14 hlavních turistických atrakcí chorvatského Šibeniku

14 hlavních turistických atrakcí chorvatského Šibeniku 1

Šibenik je méně turisticky orientovaný než mnoho sousedních měst na oblíbeném dalmatském pobřeží Chorvatska. Přitom také leží u Jadranu a je neméně půvabný. Je známý jako vstupní brána do souostroví Kornati a určitě stojí za zastávku sám o sobě. Pokud Vám zdejší scenérie připadne známá a jste fanouškem Hry o trůny, potěší Vás, že se město objevilo ve 3 epizodách 5. sezóny. Kromě této televizní série se zde však také setkáte s působivou historií, která sahá do 11. století. Najdete zde dostatek zajímavých aktivit a míst k návštěvě, včetně krásně zachovalého starého města; je skvělým místem k procházkám a plné pozoruhodné architektury z 15. a 16. století. A díky poloze přímo u Jaderského moře je v Šibeniku skvělé počasí po celý rok, s mírnými zimami a teplými léty. 

 

Prohlédněte si architektonickou nádheru šibenické katedrály 

14 hlavních turistických atrakcí chorvatského Šibeniku 2

Šibenická katedrála sv. Jakuba (Katedrala Sv Jakova), která je dnes na seznamu UNESCO, je jedna z hlavních architektonických atrakcí na dalmatském pobřeží. Stavba velkolepé katedrály, která byla založena na počátku 15. století, trvala více jak 100 let, zpočátku pod vedením benátského architekta Antonia Dalle, po kterém vedení převzal sochař Juraj Dalmatský a po něm Nikolas z Florencie. V průběhu stavby byla použita řada stylů, o čemž svědčí gotická spodní úroveň a renesanční horní úroveň. K nejpozoruhodnějším prvkům patří nádherný vlys na vnější straně apsidy s více jak 70 originálními tvářemi představujícími běžně měšťany 15. století.

Adresa: Trg Republike Hrvatske 1, 22000, Šibenik, Chorvatsko

 

Šibenická stará radnice

Nádhernou dvoupatrová šibenická radnice (Gradska vijecnica) přímo naproti katedrále určitě stojí za návštěvu. Vynikající příklad renesanční architektury s krásnými velkými sloupy, oblouky a balustrádou pochází z poloviny 16. století a byla dílem známého architekta Michela Sanmicheliho. Přestože byla značně poškozena při spojeneckém náletu na Šibenik za II. světová války, budova byla po válce kompletně přestavěna podle původních plánů.

Adresa: Trg Republike Hrvatske 3, 22000, Šibenik

 

Výhledy z pevnosti sv. Jana

Během 16. století byl Šibenik jedním z nejlépe chráněných měst v Evropě s hned 5 pevnostmi. Pevnost sv. Jana je z nich nejvýše situovaná, kdy se tyčí na vrcholu kopce asi 115 m nad centrem města. Ze starého města se tam dostanete po 10 minutách namáhavého výstupu. Pevnost pochází z roku 1646, kdy byla vybudována, aby chránila Šibenik před útoky Turků. Obyvatelé města se tolik báli invazí, že pomáhali při budování pevnosti, která byla dokončena za rekordních 6 týdnů. Výhledy z pevnosti jsou mimořádné. Kvůli renovačním pracem mohou být některé části pevnosti uzavřeny, proto se nejprve podívejte na její oficiální stránky.

Adresa: Ul. Sedmog kontinenta 27, 22000, Šibenik, Chorvatsko

 

Koncert v pevnosti sv. Michaela

Pevnost sv. Michaela (Tvrđava sv. Mihovila) je další pevnost v Šibeniku, a to ta, kolem níž se město zrodilo. Vybudována byla ve středověku a zvedá na kopci uprostřed starého města. Z výšky budete mít fantastické panoramatické výhledy na město a dále k Jadranu. Nachází se zde scéna pod širým nebem, kde se v průběhu roku konají koncerty a další akce. Jedinečný zážitek budete mít, když svoji návštěvu načasujete na některé představení.

Adresa: Zagrađe 21, 22000, Šibenik, Chorvatsko

 

Kostel sv. Barbary

Hned za šibenickou katedrálou stojí pěkný kostel sv. Barbory, který ukrývá malou, ale zajímavou sbírku soch a obrazů od 14. do 18. staletí. Jednolodní kostel vybudovaný na počátku 17. století na místě starší budovy má originální fasádu s nepravidelně tvarovanými okny a sochou sv. Mikuláše (15. století) od Bonina z Milána. Interiér zahrnuje 2 unikátní oltáře: jeden z původního kostela a jeden vybudovaný později, ale navržený tak, aby odpovídal prvnímu a doplňoval ho.

