Hrad Himedži v Japonsku

Hrad Himedži v Japonsku 1

Hrad Himedži je největší a nejnavštěvovanější hrad v Japonsku. Když budete ve městě Kjóto či Ósaka, snadno se sem dostanete, takže se jedná o skvělý jednodenní výlet.

Hrad Himedži je zářivě bílý hrad nacházející se ve městě Himedži. Bývá nazýván také Hakuro-jo či Shirasagijo („Hrad bílých volavek“) kvůli svému bílému zevnějšku a vzhledu letících ptáků.

Stavba hradu Himedži coby pevnosti započala v roce 1333 a od té doby byl hrad několikrát rozšířen a zrekonstruován. Během II. světové války přežil opakované bombardování města Himedži.

V roce 1993 se hrad Himedži, jako jedno z prvních míst v Japonsku, stal památkou chráněnou UNESCO; kromě toho nese titul Národní poklad Japonska. V roce 2015 byl znovu zpřístupněn po renovaci a nyní se hrad doslova leskne díky dokonale čistému naleštěnému zevnějšku.

 

Návštěva hradu

Do hradu vstupte branou Otemon, která představuje skvělé místo pro fotografování hradu a výhled na kvetoucí sakury, pokud se Vám podaří se sem dostat v té době. Kupte si vstupenku a pokračujte směrem k hlavní pevnosti, což je největší stavba tvořící hrad; má šest úrovní a dominuje celému areálu. V hlavní pevnosti budete stoupat nahoru těmito šesti úrovněmi, přičemž schodiště jsou velmi strmá, a čím budete výše, tím jsou strmější. Během výstupu můžete hledět na město, a také si všimněte střílen, které používali lučištníci k obraně hradu.  

Ve dnech, kdy přichází davy návštěvníků, představuje cesta hlavní pevností jednu dlouhou frontu, která se pomalu, ale vytrvale, posouvá směrem k nejvyššímu patru. Po prohlídce hlavní pevnosti navštivte zahrady kolem hradu, kde naleznete skvělá místa pro fotografování.

 

Kdy se tam vydat

Hrad Himedži je otevřen denně s výjimkou 28. a 29. prosince. Nejrušnější období a největší davy zde bývají v období květu sakur/třešní (od konce března do počátku dubna), tzv. Zlatého týdne (na přelomu dubna a května) a letních měsíců. V těchto rušných dnech se vydávají vstupenky s čísly, protože počet návštěvníků je omezen na 15 000 denně. Pokud se sem tedy vydáte v hlavní sezóně, dostavte se na místo časně ráno, aby se na Vás dostaly vstupenky.

Stránky hradu Himedži nabízejí vynikající předpověď návštěvnosti a vytíženosti; určitě se na ně podívejte, když budete plánovat cestu s návštěvou hradu. 

 

Další důležité informace

Vstupenky není možné zakoupit předem, prodávají se pouze na aktuální den.

Hlavní pevnost nemá bezbariérový přístup, vozíčkáři však mohou navštívit areál kolem hradu.

 

Jak dlouho je potřeba na prohlídku hradu Himedži?

Návštěva hradu Himedži zabere 1,5 až 4 hodiny v závislosti na množství návštěvníků. Pokud se sem vydáte z  Kjóta či Ósaky, budete mít spoustu času také na prohlídku dalších atrakcí.

 

Další atrakce Himedži

Zahrada Kokoen je krásná obezděná zahrada vedle hradu Himedži.

Chrám Engyo-ji posloužil při natáčení filmu Poslední samuraj (2003) s Tomem Cruisem; je vzdálen 30 minut autobusem od hradu Himedži.

 

Jak se tam dostat

Z Kjóta:

Vlaky Šinkansen: města Kjóto a Himedži jsou spojena trasou vlaků Šinkansen Tokaido/Sanyo. Vlakem Hikari Šinkansen trvá cesta 55 minut (je možné použít japonský železniční pas, Japan Rail Pass, pokud ho máte). Vlakem Nozomi je to 45 minut (ale nemůžete použít Japan Rail Pass).

Speciální rychlovlak (Shin-kaisoku): 90 minut

 

Z  Ósaky:  

Šinkansen: z nádraží Shin-Ósaka trvá cesta 30-40 minut vlakem Hikari, Sakura nebo Kodama. Je to nejrychlejší způsob, jak se dostat do Himedži, a pokud máte Japan Rail Pass, můžete ho zde použít.

Speciální rychlovlak: průměrně 1 hodina; nejlepší možnost, pokud nemáte Japan Rail Pass.

 

Z  Tokia:

Je možné jet vlakem na návštěvu hradu Himedži také z Tokia, ale je to dlouhá cesta. Vlaky Hikari Šinkansen spojují Himedži a Tokio a jedna cesta trvá necelé 4 hodiny; je možné ji zvládnout, ale strávíte 8 hodin ve vlaku.

 

Z nádraží v Himedži k hradu: 

Až přijedete do města Himedži, vyjděte na severní straně nádraží Himeji Station a jděte asi 1 km po ulici Otemae-dori až k hradu. Pokud se nebudete cítit na chůzi pěšky, můžete využít taxi nebo místní autobus.