Hlavní turistické atrakce Sicílie

Hlavní turistické atrakce Sicílie 1

Sicílie má mnoho nej, z nichž mnohá souvisejí s poklady starověkého světa. V Údolí chrámů v Agrigentu například najdete jeden ze tří nejdokonalejších chrámů v řeckém světě a v Selinunte jeden z největších známých řeckých chrámů. Villa Romana del Casale ve městě Enna, s mozaikami zabírajícími plochu více jak 3500 m2, patří k nejlépe zachovalým římským vilám a dnes je na seznamu památek UNESCO. Stejně tak jsou tam zapsána města Ragusa a Modica, která představují vrchol barokního umění v Evropě. Skvělé mozaiky i nádherný ambit kláštera Monreale jsou považovány za vrchol evropského umění a sbírky Archeologického muzea v Palermu patří k nejlepším v Itálii. Sicílie má však také své přírodní divy: nejznámější Etna je nejvyšší aktivní sopka Evropy, zatímco na sousedních Liparských ostrovech najdete sopku Stromboli, která každou noc předvádí svou ohnivou show. A nesmíme zapomenout ani na pláže. Jedna z nejlepších plážových destinací v zemi leží pod vysokými mysy u města San Vito Lo Capo, s měkkým bílým pískem, čistým mořem a palmami. Vedle ní se nachází Přírodní rezervace Zingaro na severozápadním pobřeží Sicílie. Kromě turistických atrakcí pak na Sicílii můžete najít živou místní kulturu a temperamentní obyvatele.

Katedrála v Monreale

Katedrála ve městě Monreale odráží politiku, náboženství a umělecké výšiny Sicílie za vlády Normanů. Přitom zároveň získala své místo v evropské umělecké historii a dochovala se téměř přesně v podobě, jak byla ve 12. století zbudována. Architektura katedrály představuje posun od východních byzantských forem, ale její výzdoba s oslnivými mozaikami (které bývají považovány za velkolepý zlatý hřeb katedrály) se ještě pevně drží byzantských tradic. Mozaiky pokrývají každý možný povrch a představují bohaté ilustrace biblického textu a témat provedené v pestrých barvách a s výjimečným uměleckým mistrovstvím. Z uměleckého hlediska je ambit hned vedle mozaik: jedná se o mistrovské dílo s 228 dvojitými sloupy s bohatě vyřezávanými hlavicemi, obklopený zahradou s pěknou fontánou v rohu. Kamenné řezby jsou krásné a představují poutavou směsici mytologických, náboženských, zvířecích, květinových a lidských postav. Mnohé sloupy jsou vykládány barevnými kameny a nenajdete zde dva sloupy stejné.

Jen pár kroků od katedrály se nachází butikový hotel Palazzo Cuto umístěný v historickém domě vybaveném starožitnostmi a vyzdobeném obrazy a sochami. Výhledy z hotelu jsou pozoruhodné a sahají přes Palermo až k horám ve vnitrozemí.

Adresa: Piazza Vittorio Emanuele, Monreale

Akční nabídka Palazzo Cuto

Chrámové údolí v Agrigentu

Hlavní turistické atrakce Sicílie 2

Velký komplex chrámů a hrobek v Agrigentu pochází z roku 500 př.n.l. a zahrnuje nejlépe zachovalý dórský chrám na Sicílii, Tempio di Concordia (Chrám svornosti), patřící k nejdokonalejším dochovaným vůbec. Ve východní skupině se spolu s ním nachází Tempio di Juno Lacinia (Chrám Juno), téměř stejně veliký, a v západní skupině je Tempio di Zeus Olimpio (Chrám Dia Olympského), největší z nich (40 m), ale pobořený při zemětřesení. Kruhový dórský Tempio di Heracles (Herkulův chrám), rovněž v západní skupině, byl zničen Kartáginci a znovu postaven Římany, ale později opět částečně zničen při zemětřesení. Celá skupina je zapsána na seznamu památek UNESCO.

Výhledy na Tempio della Concordia v Údolí chrámů (Valle dei Templi) nabízí luxusní apartmány a pokoje v Hotelu Villa Athena 5*, jehož zahrada zahrnuje bazén a spa.  

Adresa: Valle dei Templi, Agrigento, Sicílie

Akční nabídka Hotel Villa Athena

Kostelní mozaiky v Palermu

Dva ze tří hlavních kostelů v Palermu, Cappella Palatina a La Martorana (Santa Maria dell’Ammiraglio), jsou proslulé svými mozaikami. Ty v kněžišti normanského dvorního kostela Cappella Palatina patrně pocházejí z roku 1143, zatímco mozaika Krista mezi Petrem a Pavlem je z roku 1350. K dalším zajímavým prvkům kostela patří arabský krápníkový strop (muqarnas), pult na vyřezávaných a vykládaných sloupech a vysoké svícny. Krásné mozaiky na zlatém pozadí v kostele La Martorana také pocházejí z 12. století a jsou nejstarší svého druhu na Sicílii. Ústřední je obraz Krista, zatímco jinde na klenbě, v kopuli a v chrámové předsíni můžete vidět scény z Nového zákona. Třetí kostel je katedrála, která stojí za návštěvu kvůli jejímu goticko-katalánskému portiku z roku 1453, monumentálním normanským hrobkám a vykládané koruně Konstancie Aragonské v pokladnici katedrály.

