NEJDRAŽŠÍ KABELKA NA SVĚTĚ SE VYDRAŽILA  ZA VÍCE NEŽ 300-TISÍC DOLARŮ

NEJDRAŽŠÍ KABELKA NA SVĚTĚ SE VYDRAŽILA  ZA VÍCE NEŽ 300-TISÍC DOLARŮ 1

Legendární designérskou kabelku Birkin bag vyrobenou z bílo – hnědé krokodýlí kůže se zlatými detaily a diamanty vydražili v aukčním domě Christie v Hong Kongu. Anonymní kupec na telefonu za ni nabídl sumu 300 168 dolarů. Překonal tím loňský dražební rekord, který patřil fuchsiové Birkin bag vydražené za 222 912 dolarů.

Rekordní model nese název Himalaya niloticus Crocodile Diamond Birkin. Je ušitý z pravé kůže nilského krokodýla, které si podle informací společnost Hermès chová na vlastní farmě. Světlý odstín kůže byl dosažen dlouhým složitým procesem barvení. Výsledek má připomínat pohoří Himaláje, na které odkazuje i pojmenování kabelky. Doplněná je detaily z 18 karátového bílého zlata a vykládaná 245 kusy pravých diamantů. Exkluzivní a nesmírně vzácnou kabelku v současnosti vlastní i módní návrhářka Victoria Beckham a podnikatelka Kim Kardashian. Předpokládá se, že společnost Hermès vyrobí každý rok jen jeden či dva kusy „himalájského diamantového“ modelu. Přesný údaj však není znám. Právě to dělá z birkinek, jak se tyto kabelky hovorově nazývají, žádaný zboží.

Vlastní ji jen nejbohatší

Zájemci o birkinku musí být zapsáni na čekací listině. Dostat se na tento seznam je však náročné. Žadatel musí znát někoho, kdo si už Birkin bag zakoupil, a také musí mít v obchodě prokazatelnou historii nákupů. Pak společnost přistupuje k setkání svých zástupců s žadatelem. Ti posoudí vážnost jeho zájmu o Birkin bag a jeho finanční možnosti. Teprve po splnění všech těchto podmínek ho zařadí na seznam čekatelů. Hodnota birkinky spočívá ve složitém a precizním procesu její výroby, v kvalitě materiálů, v řemeslném zpracování a v její vzácnosti. Privilegium vlastnit ji mají jen ti nejbohatší. Mnoho majitelů vnímá koupi jednoho z modelů Birkin bag jako investici, její cena totiž každým rokem roste. Podle expertů její hodnota stoupá rychleji než hodnota zlata. Nejlevnější z modelů se dá v současnosti pořídit od 5600 dolarů, o pár let se však tato částka může vyšplhat až na několikanásobek.