Jak batikovat velikonoční vejce

Jak batikovat velikonoční vejce 1

Vyzkoušejte letos originální způsob, jak ozdobit velikonoční vejce.  

 

Co budete potřebovat

 • vejce natvrdo
 • potravinářské barvivo, různé barvy
 • ocet
 • voda
 • láhev s rozprašovačem
 • papírové utěrky 
 • skleněný pekáč pyrex
 • gumové nebo latexové rukavice
 • gumičky

Postup 

 1. Papírovou utěrku nastříkejte vodou s octem. Pro tento krok se dobře hodí pekáč pyrex. Skleněnou zapékací mísu vyložte třemi papírovými utěrkami. Naplňte lahvičku s rozprašovačem stejným dílem octa a vody a nastříkejte na papírovou utěrku. Spodní dvě papírové utěrky jsou tam, aby absorbovaly přebytečnou vlhkost.
 2. Zabalte vejce do mokré papírové utěrky. Rukavice ochrání vaše ruce před potravinářským barvivem. Každé vejce uvařené natvrdo zabalte do mokré papírové utěrky a zajistěte ho nahoře gumičkou. Nasaďte si rukavice na obě ruce, protože bude dost barevného nepořádku (ale také zábavy!).
 3. Naneste potravinářské barvivo. Nechte děti vybrat jejich oblíbené barvy, které chtějí mít na vejcích. Odstraňte uzávěr z lahvičky s potravinářským barvivem, položte špičku přímo na mokrou papírovou utěrku a vytlačte barvivo na vejce. Na papírové utěrce se vytvoří záhyby, když jí obalíte vajíčko, takže nezapomeňte barvivo nanést i pod záhyby. Vyberte si 2 až 3 různé barvy a střídejte je dokola.
 4. Znovu postříkejte vejce octem a vodou. Vajíčko jemně zmačkněte tak, aby skořápka nepraskla. Až celé vajíčko zabalené v utěrce pokryjete 2 až 3 barvami, nastříkejte na něj směs octa a vody, aby se barvy vzájemně prolnuly. Utěrka by neměla být nasáklá. Stačí nastříkat tolik, aby barvy trochu stékaly. K absorbování přebytečné vlhkosti použijte další papírové utěrky. Poté vezměte vajíčko do ruky a jemně ho zmáčkněte, abyste se ujistili, že se každá část vajíčka dostane do kontaktu s mokrou papírovou utěrkou.
 5. Nechte vejce hodinu ležet. Čím déle vajíčka leží, tím jsou barvy sytější. Nechejte je proto asi hodinu odpočívat v papírových utěrkách, aby se barvy přichytily. Buďte trpěliví. Nebojte se, pokud barvy na papírových utěrkách vypadají blátivě, na skořápkách vajec budou barvy živé a výrazné.
 6. Odstraňte papírové ručníky. Než vejce vybalíte, nechte je úplně vyschnout. Odtrhněte mokrou papírovou utěrku a Vaše obarvené vajíčko je na světě! Uvidíte, jak se barvy prolnuly a jak záhyby a textura papírové utěrky vytvořily na vajíčku batikovaný vzor. Pokud jsou na vejci skvrny, které zůstaly bílé, stačí je potřít mokrou papírovou utěrkou, aby se vyplnil barvou.

Jsou vejce prospěšná nebo nejsou?