Džungle v Indonésii, kde se ještě můžete setkat s orangutany

Džungle v Indonésii, kde se ještě můžete setkat s orangutany 1

V Indonésii se nacházejí izolované velké úseky pralesa plné úžasných divokých zvířat. Nejsou to jen orangutani, kdo se skrývá v lesích – nevyužitá teritoria odhalují stále novou neznámou flóru a faunu. V baldachýnu pralesa visí giboni a ve větvích hnízdí tisíce ptáků. Dále zde žijí levharti, malí sloni bornejští, tygři sumaterští, prasata vousatá/bornejská a nosorožci.  

Na světě prý zbývá pouze něco přes 25 000 orangutanů a podle odborníků by měli do roku 2023 ve volné přírodě zcela vyhynout; tygři a nosorožci na to mají ještě mnohem méně času. Proto neotálejte – zde uvádíme pět nejlepších míst v Indonésii, kde můžete spatřit orangutany v přírodě.   

 

Národní park Tanjung Puting, Kalimantan, indonéské Borneo

Tanjung Puting nabízí jednoznačně nejpříjemnější výlet za orangutany, kde je jejich spatření na 100% jisté. Je potřeba se vydat lodí na výlet trvající 3-4 dny, abyste se dostali k prvnímu a hlavnímu rehabilitačnímu centru Camp Leakey, kde se volně pohybují orangutani, kteří předtím žili v zajetí. Během cesty jednoduchým indonéským hausbótem (klotok) zastavíte na místech vyhrazených na krmení a zahlédnete orangutany, gibony a kahauy nosaté zavěšené ve větvích stromů. Výlety bývají tak krásné, že se zde už mnoho lidí rozhodlo uzavřít manželství, jakmile slunce zapadlo nad hausbótem a oblohu osvětlovaly jen světlušky a hvězdy.  

 

Národní park Kutai, východní Kalimantan, indonéské Borneo 

Ani lesní požáry nenarušily odolnost parku Kutai. Jen pár hodin cesty od města Samarinda na východním pobřeží nadále žijí orangutani volně v pralese. Zamiřte do pobřežních oblastí, kde rašelinné lesy obývají druhy opic, jako jsou outloni, kahauové nosatí a hulmani tmaví, a podívejte se také po medvědu malajském nebo vzácné kočce plochočelé.  

 

Národní park Betung Kerihun, západní Kalimantan, indonéské Borneo 

Park sousedí se Sarawakem v malajské části Bornea. Milovníci dobrodružství ocení pěší túry pořádané místními z Nanga Potan, městečka blízko pralesa, které je přístupné pouze místní „dlouhou lodí“. Můžete strávit pár dní výpravami do džungle za divoce žijícími orangutany a pak si postavit vlastní vor a vydat se zpět do vesnice po říčních peřejích. Putussibau, kam se dostanete letecky z města Pontianak, je místem, kde si můžete tohle životní dobrodružství zorganizovat a zařídit.

 

Rehabilitační centrum Nyaru Menteng, centrální Kalimantan, indonéské Borneo 

Rehabilitační centrum Nyaru Menteng proslavil dokument BBC nazvaný Orangutan Diary. Nachází se zde minimálně 600 orangutanů dříve žijících v zajetí, kteří jsou „rehabilitováni“ a trénováni na vypuštění do pralesa. Přestože není možné pobývat s mláďaty při výcviku, můžete je přitom alespoň pozorovat skrz velká skleněná okna. Poté se vydejte po dřevěných chodnících na túru do hustého okolního pralesa a pozorujte zdejší ptactvo, opice a motýly. Je dobré organizaci nejprve kontaktovat prostřednictvím jejich stránek www.redapes.org. Základnu má 28 km od města Palagka Raya v centrálním Kalimantanu. 

 

Národní park Gunung Leuser, severní Sumatra 

Sumatranští orangutani jsou jiný druh než bornejští orangutani a liší se i svým vzhledem. Sumatranští mají jiný odstín kaštanově hnědé srsti a navíc na obličeji chlupy připomínající vousy. Abyste to mohli spatřit na vlastní oči, vydejte se do vesnice Ketambe nedaleko Medanu, kde průvodci nabízejí řadu pěších túr vedoucích národním parkem Gunung Leuser; je to poslední park s divoce žijící populací orangutanů na Sumatře.

Divy Indonésie

Hlavní turistické atrakce Indonésie