Horseshoe Bay – růžová pláž na Bermudách

Horseshoe Bay - růžová pláž na Bermudách 1

Pláž Horseshoe Bay na Bermudách vyniká mezi všemi plážemi, které jsme kdy navštívili. Oblouk růžového písku vedle modrých vod Atlantiku má tvar podkovy (horseshoe), podle kterého byl pojmenován.  V roce 2016 se pláž umístila mezi 20 nejlepšími plážemi světa podle hodnocení prestižního cestovatelského časopisu Conde Nast Traveller. Hlavní pláž má délku asi 400 m, ale pokračuje na východě na jižním pobřeží. Jen pár kroků odtud se nachází zátoka Port Royal Cove obklopená skalami a skvělá rodiny s dětmi.

Zátoku ohraničují vápencové skály, takže Horseshoe Bay představuje skvělé místo pro šnorchlování, když se vydáte o kousek dál od břehu ke skalám. Ani během vrcholného léta není růžový písek příliš horký, a také je poměrně měkký. Od místního člověka jsme se dozvěděli, že písek obsahuje maličké úlomky korálů a lastur, které brání přílišnému zahřátí. Právě tyto korály a lastury dávají písku jeho růžový odstín. Pokud zde budete šnorchlovat, můžete spatřit řadu pestrobarevných ryb. Vlny z oceánu však mohou být poměrně vysoké, takže se vydejte šnorchlovat pouze tehdy, jste-li opravdu dobří plavci. V hlavní sezóně je zde přítomná pobřežní hlídka.   

Během letního období (od května do října), kdy sem osobní lodě přivážejí tisíce návštěvníků, je pláž velmi přelidněná, protože snad každý ji chce osobně navštívit. Přitom stěží najdete volné místo mezi nespočtem opalujících se turistů, z nichž někteří si přinášejí vlastní stan či slunečník. V hlavní sezóně je nejvhodnější dobou pro návštěvu pláže časné ráno, pokud se chcete vyhnout davům návštěvníků na pláži i ve vodě.  

  

Stezky z pláže Horseshoe Bay

V okolí Horseshoe Bay se nalézají krásné izolované zátoky, kam se snadno dostanete pěšky. Když bude hlavní pláž příliš plná, stačí jít kousek dál a najdete skryté koutky pláží, které turisté většinou nenavštěvují. K našim oblíbeným patří zátoky Port Royal Cove na západě a Peel Rock Cove a Wafer Rocks na východě.  Zátoce Port Royal Cove se zde také říká „Baby Beach“, a děti tu mohou bez obav plavat a šnorchlovat. Obklopují ji podmořské útesy a můžete zde zblízka krmit barevné ryby. Jedná o skutečně krásné místo a ráj pro fotografy.   

Pěší stezka vede od pláže Horseshoe Bay k několika dalším plážím na jižním pobřeží. Na východ odtud vede stezka pod útesem a mezi dunami. Také můžete jít východním směrem po pláži, kde naleznete další skvělé růžové pláže; přitom se ale budete muset brodit vodou kolem skalních formací. Po stezce se dostanete na úžasné pláže, jako je Chaplin Bay, Stonehole Bay, Jobson´s Cove a Warwick Long Bay Beach. Stezka má délku jen asi 2 km. 

 

Zařízení a vybavení pláže

Když sejdete z hlavní silnice South Road směrem dolů k pláži, dostanete se k velkému parkovišti (včetně parkoviště pro skútry) u vstupu na pláž. Zde také čekají taxíky. Pak budete muset jít po ztvrdlém písku. První modrá budova napravo je převlékárna s toaletami (bezplatné). K nim přiléhá restaurace (další modrá budova) známá jako Horseshoe Bay Beach Café.  Zdejší burgery jsou dobré, kromě nich však nabízí také hotdogy, kuře, ryby, limonády, vodu, džusy, pivo a další alkoholické nápoje. Vzadu je pěkná veranda s piknikovými stoly a slunečníky. Často před restaurací uvidíte dočasný stánek prodávající chlazené nápoje včetně piva.   