 

Východní chrámy v Selinunte

Selinunte, jedna z největších a nejvýznamnějších starověkých lokalit na Sicílii, zahrnuje celkem 8 řeckých chrámů pocházejících z 5. stol. př.n.l. a k tomu nedaleký chrám D. Nejvýznamnější jsou chrámy známé jako východní skupina, označené písmeny: chrám G s jeho impozantní velikostí a chrám E s architektonickou velkolepostí jsou považovány za vrchol klasického období. Chrám G, který je dnes v ruinách, patřil k největším ze všech řeckých chrámů. V oddělené sekci se nachází velká akropole obklopená obrannými hradbami, z nichž některé pocházejí už ze 7. stol. př.n.l.. Chrám C je největší a nejstarší, pochází z doby kolem roku 550 př.n.l. a stojí na nejvyšším místě.

Jihovýchodní Sicílie

Sopka Etna

Hlavní turistické atrakce Sicílie 3

Etna představuje záhadu – ani její výška není jistá, protože se mění s každou erupcí. Ale v každém případě je to přes 3000 m, takže svým kouřícím kuželem dominuje obzoru. Sopečné průduchy, fumaroly, horké prameny a lávové toky přispívají k měnící se krajině, kterou z velké části můžete prozkoumat (jen ne příliš blízko centrálnímu kráteru) pěšky nebo terénním vozidlem (ATV) určeném pro jízdu po vulkanickém povrchu. Silnice vedou k základně lanovky, která Vás dopraví do výšky 2500 m, což představuje nenáročný jednodenní výlet z měst Catania (Katánie) či Taormina. V zimě můžete v blízkosti vrcholu lyžovat. Úzkokolejkou Ferrovia Circumetnea se můžete dostat téměř kolem celé hory, nebo můžete horu objet autem přes města s hrady, archeologickými lokalitami a nádhernou scenérií. Na severní straně Etny vytvořila řeka Alcantara rokli vedoucí dávným lávovým tokem, což je pozoruhodná rokle Gole dell’Alcantara.

.

Římská vila ve městě Enna (Villa Romana del Casale in Enna)

Sesuv půdy ve 12. století pohřbil rozsáhlou římskou vilu u města Enna, čímž ji zachoval v původním stavu, jak byla o osm staletí pozdějí vykopána. Patří k nejlépe zachovalým vilám v římské říši a dodnes se zachovala většina její původní výzdoby. V 50 místnostech, které byly dosud vykopány, bylo nalezeno více jak 3500 m2 mozaikových podlah s detailními scénami z mytologie a současného života, včetně lovu divokých zvířat pro použití při gladiátorských zápasech. Obzvlášť krásné jsou termální lázně se dvorem obklopeným kolonádou. Vila je na seznamu památek UNESCO.

Adresa: Contrada Casale 1, Piazza Armerina, Enna

Hlavní turistické atrakce Sicílie 4

Archeologický park v Syrakusách

Jedno z největších divadel starověkého řeckého světa představuje dobrý důvod, i když ne jediný, pro návštěvu Archeologického parku v Syrakusách (Parco Archeologico della Neapolis). Pohled na vykopávky, když se budete blížit po Viale Rizzo, Vám poskytne představu rozsahu lokality, která zahrnuje řecké divadlo a velký římský amfiteátr. Masivní oltář Hiera II. pochází z 3 stol. př.n.l., zatímco o století později vzniklo řecké divadlo pro 15 000 diváků. Římský amfiteátr je z 3. stol.n.l. a částečně vytesaný z podloží. Zajímavým prvkem archeologického parku je příležitost vidět lomy, kde se těžil kámen na různé stavby. Největší z nich je lom Latomia del Paradiso, kde se těžil vápenec od 6. stol. př.n.l.. Jedna z podzemních galerií má tak dokonalou akustiku, že získala označení Dionýsovo ucho (l’Orecchio di Dionisio).