 

Knížecí palác a Muzeum města Šibeniku

Další z hlavních aktivit ve městě je návštěva Knížecího paláce, který je vzdálen jen kousek pěšky od šibenické katedrály. Knížecí (Rektorský) palác z pozdně renesančního období byl původně vybudován, aby sloužil jako rezidence benátského místodržícího (v 16. století za benátské nadvlády). Dnes je v paláci umístěno Muzeum města Šibeniku (Muzej Grada Šibenika). Stojí za návštěvu kvůli mnoha místním archeologickým artefaktům od neolitu po římské období, včetně soch (asi ze 7. století), sbírky mincí a dalších různých předmětů z okolního regionu.

Adresa: Ul. Gradska vrata 3, 22000, Šibenik, Chorvatsko

 

Dalmatian Ethno Village

K novějším atrakcím v Chorvatsku patří Dalmatian Ethno Village, která skýtá prvotřídní pohled na život místních lidí v  oblasti v průběhu staletí. Je součástí komplexu Solaris Beach Resort jen pár kilometrů jižně od Šibeniku a nabízí příležitost pozorovat (a naučit se), jak se připravují tradiční potraviny a pečivo. Ty také můžete ochutnat, a pak se projít úzkými kamennými ulicemi. K dalším zajímavým prvkům při návštěvě patří větrný mlýn starý 100 let, řemeslné jarmarky, tkalcovské dílny a původní lisy na olivy. Také můžete navštívit některou z pěkných oblázkových a kamenných pláží v komplexu resortu.

Adresa: Hoteli Solaris 86, HR-22 000 Šibenik, Hrvatska, Chorvatsko

 

Aquapark Solaris/Dalmatia

Budete-li si v teplých měsících chtít dopřát nějakou zábavu, navštivte Aquapark Solaris/Dalmatia, první akvapark v zemi. Nabízí spoustu vodních prvků v řadě bazénů, které jsou zaměřeny na rodiny s dětmi, včetně skluzavek, ostřikovačů, vodopádů a pomalé řeky. Dále je zde speciální dětská zóna s pohádkovou jeskyní, která vytváří fantastický svět pro nejmenší. Na místě se prodává občerstvení včetně domácí zmrzliny.

Adresa: Hoteli Solaris 86, 22000, Šibenik, Chorvatsko

 

Lodí k pevnosti sv. Mikuláše 

14 hlavních turistických atrakcí chorvatského Šibeniku 3

Pevnost sv. Mikuláše (Tvrdava Sv. Nikole), vybudovaná v 16. století na obranu šibenického přístavu před tureckými útoky z moře, je další z 5 pevností ve městě a jedna z pouhých 3 podobných pevností dochovaných ve Středomoří (další jsou v Benátkách a na Maltě). Pevnost má tvar hlavice šípu a byla vybudována na místě dřívějšího kláštera na malém ostrůvku u pevniny. Navrhl ji přední benátský architekt Hyeronimus di San Michaela a kdysi se mohla chlubit působivým arzenálem 32 kanonů. Pevnost z kamene a cihel dnes stará přes 500 let je v relativně dobrém stavu a nejlépe ji můžete navštívit v rámci organizované prohlídky města nebo při soukromé charterové plavbě.

Adresa: Info centar Tvrđave sv. Nikole, Obala dr. Franje Tuđmana 4, 22000, Šibenik, Chorvatsko

 

Vodopády a příroda v Národním parku Krka

NP Krka (Nacionalni Park Krka) založený v roce 1985 chrání ekologicky významnou oblast kolem středního a dolního toku řeky Krka. Jak řeka pokračuje dolů z vyšších úseků, prochází sérií jezer a peřejí včetně krásných vodopádů Roški Slap a Skradinski Buk. V centru parku se nachází jezero Visovac, hned pod vodopádem Roški Slap, odkud řeka Krka splývá s řekou Čikolou, pokračuje přes vodopád Skradinski Buk a dále do moře. Park je oblíbenou destinací pro milovníky ptactva a je domovem asi 200 druhů ptáků včetně různých druhů volavek. Také se může chlubit řadou významných kulturních atrakcí včetně ortodoxního kláštera Krka (Arandjelovac) pocházejícího z počátku 15. století a kláštera Samostan Visovac přímo na jezeře Visovac. Vodopády jsou dobře přístupné z lokalit Lozovac a Miljevci a dostanete se k nim lodí z města Skradin, což představuje pěkný výlet.

