhodnutí skotské vlády předat národní železniční společnost Scotrail do veřejného vlastnictví. V současnosti vlaky fungují podle mnohem omezenějších jízdních řádů, kdy mnohé spoje končí brzy večer, a to mezi většími centry. Všichni doufají, že spoje budou brzy obnoveny v plném rozsahu, až se vyřeší přechodové komplikace. Trať West Highland z Glasgow do Fort William a Mallaig, a trať z Inverness do Kyle of Lochalsh, patří k nejkrásnějším železničním trasám na světě. Stránky ScotRail představují dobrý zdroj informací o trasách, jízdném + jízdní řády.

 

Do většiny míst v zemi jezdí autobusy, ne vždy ale často

Skotsko je obsluhováno rozsáhlou autobusovou sítí, která pokrývá většinu země. V odlehlých venkovských oblastech jsou však spoje přizpůsobeny potřebám místních, např. pro dopravu do škol a do obchodů v nejbližším větším městě, takže nemusí vyhovovat návštěvníkům. Autobusy do měst jezdí časně ráno a zpátky do odlehlých vesnic odpoledne, což je praktické pro ty, kdo plánují jednodenní výlety. Místní autobusové spoje jsou řídké především na ostrovech. Poslední poštovní autobus (postbus), které obstarávaly dopravu na venkově a převážely cestující spolu s poštovními zásilkami, skončil činnost v roce 2017. Několik různých autobusových společností obstarává dopravu ve Skotsku, kdy dálkové trasy do míst Anglii obsluhuje National Express a Megabus. V rámci Skotska provozuje Scottish Citylink síť pohodlných a spolehlivých autobusů do větších měst. Mimo hlavní silnice musíte přestoupit na místní autobusy, které bývají mnohem méně časté; hlavní poskytovatelé místní autobusové dopravy jsou First, Stagecoach a Lothian Buses.

 

Maximální flexibilitu Vám umožní vlastní auto nebo motorka

Cestování ve Skotsku 2

Silnice ve Skotsku jsou obecně dobře udržované a mnohem méně rušné než v Anglii, takže se můžete více soustředit na okolní krásné scenérie. Překročení povolené rychlosti a řízení pod vlivem alkoholu se však bere vážně a běžné je kontrolování rychlosti, takže je potřeba dodržovat povolenou rychlost. ŘP vydané mimo Velkou Británii platí po dobu až 12 měsíců do data vstupu do země a pro vypůjčení auta musíte mít min. 21 let; řidiči do 25 let včetně podléhají příplatkům a omezení. Podívejte se na stránky umožňující srovnání cen, jako je Kayak, kde najdete nejvýhodnější; vypůjčit si auto ve městě obvykle bývá levnější než na letišti. Pokud si z Evropy přivezete vlastní auto, je třeba mít odpovídající pojištění, vždy jezdit vlevo a dbát na omezení rychlosti v místě. Plánujte-li road trip po Spojeném království a Irsku, ze Skotska do Severního Irska plují trajekty přepravující auta, takže budete moct pokračovat po okruhu na jih přes Irskou republiku, pak trajektem do Walesu a Anglie, a poté zamířit zpět do Skotska. Dálnice (označené „M“) jsou dvouproudové, nepodléhají mýtnému a nacházejí se především v jižním a centrálním Skotsku. Rychle zjistíte, že chybí, když budete pokračovat na sever od města Perth. Hlavní silnice („A“) jsou dvouproudové nebo jednoproudové a někdy ucpané pomalu jedoucími kamiony či karavany (pověstná je tím především rušná A9 z Perthu do Invernessu). Provoz na silnicích je mnohem klidnější a zajímavější na sekundárních/vedlejších silnicích (označených „B“) a na menších silnicích (bez písmene) ve Skotské vysočině a na ostrovech, kde navíc hrozí ovce na silnici (dávejte pozor především na jehňata na jaře). Podmínky pro řízení v zimě mohou být náročné; vezměte si s sebou do auta jídlo, vodu a deky pro případ zablokované silnice nebo poruchy. Benzín je ve Skotsku mnohem dražší než v zemích, jako je USA nebo Austrálie, ale zhruba na stejné úrovni jako ve zbytku západní Evropy. Ceny obvykle vzrostou dál od hlavních center/měst a mohou být až o 10 % vyšší v odlehlých oblastech, kde jsou benzínky daleko od sebe a někdy mívají v neděli zavřeno. Na ostrovech si natankujte, kdykoli k tomu bude příležitost.

