Hlavní turistické atrakce Nizozemska mimo Amsterdam

Hlavní turistické atrakce Nizozemska mimo Amsterdam 1

Keukenhof        

Když si vzpomenete na Nizozemsko, nejspíš si vybavíte tulipány, tradičně nejoblíbenější květinu v zemi. A jedno z nejkrásnějších míst, které můžete v Nizozemsku navštívit, jich nabízí nepřeberné množství, spolu s dalšími jarními květinami. Keukenhof, nazývaný také „Zahrada Evropy“, leží na okraji města Lisse v oblasti označované jako nizozemský „cibulový pás“. Největší veřejná zahrada na světě má více jak 70 akrů a leží v místech dřívější zahrady pro kuchyni (keuken) u velkého venkovského sídla. Dnes Keukenhof vystavuje více jak 700 variant tulipánů, jejichž hlavní sezona je v dubnu a květnu. Díky obřím komerčním skleníkům však přehlídka probíhá téměř po celý rok. V nich najdete nekonečné řady kvetoucích tulipánů, ale také tisíce hyacintů, krokusů a narcisů.

Adresa: Stationsweg 166A, 2161 AM Lisse 

Větrné mlýny v Kinderdijk

Na řece Noord mezi městy Rotterdam a Dordrecht leží známá vesnice Kinderdijk („Dětská hráz“), která ke svému jménu přišla kvůli dávnému incidentu: při povodni v roce 1421 v den sv. Alžběty zde byla na hráz vyplavena dětská kolébka. Dnes jsou zdejší velkou atrakcí fantasticky zachovalé větrné mlýny z 18. století. Celkem 19 větrných mlýnů (UNESCO) vybudovaných v letech 1722-1761 představuje největší dochovalou koncentraci větrných mlýnů v Nizozemsku. Majestátní stavby s lopatkami dlouhými 28 m původně sloužily k odvodňování bažin a jsou přístupné veřejnosti od dubna do října, a také během Dne mlýnů, kdy bývají lopatky uvedeny do pohybu.

 

Národní park De Hoge Veluwe

Možná Vás překvapí, že relativně malé Nizozemsko se může chlubit jedním z nejrozmanitějších národních parků na světě. Největší z nich je NP De Hoge Veluwe mezi městy Arnhem a Apeldoorn, který zabírá téměř 13 800 akrů. Je to největší souvislá přírodní rezervaci v zemi a jeden z nejoblíběnějších cílů jednodenních výlety pro místní i návštěvníky. Na jeho severu se nachází husté lesy a skvělý sochařský park. Tato část kdysi patřila k venkovskému sídlu a byla loveckou rezervací, kde dodnes žije mnoho jelenů a srnců. Nejzachovalejší původní část parku zahrnuje oblast s dramaticky působícími dunami, které se střídají s úseky vřesu a lesa, a na jihu a na východě jsou přerušeny morénami vysokými až 100 m. Je to rovněž oblíbená oblast pro pozorování ptactva, pěší turistiku a cyklistiku (návštěvníci mají jízdní kola zdarma). Hlavní atrakcí parku – a důvod, proč sem přicházejí – je pro mnoho lidí muzeum Kröller-Müller Museum (Rijksmuseum Kröller-Müller), které vystavuje druhou největší sbírku Van Goghových prací na světě. Kromě nich sbírky obsahují také impresionistická a expresionistická díla od Cézanna, Maneta, Moneta a Renoira. Ve venkovní galerii, což je jeden z největších sochařských parků Evropy, pak můžete spatřit práce Rodina, Hepworthové, Dubuffeta a dalších.