 

Městečko Taormina a řecké divadlo

Taormina, která soupeří s městem Erice o titul města s nejkrásnější polohou na Sicílii, by byla oblíbeným cílem turistů i bez nádherného řeckého divadla a ikonického výhledu na Etnu. Ulice Taorminy končí na terasách, které skýtají fantastické výhledy na moře a horu. Hlavní ulice Corso Umberto  protíná město se sérií náměstí a teras a lemují ji vážené budovy, pěkné obchody a kavárny pod širým nebem. Uličky vedou směrem nahoru a přecházejí v dlouhá schodiště vedoucí ještě výš k dalším vyhlídkám a ke hradu. Nejznámější pohled, který zobrazovali malíři po celá staletí, je od slavného řeckého divadla postaveného ve 3. stol. př.n.l. Řeky a kompletně přestavěného o století později Římany. Dochovalo se z velké části v původním stavu a dodnes slouží k představením.

Pokud si budete přát krásné výhledy na město a Etnu a klidné místo nad rušnými ulicemi, zvolte si malý luxusní butikový Hotel Villa Ducale. Pokoje pro hosty a apartmány jsou navrženy individuálně směsicí tradičního sicilského a současného italského stylu. Bezplatná kyvadlová doprava vozí hosty do centra města a na pláž.

Akční nabídka Hotel Villa Ducale

.

Liparské/Eolské ostrovy

Celkem 7 ostrovů, které jsou vulkanického původu a některé dodnes vulkanicky aktivní, leží u severního pobřeží Sicílie a snadno se tam dostanete lodí z měst Messina či Milazzo. Nejznámější je ostrůvek & sopka Stromboli, jehož světelná show každou noc ozáří nebe k radosti pasažérů na lodích, které mají načasováno vyplutí právě na tuto dobu. Vulkanická aktivita vytvořila krásné pobřeží s drsnými rozeklanými skalami, a také přírodní atrakce – fumaroly, termální a sírové prameny – které můžete navštívit. Dalším lákadlem jsou vodní sporty všeho druhu pro turisty, kteří zde najdou pláže, půjčovny člunů, možností potápění a vyhlídkové plavby, a také trajektové spojení mezi ostrovy. Kromě toho je zde hojnost prehistorických lokalit, ale také řeckých a římských památek.

Hlavní turistické atrakce Sicílie 5

Archeologické muzeum v Palermu

Na místě tak bohatém na řecké, římské a ještě starší lokality byste asi čekali, že najdete mnoho zajímavých muzeí. A také je tu najdete. Mezi tím množstvím vyniká Archeologické muzeum v Palermu, které patří k nejlepším v Itálii. K jeho hlavním lákadlům patří Palermská deska s hieroglyfy se seznamem egyptských faraonů III. a IV. tisíciletí př.n.l., kolosální socha boha Dia z 2. stol. př.n.l. a vynikající sochy a vlysy z chrámů v Selinunte. Spatřit zde můžete etruskou sochu Merkura, reliéfy z hrobů v Chiusi, attické reliéfy z hrobů, a také nástroje a nádoby z doby kamenné a bronzové.

 

Ragusa a Modica

Zemětřesení v roce 1693 srovnalo se zemí velkou část jižního výběžku Sicílie včetně sousedních měst Ragusa a Modica. Obě města byla znovu postavena v tehdy aktuálním barokním stylu s místními obměnami; tento styl je známý jako sicilské baroko. Spolu se šesti dalšími místy byla Ragusa a Modica prohlášena památkami UNESCO coby „vyvrcholení a poslední rozmach barokního umění v Evropě“. V Raguse bylo zbudováno nové město na kopci nad starým městem, tam ale zůstalo dostatek budov, aby mohlo zůstat obydlené, přičemž zničené budovy byly nahrazeny novými barokními. Také Modica byla zbudována na dvou úrovních, kdy v horním městě vyniká kostel San Giorgio postavený z materiálu získaného z  budov rozbořených při zemětřesení. V dolním městě se podívejte na gotické rozetové okno z 15. století na kostele Chiesa del Carmine.

 

Katedrála v Cefalù

Jedna z nejzajímavějších středověkých budov, katedrála ve městě Cefalù, byla podle pověsti postavena normanským králem Rogerem II. jako votivní dar za to, že přežil bouři na moři. Katedrála je zapsána do historie Sicílie a její architektura a výzdoba odrážejí téměř každou dobyvatelskou vlnu v historii ostrova. Vidět zde můžete arabské, řecké, římské, byzantské a normanské prvky. Polokruhovou kopuli apsidy pokrývá mozaika Krista od byzantských umělců, která patří k nejlépe zachovalým mozaikám na Sicílii. Kromě mozaiky se podívejte na křtitelnici ze 12. století a vysoce zdobné štukování na kůru. Katedrála se tyčí nad klikatými kamennými ulicemi, které vedou k pestrému rybářskému přístavu a dlouhé pláži s bílým pískem, která se táhne podél pobřeží a začíná přímo pod městem.

Pokud budete hledat ubytování, Cefalu Sea Palace 4* je cenově dostupný plážový resort s velkým bazénem a střešní restaurací.

Adresa: Piazza del Duomo, Cefalù

Akční nabídka Cefalu Sea Palace