IKONICKÉ ŠATY MARILYN MONROE BYLI VYDRAŽENY ZA VÍCE NEŽ 4 MILIONŮ DOLARŮ

IKONICKÉ ŠATY MARILYN MONROE BYLI VYDRAŽENY ZA VÍCE NEŽ 4 MILIONŮ DOLARŮ 1

Elegantní šaty, ve kterých herečka Marilyn Monroe v roce 1962 zazpívala „Happy Birthday Mr President“ americkému prezidentovi Johnu F. Kennedymu, byly v Los Angeles vydraženy za rekordní sumu 4,8 milionu dolarů.

Předpokládaná cena byla 3 miliony dolarů

Cenu dlouhých jedno-barevných šatů, posetých třemi tisíci ručně přišitých diamantů, odborníci odhadovali na 3 miliony dolarů. Když se však dostali pod kladívko aukční společnosti Julien’s Auctions, jejich konečná cena 4,8 milionů značně převýšila očekávání veřejnosti.

Dříve byly v rukou soukromého sběratele, který je získal za 1,27 milionu dolarů na aukci společnosti Christie Auctions v New Yorku. Šaty svou cenou překonali další róby legendární Marilyn – druhými nejdražší vydražením se staly bílé šaty, prodáno v roce 2011 za 4,6 milionů dolarů.

Majitelem „narozeninových“ šatů se stala síť muzeí Ripley’s Believe It Or Not. Podle viceprezidenta muzea Edwarda Meyera jde o nejikonickejší předmět, který charakterizuje popkulturu. Šaty budou vystaveny v hollywoodském Ripley’s Believe It Or Not, později budou vystavovány v dalších pobočkách muzea v zemi.

Ikonické šaty Marilyn jsou odkazem na milník americké historie

Společenské šaty pro Marilyn ušil hollywoodský kostýmní designér Jean Louis. Byly speciálně určené pro příležitost oslavy čtyřicátých pěti narozenin prezidenta Johna F. Kennedyho. Na této oslavě v roce 1962 Marilyn zpívala americkému prezidentovi v newyorském Madison Square Garden před patnáctiisícovým publikem.

Naneštěstí, šlo o jedno z posledních hereččiných vystoupení na veřejnosti. Hollywoodská hvězda byla o tři měsíce později nalezena mrtvá – ve věku 36 let zemřela na předávkování drogami. V Hollywoodu se šeptalo o aféře mezi Marilyn a americkým prezidentem Kennedym, na kterého byl v roce 1963 spáchán atentát.

I kvůli těmto faktům jsou šaty považovány za důležitý odkaz, reprezentující významné milníky americké historie. Do aukce se dostanou stovky dalších osobních věcí, které patřily světoznámé herečce.