Kam se podívat v Japonsku

Kam se podívat v Japonsku 1

Je s podivem, že Japonsko stále nepatří k oblíbeným turistickým destinacím, ať už za to může nedostatek ikonických památek, jazyková bariéra (většina Japonců neumí příliš dobře anglicky) nebo vysoké náklady (na dopravu, stravu i ubytování). To je škoda, protože Japonsko je fascinující země, kterou byste určitě měli aspoň jednou za život navštívit. Země představuje unikátní a inspirující směs tradiční a ultramoderní kultury.  Při přípravě programu své cesty Vám mohou velmi pomoci stránky Japan Guide.  Zde uvádíme 10 hlavních věci, na co se podívat a co dělat v Japonsku.

 

Ochutnejte pouliční jídlo v Ósace

Ósaka s více jak 19 mil. obyvateli je třetí nejlidnatější město Japonska (po Tokiu a Jokohamě), přesto ho zahraniční turisté často přehlížejí. Postrádá slavné pamětihodnosti, tradiční japonskou architekturu a lákavé přírodní scenérie, jaké najdete v jiných japonských městech, to však vynahrazuje její pověst coby gurmánského ráje. Ve městě vzkvétá spousta restaurací, od michelinských až po dobré nenákladné jídelny. Když budete v Ósace, nesmíte si nechat ujít zdejší proslulé pouliční jídlo: patří k němu např. takoyaki (smažené kuličky s chobotnicí), okonomiyaki (zelné placky) a kushikatsu (smažené špízy z masa a zeleniny). Gurmánský průvodce Ósakou zde.

Japonsko pro milovníky jídla

Vylezte na horu Fudži v NP Hakone

Národní park Hakone (Fuji-Hakone-Izu) je jedna z nejoblíbenějších destinací pro Japonce i zahraniční turisty, kteří hledají odpočinek jen 100 km od ruchu Tokia. Oblast je rájem pro milovníky přírody, s horkými prameny a lázněm onsen, hustými lesy a malebnými jezery kolem slavné hory Fudži (3776 m), nejvyšší v Japonsku. Hakone je nejoblíbenější destinace v národním parku a nachází se zde ikonický červený svatostánek Hakone na břehu jezera Ashi, s horou Fudži v pozadí. Odvážnější návštěvníci mohou během letního období podniknout jednodenní výstup na Fudži, což představuje úžasný zážitek s výhledy 360° na jezero Ashi, hory v Hakone a údolí Owakudani.

 

Šnorchlujte a potápějte se v Okinawě

Okinawa je nejjižnější prefektura Japonska, kterou tvoří několik desítek ostrůvků táhnoucích se v oceánu po délce více jak 700 km mezi ostrovy Kjúšú a Yonaguni-jima, takže jsou blíže Taiwanu než Tokiu. Okinawa s jejím tropickým klimatem, smaragdově zeleným mořem a plážemi s bělostným pískem je už dlouho oblíbená destinace pro Japonce, kteří hledají klidnou dovolenou na pláži, dnes však ostrovy získávají také mezinárodní popularitu. Moře obklopující ostrovy v Okinawě je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě, s korálovými útesy a hojným mořským životem. Proto také k hlavním atrakcím Okinawy patří šnorchlování a hloubkové potápění.

 

Vydejte se brzy ráno na rybí trh Tsukiji v Tokiu

Rybí trh Tsukiji je největší rybí trh na světě a jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí Tokia, hlavně pro turisty zvykající si po letu na zdejší čas, protože začíná časně ráno. Jedinečnou a chaotickou atmosféru místa se skútry, nákladními auty, prodejci a kupujícími, kteří spěchají, aby prodali více jak 2000 tun čerstvých ryb (které se denně uloví) byste si určitě neměli nechat ujít. Hlavní důvod pro návštěvu trhu je pozorování živých aukcí s tuňáky v 5 ráno. Přístup veřejnosti je však omezen na 120 osob denně, což je maximální počet, který se sem vejde. Oblíbené jsou také sushi snídaně v některé z restaurací v okolí.

Trh ve čtvrti Tsukiji (Cukidži) byl v roce 2016 přesunutý do okrsku Toyosu.

 

Prohlédněte si starou japonskou metropoli Nara

Nara byla první stálá metropole země v letech 710 – 794 n.l., která dala jméno historickému období Nara. Návštěvníci ji sice často přehlížejí, přitom je Nara na druhém místě v zemi (za Kjótem) se svojí bohatou přehlídkou tradičních lokalit. Nacházejí se zde nejstarší a největší chrámy Japonska, spousta tajemných svatostánků, buddhistických klášterů a pěkná zenová zahrada, což společně tvoří komplex Historické památky stará Nara (Nanto Shichi Daiji, UNESCO). Hlavní atrakcí Nary je chrám Tódaidži, největší dřevěná budova na světě a kdysi nejmocnější buddhistický chrám v Japonsku, ve kterém se dodnes nachází největší bronzová socha Buddhy v zemi.

Hrad Himedži

Přenocujte v tradičním ryokanu

Přenocování v tradičním japonském „hostinci“ ryokan je nezapomenutelný zážitek. Tato ubytovací zařízení vznikla v období Edo (1603-1868), kdy sloužila cestujícím na hlavních trasách v zemi, a dodnes je můžete najít v tradičnějších a v horských částech Japonska. Typicky mají podlahy pokryté rohožemi tatami, zasouvací dveře, minimalistický interiér a prostory pro koupání ofuro, obvykle oddělené podle pohlaví. Ryokany jsou známé svým vynikajícím jídlem – večeře či snídaně jsou většinou zahrnuty v ceně pokoje. Jídla tvoří tradiční japonská kuchyně kaiseki, která zahrnuje sezónní a regionální speciality a většinou se podává na pokoji. Ryokany nabízejí nezapomenutelné autentické zážitky, ale zdaleka nejsou levné: cena pokoje a jídla může vyšplhat až na 150 000 jenů za noc.