Adresa: Houtkampweg 6, Otterlo

 

Ijsselmeer (Zuiderzee)

Mezi mnoha krásnými vesnicemi v Nizozemsku můžete najít také malé vesničky u Ijsselmeer, sladkovodního jezera, které vzniklo díky uzavření přístupu k moři v Zuiderzee (zaniklý mořský záliv). Tato sídla vzkvétala v době Zlatého věku Amsterdamu (17. století), když měla přístup k Atlantickému oceánu a prosperovala jako rybářská a obchodní centra, ale svůj význam ztratila poté, co byly přístavy zaneseny naplaveninami. Čas jakoby se zastavil v rybářské vesnici Marken a přístavech Volendam a Enkhuizen, kde se v mnoha barevných domech nacházejí muzea a obchody. V Enkhuizenu můžete spatřit mnoho budov a ukázek námořního průmyslu v Zuiderzee Museum, muzeu pod širým nebem, kde je uchováváno kulturní dědictví a námořní historie starého regionu Zuiderzee. Můžete zde spatřit řemeslníky při práci, kteří Vás seznámí se starými dovednostmi souvisejícími s mořeplavbou. V přístavu ve Volendamu pak můžete spatřit pestrou sbírku starých dřevěných lodí.

Adresa: Wierdijk 12 – 22, Enkhuizen 

 

Systém protipovodňových hrází a přehrad v Zeelandu

Provincie Zeeland, jejíž součástí jsou delty Rýna, Mázy a Šeldy, zahrnuje mnoho ostrovů a poloostrovů v severozápadní části země. Většina země, která byla získána z moře, leží pod hladinou, a proto spoléhá na působivý systém hrází a na moderní protipovodňové technologie. Když sem přicestujete, setkáte se s částmi obrovského technického projektu známého jako Deltawerken  Mohutné stavby, v podstatě špičkové moderní přehrady, ovládají, kolik vody se dostane do klíčové oblasti ústí řek do Severního moře. Dílo je tvořeno hrázemi, stavidly, zdymadly, a přepěťovými bariérami a celý úžasný projekt v hodnotě 7 mld. USD se stal jedním ze Sedmi divů moderního světa.

 

Historický Valkenburg

Pokud se zajímáte o historii, v Nizozemsku najdete také středověké i starší památky. Romantické malé město Valkenburg v malebném údolí Geul se může chlubit jediným hradem na kopci v zemi. Město je oblíbenou rekreační destinací a k jeho dalším lákadlům patří řada jeskyní a Thermae 2000 (lázně s ubytováním), jedno z největších podobných zařízení v Nizozemsku. Kromě zříceniny hradu z 12. století na Hradní skále zde naleznete také pozoruhodnou Baziliku sv. Mikuláše a Barbory ze 14. století. Dalšími atrakcemi města jsou jeho proslulé Vánoční trhy (od poloviny listopadu do 23. prosince) pořádané v podzemí ve Velvet Caves, labyrintu starých chodeb kolem hradu.

Akční nabídka Thermae 2000

Hrad De Haar

Nedaleko krásného historického města Utrechtu, čtvrtého největšího v zemi, se tyčí hrad De Haar (Kasteel De Haar), který je největším opevněným sídlem v zemi. Pozoruhodný hrad, který navrhl slavný holandský architekt P.J.H. Cuypers, vyžadoval tolik země, že celá vesnice Haarzuilens musela být přesunuta. Dnes hrad stojí v parku o rozloze it 250 akrů. Původní hrad byl na místě zřízen v 14. století, ale novější stavba pochází z roku 1892 a stojí za to si nechat čas na její prohlídku. Uvnitř můžete spatřit působivou sbírku starožitností, nábytku, obrazů a tapisérií, avšak nejvíce pozornosti přitahují zahrady spolu s pohádkovým vzhledem hradu.

 

Nejlepší doba pro návštěvu Nizozemska

V Nizozemsku, a především v Amsterdamu, může být během letních měsíců skutečně rušno, především v červenci, když začnou školní prázdniny. Nizozemsko je jedna z nejnavštěvovanějších evropských zemí. Skvělou dobou pro návštěvu je proto jarní přechodné období v dubnu a květnu, kdy zdejší zahrady a parky ožijí spoustou zeleně a květin (tulipány najdete v Nizozemsku všude).