Tip pro vypůjčení auta: cestování trajekty přepravujícími auta mezi ostrovy může představovat další značnou položku. Plánujte-li návštěvu Vnější Hebrid, Orknejí nebo Shetland, často se ukáže jako mnohem levnější si auto vypůjčit až na ostrovech.

Navštivte Great Glen ve Skotsku

Mezi skotskými ostrovy a na jezerech plují trajekty

Trajekty společnosti Caledonian MacBrayne (CalMac) obsluhují západní pobřeží a nespočet ostrovů na severu a západě země, kdy menší místní trajekty spojují ostrovy ve Vnitřních Hebridách s pevninou. Trajekty od Northlink Ferries plují mezi Aberdeenem, vesnicí Scrabster (u města Thurso) na Orkneje (Orkney), z Orknejí na Shetlandy a z Aberdeenu na Shetlandy. Turisticky orientované spoje vodních autobusů převážejí cestující přes některá z velkých jezer (loch) ve Skotsku, jako je Loch Lomond. Užitečné lístky Hopscotch od CalMac byly pozastaveny, ale společnost nabízí některé předbalené jízdenky pro cestování mezi ostrovy na svých stránkách, kde rovněž najdete souhrnné informace a jízdní řády. Pamatujte na to, že trajektové spoje bývají v zimě značně omezeny. Jízdenky na trajekty pro cestující bez auta stojí zlomek ceny jízdného za převoz vozidla, takže zvažte vypůjčení auta až po příjezdu na ostrovy místo cestování s autem.

Tipy pro cestování trajektem: Pokud se cítíte na cestování po ostrovech na kole, jízdní kolo si cestující mohou vzít na trajekt zdarma. To je obzvlášť užitečné, když jde o průzkum menších ostrůvků, kam se dopravíte trajektem. Na většině tras cestují zdarma také děti do 5 let, zatímco děti 5-15 let platí poloviční jízdné.

Cestování ve Skotsku 3

Sídla na vzdálených ostrovech mají spojení domácími lety

Většina domácích leteckých spojů ve Skotsku je určena na lidi cestující pracovně nebo představuje spojení se světem pro obyvatele odlehlých ostrovů. Letadlo je nákladný způsob cestování na poměrně krátké vzdálenosti, a to jak cenově, tak z hlediska ekologie, ale stojí za zvážení, pokud máte málo času a chcete navštívit Vnější Hebridy, Orkneje nebo Shetlandy. Let mezi ostrovy Westray a Papa Westray v Orknejích netrvá ani minutu a jedná se o nejkratší let na celém světě. Loganair jsou hlavní domácí aerolinie ve Skotsku a nabízejí lety z Glasgow , Edinburghu, Aberdeenu a Invernessu do mnoha menších destinací ve Skotsku. Také provozují meziostrovní lety na Orkneje. Aerolinie Hebridean Air Services používají letiště Connel nedaleko města Oban a míří na ostrovy Coll, Tiree, Colonsay a Islay.

 

Na poznání ostrovů je ideální jízda na kole

Skotsko je kompaktní země a cestování na kole je zde dobře proveditelné, pokud máte dostatek času – a výdrže, samozřejmě. Cestování na na kole na ostrovech je levnější než autem (včetně levnějšího jízdného na trajekty) a vhodnější na zdejší krátké vzdálenosti a poklidné životní tempo. Počítejte však s nespolupracujícím větrem a počasím, a také s všudypřítomnými dotěrnými muškami (pakomáry) na jaře a v létě. VisitScotland nabízí dobré informace o možnostech vypůjčení jízdních kol a Sustrans přináší podrobnosti o trasách, které jsou součástí celobritské Národní cyklistické sítě. Hebridean Way je cyklistická klasika o délce 322 km, včetně 10 větrných ostrovů mezi Vatersay a Butt of Lewis.