Adresa: Trg Ivana Pavla II. br.5, 22000 Šibenik, Chorvatsko

 

Kostel sv. Františka

Tak jako mnoho starých budov v Šibeniku byl i kostel sv. Františka (Sv. Frane) v průběhu staletí mnohokrát přestavován a upravován. Kostel původně založený v roce 1229 byl z velké části v následujících staletích zničen, i když části původních ochozů se dochovaly a byly zakomponovány při přestavbě v 16. století. V 18. století získal kostel novou podobu poté, co byl kompletně přebudován v barokním stylu, a jeho interiér byl vyzdoben malbami. Za zvláštní pozornost uvnitř stojí krásně zachovalé varhany od Petara Nakiće z 60. let 18. století.

Adresa: Trg Nikole Tomaszea 1, Šibenik, Chorvatsko

 

Výlet do města Drniš

Jen 30 km od Šibeniku do vnitrozemí leží příjemné městečko Drniš, kdysi prostlé svojí pevností z 15. století vybudovanou na obranu před invazí. Pevnost byla nakonec dobyta a Drniš padl do rukou Turků, kteří zde vybudovali řadu významných staveb, včetně mešity a tureckých lázní. Zatímco většina byla zničena během bojů v 16. století, některé prvky je stále možné vidět, včetně kostela sv. Antonína postaveného na zbytcích staré mešity.

 

Výlet do vesnice Otavice s Meštrovićovým mauzoleem 

14 hlavních turistických atrakcí chorvatského Šibeniku 4

Pokud se dokážete na pár hodin odtrhnout od spousty atrakcí a pamětihodností v Šibeniku, návštěva nedaleké vesnice Otavice se určitě vyplatí. Je vzdálena jen 35 km a byl v ní k poslednímu odpočinku uložen jeden z nejslavnějších chorvatských umělců, takže se stala oblíbenou „poutní“ lokalitou pro studenty umění. Na kopci nad vesnicí se nachází jednoduchý, a přitom výrazný Kostel nejsvětějšího Vykupitele, známý také jako Meštrovićovo mauzoleum, který tento sochař nechal vybudovat podle svého návrhu. Stavba byla dokončena v roce 1930 a jsou v ní uloženy ostatky Ivana Meštroviće a jeho rodiny, která žila v okolní oblasti. Také Interiér mauzolea je poměrně výrazný. Mnohé motivy a reliéfy ve skutečnosti dokončili umělcovy žáci a určitě stojí za spatření. K dispozici jsou komentované prohlídky, které doporučujeme.

Adresa: Otavice, 22 322 Ružić, Chorvatsko

 

Návštěva Primoštenu na ostrůvku

Krásné městečko Primošten představuje další cíl pro skvělý jednodenní výlet ze Šibeniku. Malebná a naprosto jedinečné obec nacházející se asi 20 km jihovýchodně od Šibeniku se rozlévá ze svého původního centra na ostrůvku po pevnině, s níž je spojena vyvýšenou cestou. Při pohledu z dálky je ostrov samotný tak přeplněný nádhernou starou architekturou, že se zdá, že budovy zabírají každý dostupný centimetr země; tento efekt jen zvýrazňuje radost z poznávání starých ulic. K nejzajímavějším prvkům jednodenního výletu patří návštěva historického centra města, výhledy ze skalnatého pobřeží na Jadran a pevninu a relaxace na oblázkových plážích. Neměli byste si nechat ujít kostel sv. Jiří z 15. století se zajímavým starým hřbitovem a pěknými výhledy.

***

KDE SE UBYTOVAT

V Šibeniku se většina atrakcí a možností aktivit nachází kolem historického starého města, kde také najdete řadu hotelů pro všechny výše rozpočtu. Ty jsou v docházkové vzdálenosti od hlavních pamětihodností, jako je Šibenická katedrála. Spousta možností ubytování je také k dispozici kolem pláží, což může být lepší volba, pokud zde budete v létě a budete chtít být blíže průzračným modrým vodám Jadranu. Zde uvádíme některé hotely s výborným hodnocením v Šibeniku.

Luxusní hotely a hotely střední třídy: luxusní D Resort 4* umístěný za přístavem pro superjachty je místem, kde najdete hýčkání, se spa na místě a s moderními apartmány a pokoji. Další skvělou možností je historický luxusní Heritage Hotel Life Palace 4* umístěný v paláci z 15. století v samém srdci starého města. Je vyzdoben freskami, má wellness se saunou, a také kavárnou. Cenově lépe dostupná možnost přímo na pláži je hotel střední třídy Amadria Park Ivan 4*. Nachází se jen kousek autem od města a nabízí pěkný bazén a spa procedury.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: Hostel Mare je ekonomický hotel na skvělém místě, jen pár kroků od starého města. Může se chlubit přátelskými majiteli a čistými pokoji, takže se sem mnoho hostů vrací. Další ekonomickou možností je Pansion Sibenik 3*, také v centru starého města, kam se dostanete jen pěšky.

Akční nabídka ubytování: