Co dělat v zimě v Austrálii

Co dělat v zimě v Austrálii 1

Zatímco na severní polokouli se blíží léto, co takhle se vydat za sněhem… třeba až do Austrálie?  I v zimě je zde spousta možností, co se dá dělat, od tropického severu australského kontinentu až po sněhem pokryté hory na jihu. Zde uvádíme pár důvodů, proč může být zima v Austrálii zajímavější než léto na severní polokouli.  

 

Matka cest  

Zapomeňte na americkou Route 66:  Stuart Highway vedoucí divokým vnitrozemím (Outback) v Severním teritoriu spojuje tropické město Darwin se surrealistiky působícím Alice Springs a Uluru (Ayer’s Rock). Trasu tvoří naprosto přímé silnice procházející krajinou jako z Marsu a nejlepší je se po nich vydat v suchých zimních měsících. V Darwinu si můžete pronajat karavan asi za 100 AUD na den, anebo zamířit na jih vlakem (cesta do Alice Springs trvá 24 hodin).

Pokud nejste až tak odvážní, vydejte se alespoň po Velké oceánské silnici (Great Ocean Road) o délce 240 km podél pobřeží státu Victoria, která nabízí podobné scény jako trasy v Kalifornii, ale bez občasných sesuvů kamení.

15 hlavních turistických atrakcí Austrálie  

Vánoce v červenci

Jen 2 hodiny cesty od Sydney se nachází město Katoomba v Modrých horách, kde slaví Vánoce mimo jejich skutečný termín, v době australské zimy při festivalu Yulefest. Ve městě spatříte secesní domy na strmých ulicích a historický Carrington Hotel, který slouží k rekreaci lidem z města už od roku 1880.

 

Zoo známého Lovce krokodýlů

Výstřední láska Steva Irwina k divokým zvířatům přežívá i po jeho smrti ve skvělém Australia Zoo, které se nachází severně od oslnivého města Brisbane (nazývaného zde „Brisvegas“) a je přístupné veřejnými vlaky CityTrain.

Stopy předků – dávná síť stezek australských Aboriginů 

Divoké festivalu v Severním teritoriu   

V zimě nastává hlavní sezóna s mnoha akcemi typickými právě pro Austrálii.  Například 10. července se v pobřežním Darwinu koná naprosto ztřeštěná „Pivní regata“ (Beer Can Regatta), což jsou závody na člunech vyrobených z prázdných plechovek od piva. Další lodní taškařice se koná 20. srpna v Alice Springs ve zdejším vyschlém korytu řeky při závodech Henley-on-Todd Regatta (účastníci běží a nohy mají prostrčené děrami ve dně člunu.

Oproti tomu Pouštní festival v Alice Springs v září je každoroční australská klasika. Kromě toho se koná řada tradičních domorodých festivalů, jako je např. Garma Festival na poloostrově Arnhemská země; bývá v srpnu a setkáte se zde s potřebami pro život v buši nebo s lekcemi hraní na domorodý hudební nástroj didgeridoo (yidaki).   

 

Víno

Můžete se podívat na klokany v oblasti Yarra Valley (stát Victoria) vzdálené hodinu cesty autem od jižního města Melbourne, avšak skutečnou atrakcí je zde 80 vinařství nacházejících se ve zvlněných kopcích. Víno se zde začalo pěstovat už v roce 1838. Můžete se sem vydat na denní výlet, anebo strávit jednu či dvě noci ve městě Healesville, kde naleznete pensiony B+B, pivní zahrádky a rezervaci Healesville Sanctuary. V ní můžete spatřit koaly, tasmánské čerty i dravé ptáky, kteří byli zachráněni před zdejšími požáry v roce 2009.

 

Australský fotbal   

Australský fotbal, to je drsný sport, kde s podlouhlým míčem buší a driblují muži ve velmi krátkých šortkách, a kde rozhodčí předvádějí dramatická gesta při oznamování skóre.  Austrálie (a především státu Victoria) se fotbalová horečka zmocní od dubna až do Velkého finále v září. Nejlepší místo, kde můžete zhlédnout zápas, je proslulé hřiště Melbourne Cricket Ground (MCG), kde se fotbal hrál poprvé už v roce 1858, tj. 19 let předtím, než sem dorazil kriket. Je to bezprostřední zábava; tím více, když se Vám místní lidé marně snaží vysvětlit šílené dění kolem…   

 

Lyžování    

Lyžařské svahy v Austrálii v tuto dobu dostanou svoji sněhovou pokrývku. Nejkrásnější letovisko, vzdálené 3 hodiny autem z Melbourne, je Mount Buller s jeho 400 ha zasněžených ploch s vertikálním převýšením 400 m. Pokud byste měli zájem o luxusní ubytování typu ski in/out, rezervujte si místo v chatě Andre’s v Mount Bulleru v ceně od 430 AUD/noc během hlavní sezóny (tj. po 26. červnu).

Nejlepší hotely – Asie a Austrálie 

Také se však můžete vydat o něco dále na Nový Zéland, což je další fantastická zimní destinace, kde hlavní lyžařská sezóna trvá od června do srpna. 

Hlavní přírodní divy Austrálie