Jak bezpečně pověsit na strop houpací křeslo

Jak bezpečně pověsit na strop houpací křeslo 1

Závěsná křesla jsou zábavným a kreativním doplňkem každého interiéru. Od hamakových křesel až po kulatá bublinková křesla, existuje mnoho typů, ze kterých si můžete vybírat, takže určitě najdete takové, které bude vyhovovat Vašemu prostoru. I když perfektní křeslo najdete snadno, jeho instalace není vždy nejjednodušší úkol. Za to může jak zavěšená povaha křesla, tak skutečnost, že je třeba věnovat zvláštní pozornost zajištění bezpečnosti. Zde přinášíme postup, který Vám usnadní instalaci bezpečného závěsného křesla.

 

Co je závěsné křeslo?

Termín závěsné křeslo se vztahuje na jakékoli křeslo (resp. sedátko), které je shora zavěšeno na laně nebo řetězu místo aby stálo na nohách.

 

Než začnete

I když jste si pravděpodobně již vybrali své závěsné křeslo snů, existuje několik věcí, o kterých byste se měli před nákupem ujistit. Nejprve si ověřte, že závěsné křeslo, které si hodláte koupit, má hmotnostní limit vyhovující osobám, které ho budou používat. Za druhé se ujistěte, že je dostupný stropní nosník umístěný dostatečně daleko od jakýchkoli zdí nebo překážek, aby se závěsné křeslo po instalaci mohlo volně pohybovat. Pokud plánujete namontovat dvě závěsná křesla umístěná v souladu (například vedle krbu nebo dveří), nejprve se ujistěte, že máte k dispozici stropní trámy, které umožňují požadovanou polohu.

 

Bezpečnost

Bezpečnost závěsného křesla stojí při instalaci na prvním místě. Pokud jste kutilové, pravděpodobně tušíte, že se závěsné křeslo musí připevnit ke stropnímu nosníku. Je však nesmírně důležité, aby bylo nejen bezpečně připevněno ke stropnímu nosníku, ale aby bylo přímo ve středu nosníku. Nosníky bývají široké pouze 1-1/2 palce (2,5 -3,8 cm), takže každé posunutí směrem k okraji nosníku při instalaci ohrozí držení šroubu. Navíc nezáleží na tom, jak bezpečně závěsné křeslo nainstalujete, pokud ti, kteří ho budou používat, nebudou dbát na hmotnostní limit. Z tohoto důvodu není nikdy dobré, aby si do něj sedala více než jedna osoba najednou.

Jak bezpečně pověsit na strop houpací křeslo 2
příklad součástek na zavěšení křesla

Co budete potřebovat

Vybavení/nástroje
 • detektor kovů a kabelů
 • tužku
 • vrtačku + vrtáky
 • kleště (volitelné)
 • malířské potřeby
 • těsnící pistoli
Materiál
 • velký šroub s okem nebo sadu součástek na zavěšení křesla
 • silné lano nebo pevný řetěz
 • přetíratelný tmel
 • barvu na strop

Jak bezpečně pověsit na strop houpací křeslo 3

Postup

Jak bezpečně nainstalovat závěsné křeslo – postupujte podle níže uvedených kroků, abyste zajistili, že bude Vaše závěsné křeslo namontováno bezpečně.

 1. Najděte nosník – pomocí detektoru vyhledejte stropní trám za sádrokartonem. Tužkou označte okraje nosníku. Tip: Pokud se Vám nedaří najít okraj nosníku, může to být tím, že nosník vede jiným směrem, než jste očekávali. Pokud je to možné, jděte do podkroví a zjistěte, kterým směrem trám vede.
 2. Najděte střed nosníku – vezměte vrtačku a malý vrták a vrtejte do stropu podle značek tužkou. Pokud oba vrtací hroty vytvářejí dřevo ve vrtáku, znamená to, že jste na hranách nosníku. Pokud tomu tak není, mírně pohybujte vrtákem, dokud nenajdete okraje nosníku. Označte střed tužkou.
 3. Vyvrtejte vodicí otvory – pokud používáte jeden masivní šroub s okem, vyvrtejte vodicí otvor pomocí vrtáku, který je menší než dřík šroubu (uvnitř závitů). Pokud máte konzolu s více než jedním šroubem, zarovnejte ji se středem nosníku a označte otvory v kovu na stropě. V každém bodě vyvrtejte vodicí otvor. Upozornění: Nepoužívejte vrták, který je pro šrouby příliš velký; ohrozilo by to držení šroubu a bezpečnost zavěšeného křesla.
 4. Namontujte šroub – nainstalujte šroub/šrouby pomocí vhodného nástroje. Pokud instalujete šroub s okem, použijte při utahování rukojeť kleští. Dbejte na to, abyste ho příliš neutáhli, jinak by se dřevěná vlákna strhala.
 5. Připevněte závěsné křeslo ke konzole – ne všechna závěsná křesla jsou vyrobena stejně, ale většina z nich má nějaký typ spony k upevnění ke konzole. Pokud toto není součástí Vašeho závěsného křesla nebo potřebujete alternativní řešení pro vyšší stropy, nejbezpečnějším způsobem zavěšení je použití silného řetězu a zamykací karabiny; jako estetičtější variantu mnoho lidí raději volí silné provazy. Je to fungující řešení, ale musíte si být jistí svými schopnostmi vázat uzly. Nejuniverzálnějším a nejběžnějším uzlem používaným pro závěsná křesla, houpačky ze zavěšené pneumatiky apod. je dračí smyčka (bowling knot). Uzly se utáhnou, když je zatížíte, takže vždy ponechte dostatek vůle a namontujte křeslo o něco výše, než ho chcete mít.
 6. Utáhněte uzly a vyzkoušejte křeslo – jakmile bezpečně nainstalujete závěsné křeslo a zkontrolujete všechny bezpečnostní faktory, utáhněte uzly tím, že se do křesla posadíte.
 7. Oprava stropu – pokud jste při hledání okraje nosníku vyvrtali malé dírky, vyplňte je přetíratelným tmelem a po zaschnutí zakryjte barvou na stropy. 

 

Kdy zavolat profesionála

Pokud si nejste jisti umístěním stropních trámů/nosníků nebo jejich pevností a stavem, může být rozumné se před instalací závěsného křesla poradit s odborníkem. Nesprávná instalace závěsného křesla na nosníky může vést k vážnému zranění.

 

Kdy závěsné křeslo vyměnit

Závěsná křesla, která jsou pravidelně používána, byste měli často kontrolovat z hlediska bezpečnosti. Roztřepený materiál, opotřebované díly a rozbité části je třeba brát vážně a závěsné křeslo ihned sundat a vyměnit. I v případě, že není křeslo pravidelně používáno, byste ho měli před použitím zkontrolovat.