Jak opravit dřevěnou podlahu poškozenou psem

Jak opravit dřevěnou podlahu poškozenou psem 1

Škrábance a skvrny jsou důkazem toho, že vlastníte psa. Způsobené škody však můžete sami odstranit a minimalizovat pravděpodobnost dalších nehod.

Pokud máte psa, je pravděpodobné, že Váš domov nese pár šrámů. Ze své přirozené povahy psi hrabou a škrabou a zanechají za sebou občas „památku“, čímž jsou obzvlášť tvrdí k Vaší dřevěné podlaze. Občas se setkáme i se skutečně poničenou podlahou, která svědčí o hravém psovi i jeho majiteli.

I když kvalitní polyuretanový nátěr je nejlepší ochranou před skvrnami od loužiček a škrábanci, nedokáže dřevo zcela ochránit. Naštěstí šikovný majitel psa a kutil v jedné osobě si může většinu menších oprav provést sám. Stačí k tomu se řídit tímto návodem.

 

Škrábance

Povrchové škrábance můžete zamalovat fixem určeným na opravu škrábanců na dřevě. Hlubší rýhy vyžadují tmel na dřevo, který pak obrousíte a namoříte tak, aby vypadal jako okolní desky. Pokud si nejste jistí barvou mořidla, je lepší začít světlejším odstínem a pak ho ztmavit. Začněte nejsvětlejším mořidlem, jaké dostanete, nechejte ho pár minut zaschnout a pak naneste další vrstvu, čímž místo získá tmavší odstín.

Pokud škrábance zabírají větší plochu, je nejlepší je obrousit a všechny zasažené desky znovu zatřít mořidlem a polyuretanovým nátěrem. Pamatujte na to, že dosáhnout správného odstínu, jaký má okolní polyuretan, může být obtížné. Zvolte si nátěr se správným leskem, ať už je lesklý, pololesklý nebo saténový, a pro dosažení nejlepších výsledků natřete opravované desky po celé délce. Pokud poškozené místo není větší než list papíru, je často lepší za nové natírání zapomenout, ledaže by to bylo na vytíženém a viditelném místě.

 

Nehody

I když je podlaha natřená ochranným nátěrem, psí moč může dřevem proniknout až k podkladové podlaze, způsobit změnu barvy a zápach podobný čpavku. Tmavé skvrny jsou špatným znamením. Takto zasažené desky budete muset vyměnit, protože jsou poškozené do hloubky a zápachu se už nezbavíte. U světlejších skvrn je ještě naděje. Zkuste obrousit lak, desky vydrhnout desinfekcí na dřevo (je to speciální přípravek, který dostanete tam, kde se zpracovává dřevo) a místo znovu natřít. Pokud jste se tím zbavili skvrny i zápachu, máte vyhráno. Pokud se však zápach v horkých letních dnech znovu objeví, budete muset zasažené desky vyměnit. Pamatujte také na to, že pokud je poškození nad Vaše síly, můžete se vždy poradit s odborníkem na podlahy.

 

Jak nejlépe předejít poškození podlahy

Svému psovi stříhejte drápy tak, aby při chůzi necvakaly, zastřihujte chlupy na jeho tlapách, aby neroznášel špínu, a vyčistěte a osušte podlahu hned poté, co pes za sebou něco zanechá.