Máte v práci málo pohybu? Ortoped poradí, jak správně sedět

Máte v práci málo pohybu? Ortoped poradí, jak správně sedět 1

Bolesti jsou při sedavém zaměstnání běžné. Naučte se sedět správně.

Historie nám dá za pravdu – než se člověk dopracoval k současné situaci, že prosedí většinu dne a konec konců i celého života, musel v minulosti trávit více času ložených a chozením. Extrémy však neprospívají téměř nikdy, proto je důležité aktivity s odpočinkem rozumně střídat.

Pokud máte sedavé zaměstnání, vězte, že jste ohroženi více, než by se mohlo zdát a organismu dlouhodobé sezení dobře nedělá. Jde o zátěž na různé části těla a ulevit od ní si můžete, pokud se naučíte sedět správně.

Nepříjemné fakta o sezení

Možná nevíte, že sedíte zcela nesprávné, no co-to vám mohou naznačit signály těla. Už po dvaceti minutách špatné polohy se zpomalí cirkulace krve a necirkulovaná krev v nohách vyráží směrem do páteře, kde vytváří obrovský tlak.

Ten se časem zvyšuje a působí na nervy v kostech, chrupavkách, šlachách a svalech, což vede k bolesti, brnění či necitlivosti. Kromě toho jsou pod zátěží i srdce a cévní systém.

„Při dlouhém sezení trpí nejvíce páteř. Bolesti nejčastěji zasahují křížovou oblast. Výjimkou není ani šíje a záhlaví, a to při fixování postavení těla a krku v jedné poloze. Pokud je tělo při sezení zavěšené takříkajíc na páteři, utlačují se plotýnky a obratle a také nitrobřišní orgány, „říká ortoped Tomáš Jakubík z Clinica ORTHOPEDIC.

Pravidla správného sezení

Opakování je matka moudrosti, a tak přestože jste již možná stokrát slyšeli tipy, jak na to, správný sed má svá pravidla, která se vyplatí si stále připomínat.

Zapomeňte na překřížené nohy, ohnutý hřbet a nakloněný postoj. Na židli, která by měla být zasunuta co nejblíže ke stolu, byste měli sedět celou částí zadku. Krk vysuňte dopředu, ramena směřujte dozadu a spodní část zad zatočte dovnitř. Důležité je mít pevný hřbet, ortoped doporučuje například pomoci si polštářkem nebo i stočeným svetrem zasunutým mezi záda a židli.

Chodidla mějte položené na zemi, kolena ohnuté v pravém úhlu a pravidelně měňte svou fixovanou polohu.

„Z ortopedického hlediska je velmi výhodné, pokud sedící například v kanceláři za počítačem nemá takzvanou dlouhodobě fixovanou polohu na jednu stranu. To už po několika hodinách vyvolá různé pocity ztuhlosti až bolesti, které začínají od krční páteře a putují přes rameno až do prstů. Z tohoto důvodu doporučuji nejen dodržovat správné sezení, ale i měnit polohy a pohyb, „radí Tomáš Jakubík.

Kromě zásadní změny polohy ze sedu do stoje a chůze mohou pomoci i zdánlivé drobnosti jako točení hlavou ze strany na stranu a shora dolů. Po minutě takového minicvičenia se nejstuhnutější svaly šíje uvolní.

Pozor na míči

Ortoped připomíná lidem, kteří vyměnili kancelářskou židli za gymnastický balón, že i na ní třeba vědět sedět.

Při míči musí myslet na stabilizaci, jelikož se jedná o takzvané dynamické sezení. Bez opěradla nás míč nutí držet záda ve vzpřímené pozici a pomáhá uvolnit svalstvo trupu. V takové poloze však stačí dvacet minut.

„V první řadě si vyberte správnou velikost s ohledem na vaši výšku i výšku pracovního stolu. Usedněte do středu míče, ne na její kraj. Nohy by měly být na zemi od sebe vzdáleny na šířku ramen, špičky směřují dopředu, lýtka se nedotýkají míče. Hrudník by měl být vypnut, páteř vzpřímená, ramena směřují dozadu, „radí Jakubík.

Tři důležité tipy

Podle ortopeda bychom neměli zapomínat procvičovat i zápěstí, zejména pokud člověk pracuje s počítačovou myší. „Zcela vzácné nejsou ani problémy dlouhodobé fixace dlaně v jedné poloze. Třeba myslet na to, že vhodné je procvičit a uvolnit napětí i v dlaních a prstech.

„Tělu prospěje i cvičení jógy minimálně jednou týdně.

Pomocníkem při sedavém zaměstnání je podle odborníka i pitný režim. Voda totiž distribuuje plotýnkám zásoby živin. Pokud jim chybí, ploténky mohou více trpět.