Když si postavíte vlastní pec na pizzu, budete se moct těšit z kombinace pizzy, čerstvého vzduchu a pobytu u ohně, což představuje skvělý zážitek, o který se jistě rádi podělíte s rodinou či přáteli. Váš dvůr či zahrada se tak může proměnit v oblíbené místo setkávání. Ostatně kdo by odolal lákadlu čerstvě upečené pizzy s vůní kouře z dubového, javorového, jasanového, bukového či březového dřeva? Venkovní pec na pizzu může doplnit Vaše posezení v zahradě nebo Vaši venkovní kuchyni.
- potřebný čas: 2 – 3 dny
- celkový čas: 1 týden
- úroveň dovedností: střední
Jak funguje pec na pizzu?
Pizza na dřevo není pouhá módní záležitost ani nostalgický návrat do minulosti. Malý zděný interiér pece vytápěné dřevem exponenciálně zvyšuje teplo, takže daleko předčí teploty, které nabízí kuchyňská trouba. Jedním z tajemství těsta na pizzu připraveného k dokonalosti je pečení při extrémně vysoké teplotě po krátkou dobu: často v rozmezí 400-650 °C po dobu 1-2 minuty. Druhým tajemstvím je samozřejmě bohatá lahodná chuť, kterou pizze dřevěný kouř propůjčuje. Je to chuť, které žádná kuchyňská trouba nedosáhne.
Stavební a jiná povolení
Ověřte si u místního stavebního úřadu, zda budete potřebovat stavební povolení nebo dodržet nějaké stavební předpisy či omezení spojené se stavbou venkovní pece. Pokud bydlíte ve společném domě, budete jistě potřebovat také schválení majitele či spolumajitelů.
Co budete potřebovat
Vybavení/nástroje:
- kotoučová pila (cirkulárka)
- bezdrátová (aku) vrtačka
- měřicí pásmo
- gumová palice
- vanička na míchání betonu
- rozprašovací láhev s vodou
- nůžky na plech nebo pilka na kov
- vykružovačka/přímočará pila
- tesařská tužka
- zednická lžíce
- kladívko
- zednické dláto
Materiál:
- rychletuhnoucí beton
- kus laminované dřevovláknité desky se střední hustotou (MDF) 122×122 cm, běžná tloušťka 1,9 cm
- ocelová výztužná síť 10 (tj. 50 mm), rovně uříznutá
- šrouby do sádrokartonu dlouhé 4,13 cm
- silikonové těsnění, černé nebo jiné tmavé barvy
- uvolňovací prostředek: minerální olej nebo vosková pasta
- ozdobné cihly
- malta
- kusy kartonu
- kusy desek MDF, OSB nebo překližky o rozměrech 45 x 45 cm
- 38 kg písku
- plastové fólie (igelity)
- kovové potrubí/roura o průměru 15×30 cm
Návod
- postavte spodní část formy pro základnu – venkovní pec na pizzu je v podstatě uzavřený oheň spalující dřevo, takže budete potřebovat pevnou ohnivzdornou základnu. I když základnu můžete vytvořit také z betonových dlažebních kamenů, hrubá betonová deska odlitá speciálně za tímto účelem Vám poskytne větší flexibilitu, pokud jde o velikost a vzhled. Desku odlijte co nejblíže samotnému umístění pece. Postavte formu z desek MDS s melaminovým povrchem tak, že nejprve uříznete velký kus na dno formy a pak 4 kusy na její strany. Spodní kus uřízněte na Vámi zvolenou velikost nebo na rozměry 91×91 cm. Pomocí nůžek či pilky na plech uřízněte ocelovou síť na rozměry 89×89 cm.
- postavte boční stěny pro základní formu – kotoučovou pilou rozřežte jiný kus desky MDF na pásy široké 7 cm a dlouhé 91 cm. Připevněte tyto boční kusy na strany betonové formy šrouby do sádrokartonu dlouhými 4,13 cm. Vstříkněte silikon do úhlů 90° ve formě a uhlaďte ho prsty. Až těsnění zaschne, naneste na formu uvolňovací prostředek.
- na formu nalijte beton – namíchejte beton a nalijte ho na formu ve vrstvě silné 2,5 cm. Na beton položte ocelovou výztužnou síť a dolijte betonem. Rázně poklepejte na boky formy palicí, aby se beton usadil. Nechte alespoň 2 dny tvrdnout. Pomocí rozprašovací láhve s vodou beton několikrát za den navlhčete, abyste předešli praskání.
