Mrakodrapy budoucnosti: jak budou vypadat?

Mrakodrapy budoucnosti: jak budou vypadat? 1

Co by měli mít mrakodrapy budoucnosti? Vzhledem ke stále se zhoršujícím klimatické podmínkám, růst populace a přírodních katastrof jde o poměrně těžkou otázku. I proto se nedávno konal již desátý ročník soutěže Evol Skyscraper Competition, v níž se uchazeči snaží navrhnout mrakodrap tak, aby dokázal odolat nástrahám budoucnosti. Tu jsou její vítězové.

 
01_essence_skyscraper
První místo získal mrakodrap Essence (v překladu „esence“). Návrh počítá s vybudováním přírodního prostředí v husté městské zástavbě. Ve vícepatrových budovách by se mělo nacházet až 11 různých typů prostředí: od podlaží s akváriemi až po hustou džungli plnou exotických rostlin.

 
Shanty-Scraper-Skyscraper-eVolo-2015-Winner-3
Na druhé příčce se umístil projekt s názvem Shanty-Scraper (ve volném překladu „chudinských mrakodrap“). Budovu by mohli postavit například v indickém městě Chennai, kde by sloužila jako ubytovna pro chudé rybáře. Na její stavbu lze použít výhradně odpad a recyklované materiály.

 
0019-0
Bronzovou medaili získal projekt Cybertopia, který je v současnosti opravdu jen utopií. Postavit by ho bylo možné v podstatě kdekoliv, a to za pomoci 3D tiskáren.

 
0428-0
Ostatní zmíněné projekty si vysloužili jen uznání komise, na první tři příčky se však nedostali. Jedním z nich je Tower of Refuge (v překladu „věž spásy“), která si dokáže sama vyrábět pitnou vodu, elektřinu a teplo.

 
0351-0
Projekt s názvem Limestone Hills (v překladu „vápencové kopce“) počítá s využitím starých vápencových lomů, v nichž by mohly vzniknout nové domy.

 
0437-0
Tento mrakodrap s názvem Air Monument by měl sloužit pro sběr vzorků z atmosféry, jejichž analýzou by vyhodnocoval průběh globálního oteplování.

 
2393161
Noemova oáza je název projektu, který plánuje využít staré ropné plošiny nejen jako sídla pro lidi, ale i pro jiné živočichy. Takové plošiny by také měly pomoci při čištění ropných skvrn.

 
2393155
Biopyramidu by mohli postavit na okraji egyptské Káhiry a to tak, že by ladila se starodávnými pyramidami. Jejím hlavním účelem by mělo být zmírnění dopadu rozšiřování pouštních oblastí.

 
14_exploring_arctic
S projektem Exploring Arctic přišlo ruské architektonické studio, které se zabývalo znovuosídlení některých arktických přístavů na severu Ruska.

 
2393151
Times Squared 3015 je v podstatě městem ve městě. Mrakodrap by stál v srdci New Yorku a nacházel by se v něm les, stadion, pláž, vertikální farmy, kanceláře i apartmány.