Půjčovna potřeb na pláž a pro šnorchlování je k dispozici hned vedle restaurace. Zapůjčení plážové židle či slunečníku stojí 15 USD (za kus), nebo dvě židle+slunečník 40 USD. Kromě toho se v malém obchodě prodávají trička, ručníky apod..  Půjčovny obvykle mívají během sezóny otevřeno od 10 do 17 hod., zatímco v zimě mají zavřeno. V roce 2016 přešla restaurace do vlastnictví Chops Ltd, což je společnost, která provozuje také restaurace The Red Steakhouse&Bar a Bermuda Bistro na Front Street v Hamiltonu. Slibuje vynikající služby v bermudském stylu, pohodové, klasické a přitom živé, a plánuje zavést plážovou hudbu, happy hour, místní i zahraniční kuchyni, půjčovny plážových potřeb, plážových hraček, potřeb pro šnorchlování atd., a také obchod se suvenýry.   

Rum Bum Beach Bar/Cafe je relativně nový plážový bar v Horseshoe Bay. Můžete si zde dát občerstvení a drink u barového pultu nebo se usadit ke stolu na otevřené betonové verandě a užívat si nádherných výhledů na oceán a pláž. Jídlo zahrnuje obvyklé plážovou nabídku, jako jsou burgery, sendviče, hotdogy, rybí burgery v housce, ryba s hranolky atd., a k tomu pivo, alkoholické nápoje a další vychlazené pití. Ochutnat můžete také speciální bermudské drinky, jako je Rum Swizzle či Dark n‘ Stormy. Ceny bývají srovnatelné se standardem na ostrově: např. pivo či Rum Swizzle zde dostanete za 7 USD (za jedno). Plážový bar nabízí wifi připojení jak v baru, tak na pláži poblíž, avšak za poplatek. Přístupové kupony si můžete zakoupit v budově na pláži.

Na hlavní silnici naproti přístupové silnici se nachází restaurace Gulfstream, která funguje od února 2014 (na místě dřívějšího Tio Pepe). V nabídce má pizzu, panini, jídla z čerstvých darů moře a další vybrané mezinárodní pokrmy.  

 

Aktivity a festivaly na pláži  

Každoročně v srpnu se na pláži koná Soutěž ve stavění z písku (Sand Sculpture Competition), kterou pořádá Asociace architektů. Na Velký pátek pak probíhá Bermudský festival draků (Bermuda Kite Festival), při němž se sejdou tisíce lidí s dětmi a pouštějí draky. Místní i návštěvníci přijdou na pláž s barevnými draky všech tvarů a velikostí a udělují se ceny v různých kategoriích.  

                    

Jak se tam dostat  

Horseshoe Bay se nachází v obci Southampton Parish na silnici Horseshoe Road, u South Road a autobusové trasy č. 7, která vede mezi Doky (Dockyard) a městem Hamilton. Autobusem trvá cesta na pláž z Doků asi 35 minut, z metropole Hamiltonu asi 30 minut.  Z autobusové zastávky je potřeba sejít dolů po přístupové cestě necelých 400 m, a pak jít po ztvrdlém písku až na pláž. Cesta z kopce není náročná, avšak pro mnoho lidí může být únavná zpátky nahoru. Doporučujeme proto si nejprve stáhnout a prohlédnout mapu.

Cesta veřejným autobusem z Doků či Hamiltonu na pláž Horseshoe stojí 4,50 USD při platbě žetonem (token) nebo 5 USD v hotovosti. Přibližná cena za taxi z Doků na pláž je 38 USD (bez spropitného) a trvá asi 25 minut. Je možné sdílet taxi a jízdné s dalšími osobami, které právě čekají na pláži; při tom Vám mohou pomoci koordinátoři dopravy k tomu určení.  

Veřejnými autobusy dnes jezdí na pláž jen velmi málo lidí, kteří využívající kyvadlovou dopravu za 2 USD při návratu k hlavní silnici. Kromě toho na pláž stále jezdí soukromé autobusy, kdy cesta stojí přibližně 7 USD.  Proto jsou dnes kyvadlové minibusy z Doků a taxi jedinými prostředky, jak se vyhnout chůzi do kopce.