- vyjměte základnu z formy – až ztvrdne, pečlivě oklepejte boční kusy formy. S pomocí další osoby desku obraťte spodní stranou nahoru a odstraňte spodní formu.
- nasucho položte spodní cihly – abyste získali obecný přehled o stopě Vaší venkovní pece, položte spodní vrstvu cihel na betonovou základnu. Pec na pizzu se skládá ze 2 propojených částí: předního klenutého otvoru a zadní klenuté pece. Přední otvor bude nakonec mít 2 sloupky z cihel umístěné asi 45 cm od sebe. Oblouk tvoří 5 cihel a ty spočívají na 2 sloupcích cihel. Zadní kopulovitý prostor bude mít volnější formu. Začněte v zadní části oblouku. Vytvořte neúplný kruh, který se dotýká obou stran oblouku. Cihly podle potřeby rozpulte kladívkem a zednickým dlátem.
- postavte tvar předního oblouku – strany oblouku vytvoříte tak, že postavíte 2 sloupky cihel společně. Umístěte tyto sloupky asi 45 cm od sebe, abyste vytvořili dvě boční stěny předního oblouku. Dále vytvořte formu pro oblouk. Přes sloupky umístěte jednu z desek o rozměrech 45 x 45 cm. Tesařskou tužkou nakreslete oblouk, který sahá od vnitřní strany jedné stěny k vnitřní straně druhé stěny. Vyjměte a položte druhou desku pod ni. Vyřízněte oba oblouky současně vykružovačkou.
- postavte přední oblouk – umístěte 2 obloukové formy asi 7,5 cm od sebe mezi boční stěny. Obloukové formy podepřete sloupkem cihel. Spojete 5 cihel dohromady maltou nad horní částí oblouku formy. Jedna z 5 cihel musí být umístěna uprostřed, aby tvořila ústřední kus. Obě strany oblouku připevněte maltou k bočním stěnám. Nechejte oblouk plně zaschnout předtím, než odstraníte obloukovou formu.
- vytvořte formu pro zadní kopuli trouby – jakmile vytvoříte kopulovitou stopu ke své spokojenosti, maltu naneste přímo na betonový podklad. Až zcela ztuhne, vytvořte formu pro kopuli navršením písku. Smíchejte písek v míchací nádrži s trochou vody, aby se navlhčil a držel pohromadě. Ručně přeneste písek do středu těchto cihel a pak z písku vytvarujte polokouli. Písečnou kopuli zakryjte a pevně stáhněte plastovou fólií.
- přidejte cihly do zadní kopule pece – vyzděte pískovou kopuli. Každou řadu přilepte maltou na předchozí řadu, a také k sobě sousední cihly. Když se dostanete k vyšším řadám, cihly volně rozdělte na poloviny nebo na čtvrtiny, aby lépe pasovaly. Přestaňte přidávat další cihly, když dosáhnete průměru kruhu 15 cm na samém vrcholku kopule.
- vytvořte komín pece – vložte kovovou rouru do horního otvoru v kopuli. Ujistěte se, že nesahá dál, než k vnitřní stěně horní části kopule. Pokud by sahala níže, mohla by rušit přípravu pizzy a také neprávně vést kouř. Připevněte rouru maltou.
- naneste maltu na cihly – namíchejte velké množství malty a naneste ji na pec. Maltu uhlaďte zednickou lžící a rukama vytvarujte. Tato horní vrstva malty dá peci její typický zaoblený tvar.
- nechte ztvrdnout a odstraňte podpěry – počkejte asi 3 dny, než pec zaschne a kompletně ztuhne. Nejprve odstraňte obloukovou formu a podpírající cihly. Pak sáhnete do kopule pece a vyhrabejte podpírající písek. Odstraňte ho velmi pečlivě, tak jako všechny plastové fólie/igelity.
- dosušte pomocí menšího ohně – předtím, než troubu rozpálíte na maximální teplotu, rozdělejte menší oheň ze dřeva, který dokončí proces sušení. Udržujte oheň slabý, abyste předešli popraskání malty a cihel, pokud byste pec rozehřáli příliš rychle.