 

Dopravní pasy ve Skotsku nabízejí úsporu při cestování vlaky, autobusy a trajekty

Přestože řada společností skýtá různé formy veřejné dopravy ve Skotsku, existuje pár užitečných pasů umožňujících cestování vlaky, autobusy, trajekty a dalšími formami dopravy. Pas Spirit of Scotland od Scotrail umožňuje neomezené cestování vlaky, autobusy a trajekty pro cestující bez auta na buď 4 dny během 8 po sobě následujících dní (149 GBP), nebo 8 dní během 15 po sobě následujících dní (189 GBP). Společnost nabízí několik dalších pasů pro cestování vlakem po Skotsku nebo v určitých regionech a kombinované pasy pro vlaky + autobusy či vlaky + trajekty. Skotsko je součástí stejného schématu pasů railcard jako zbytek Spojeného království, s různými možnostmi railcards poskytujícími až třetinovou slevu ze standardního vlakového jízdného, obvykle za jednorázový roční poplatek 30 GBP (což je výhodné, pokud budete hodně cestovat vlakem nebo jste na delším výletě). I když štědré schéma bezplatného cestování pro mladé platí pouze pro skotské občany, návštěvníci mohou získat slevy s railcard pro lidi ve věku 16-25 let a 26-30 let, a také existuje Senior Railcard pro lidi nad 60 let. Pro ty, kdo cestují s dětmi, je zde railcard Family & Friends. Pamatujte na to, že tyto karty se vztahují na cestování vlakem v celém Spojeném království, nejen ve Skotsku. Dopravní pasy nabízí také několik autobusových společností. Megarider od Stagecoach nabízí úsporu min. 40 % ve srovnání s kupováním denních jízdenek; pasy platí 7 nebo 28 dní a pokrývají konkrétní oblasti v zemi. Citylink nabízí Explorer Pass umožňující neomezené cestování jejich autobusy 3 dny během 5 po sobě následujících dní, 5 dní během 10 po sobě následujících dní nebo 8 dní během 16 po sobě následujících dní.

 

Přístupnost dopravy ve Skotsku

Cestující s omezenou pohyblivostí najdou nejlepší situaci ve velkých městech, kde autobusy a místní vlaky bývají bezbariérové, chodníky a budovy mívají rampy a většina věcí je dobře uspořádána. V jiných částech země většina hlavních turistických atrakcí myslí také na lidi s omezenou pohyblivostí, i když historické budovy a starobylé památky mohou být obtížněji přístupné. Největší výzvou jsou kopce, které mohou zkomplikovat pohyb i v centru Edinburghu. Objevuje se však stále více snah o to, aby také příroda byla lépe přístupná, např. někde najdete přírodní stezky i pro vozíčkáře. I mimo velká města bývají novější autobusy obvykle bezbariérové, ale je dobré si to ověřit předtím, než se vydáte na cestu. Probíhá modernizace starších vlakových nádraží a stanic, aby byly lépe přístupné, a postižení mohou mít také pomocníka (asistenci), když podají žádost min. hodinu před cestou. Disabled Persons Railcard skýtá slevy při cestování vlakem pro oprávněné cestující a jejich doprovod. Trajekty nabízejí pomoc při nástupu a výstupu v přístavištích s personálem; velké trajekty obvykle mívají bezbariérové toalety a kajuty. Turistické atrakce mívají vyhrazený parkovací prostor u vchodu pro cestující s postižením. Mnoho míst, jako jsou prodejny lístků, jsou vybaveny zařízením pro nedoslýchavé (sluchové smyčky), které bývá označeno symbolem ucha. VisitScotland nabízí informace o přístupnosti dopravy a možnostech ubytování spolu s informacemi o možnostech vypůjčení vozíku na pláži.

 

Proč doporučujeme cestovat skotskými trajekty

Pokud jde o cestování lodí ve Skotsku, čím menší loď, tím bývá lepší. Malé trajekty spojující odlehlé ostrovy Shetland a Orknejí nebývají větší než rybářská loď a po příjezdu po moři na některý z  maličkých vlnami bičovaných ostrůvků si budete potřebovat obléct vlněný svetr a vyměníte moderní svět za život mořského poustevníka. Podívejte se po tuleních dovádějících kolem mola, kteří Vám budou dělat společnost při dlouhém zádumčivém čekání na další trajekt.

Akční nabídka ubytování zde