 

Podnikněte pěší túry v nezkrocené divočině na Hokkaidó

Hokkaidó, tvořící 20 % japonské pevniny, ale jen 5 % obyvatelstva země, je nejsevernější a nejméně rozvinutý ze čtyř hlavních japonských ostrovů, takže působí jako jiný svět. Díky svojí původní divočině, odlehlým horkým pramenům s lázněmi onsen a horské scenérii je rájem pro milovníky přírody. V létě oblast přitahuje pěší turisty, cyklisty a táborníky, kteří přicházejí poznávat úžasnou přírodu v nádherných národních parcích a možná doufají, že zahlédnout nejslavnějšího obyvatelé, medvěda ussurijského. V zimě se Hokkaidó promění v přední lyžařskou a snowboardingovou destinaci. Městečko Niseko se může chlubit nejlepším prachovým sněhem v zemi a v jeho okolí se nacházejí tři významná lyžařská centraNiseko Village, Niseko Annupuri a Grand Hirafu/Hanazono.

Akční nabídka Niseko Village 

Udělejte si výlet na ostrovy Icukušima

Ostrov Icukušima, vzdálený necelou hodinu od města Hirošima, byl dlouho považován za Ostrov bohů v krásném japonském Vnitřním moři (Seto). Je to romantický a historií oplývající ostrov, kde stojí svatyně Icukušima (UNESCO), spolu s panenským pralesem na hoře Misen a řadou dochovaných svatostánků, chrámů a historických památek. Ostrov Miyajima je znám především díky zdejší obrovské bráně torii, která za přílivu vypadá, jakoby plula na hladině, což je jeden z nejznámějších výjevů z Japonska. Na ostrovech se nachází řada pěších turistických stezek, kdy nejlepší z nich vedou na horu Misen, která skýtá pozoruhodné výhledy na Vnitřní moře (Seto). Na ostrově také žije jelení zvěř, která je zvyklá na přítomnost lidí.

Nejkrásnější japonské zahrady

Navštivte Památník míru v Hirošimě

Památník míru v Hirošimě (Hiroshima Peace Memorial, UNESCO), známý také jako Atomový dóm (Genbaku Dome), představuje hmatatelné spojení s jednou z nejtemnějších stránek historie. Budova, která kdysi sloužila k podpoře průmyslu v Hirošimě, je jediná stavba, která zde zůstala stát poté, co zde 6. srpna 1945 vybuchla atomová bomba. Díky úsilí mnoha lidí, včetně těch z města Hirošima, byla budova zachována ve stavu, v jakém byla těsně po bombardování, coby památník více jak 70 000 lidí, kteří zahynuli ihned, a dalších 70 000, kteří utrpěli smrtelné zranění vlivem radiace. Je to ponurý a mocný symbol nejničivější síly, jakou lidstvo vytvořilo, ale také vyjadřuje naději na světový mír a úplnou likvidaci všech jaderných zbraní.

Hlavní atrakce města Fukuoka

Prohlédněte si historické lokalitu v Kjótu

Kjóto, které bylo vybudováno v roce 794 n.l. podle vzoru metropolí v starověké Číně, sloužilo jako císařská metropole Japonska více jak 1000 let až do roku 1868. Díky své historické a kulturní hodnotě bylo město vynecháno ze seznamu cílových měst pro svržení atomové bomby a ušetřeno náletů za II. světové války., takže se zde dochoval nespočet chrámů, svatostánků a dalších historicky cenných staveb. Kjóto se může chlubit sbírkou památek pod ochranou UNESCO, které dokládají vývoj japonské dřevěné architektury a umění japonských zahrad. K hlavním atrakcím patří Zlatý Pavilon Kinkakudži (Kinkaku-ji), Gion (okrsek gejš), chrám Kiyomizu-dera a svatyně Fushimi Inari- taisha (známá díky svojí bráně torii). Také si nenechte ujít známé bambusové háje v okrese Arashiyama: stát mezi vysokými stonky zeleného bambusu je to jako být v jiném světě.

Kam se podívat v Japonsku 2
Icukušima

JAK ZÍSKAT ZE SVÉ NÁVŠTĚVY JAPONSKA CO NEJVÍCE

Cestujte na samém začátku nebo konci sezóny: Japonsko nabízí spoustu zajímavých míst, takže hlavní atrakce mohou být (především v letních měsících) zaplaveny turisty. Pokud můžete být při plánování své cesty flexibilní, vytvořte si plán (itinerář) památek, takže budete moct poznávat tuto krásnou zemi v klidnějším přechodovém období mezi sezonami. Setkáte se přitom s menšími čekacími frontami, ale také se budete moct těšit z věcí, které jiní návštěvníci zmeškají; jsou to např. kvetoucí sakury v Nara Parku na jaře, úžasné barvy podzimu v lázních Jozankei Onsen nebo historické stavby, jako je hrad Fukuoka, pokryté sněhem.

Cestování japonskými rychlovlaky Šinkanzen: díky vynikajícímu modernímu a efektivnímu systému veřejné dopravy se dá v Japonsku dobře cestovat. Japonské dráhy mají na starosti více jak 21 000 km tratí, které spojují nejrůznější místa v zemi s velkými městy, jako je Tokio. Nejlepší z nich je rychlovlak Šinkanzen, který může jet rychlostí 320 km/hod., takže cestu z Tokia do Fukuoky (asi 1170 km) zvládne za něco přes 6 hodin. V každém případě si obstarejte železniční pas Japan Rail Pass nebo si rezervujte lístky na cesty vlakem předem, abyste ušetřili.