Jak to budou mít o letošních Vánocích ve Velké Británii?

Jak to budou mít o letošních Vánocích ve Velké Británii? 1

Jak to letos budou mít ve Velké Británii? Nic jednoduchého… 

 

Mohou se rodiny na Boží hod sejít?

Správní orgány Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska se snaží vypracovat společný přístup, aby se rodiny ve Spojeném království mohly 25. prosince setkat. Konečné rozhodnuté nejspíš nebude známé dříve než v polovině prosince, až budou autority v oblasti zdraví vědět, že v Anglii klesl počet případů koronaviru během posledního lockdownu (který trval do 2. prosince). Profesor Neil Ferguson, jehož pokyny vedly k březnovému lockdownu v celém Spojeném království, navrhl rozšíření tzv. podpůrné bubliny na až 4 domácnosti týdně, aby bylo možné setkávání. Pokud k tomu dojde, další pokyny mohou lidem doporučit:

  • cestovat autem místo veřejné dopravy, je-li to možné
  • pořádat pouze malá setkání
  • nesetkávat se s nikým mimo podpůrnou bublinu během období Vánoc

 

Menší krocan na stole

Obavy, že nedostatek zkušených zahraničních zaměstnanců na drůbežích farmách může ovlivnit dodávku krocanů, byla vyvrácena poté, co byla uvolněna pravidla pro cestování, aby tito mohli do země přicestovat. Ale mnoho lidí si kupuje menšího krocana než jindy, protože budou mít méně hostů. Farmář ze skotského Aberdeenshire upozornil, že mnoho ptáků tak může přijít nazmar, zatímco farma ve Walesu snížila počet chovaných krocanů už v září o 20 %. Jakýkoli nedostatek krocanů může přimět některé lidi ke zvážení vegetariánského či veganského jídla.

 

Firemní vánoční večírky přes Zoom

Letošní oslavy ve firmách se budou konat hlavně na Zoom a dalších online platformách. Pravidla pro setkávání velkých skupin v hospodách nebo kdekoli venku s velkou pravděpodobností nebudou v prosinci uvolněna, takže setkání s přáteli na předvánoční drink či večeři nejspíš nebude povoleno. Současná pravidla pro setkávání mimo domácnost/podpůrnou bublinu/rozšířenou domácnost jsou následující:

  • do 2. prosince v Anglii se lidé mohou setkat s 1 člověkem mimo svoji domácnost
  • ve většině Skotska se lidé mohou setkávat pouze venku (závisí na oblasti), a to až 6 lidí ze 2 domácností nebo 8 lidí ze sousedství
  • 2 rodiny mohou vytvořit bublinu ve Walesu, ale nesmí se doma setkat s nikým dalším, a až 4 lidé z různých domácností se mohou setkat v hospodách a restauracích
  • v Severním Irsku mohou 2 domácnosti vytvořit bublinu, ale nesmí se setkat s nikým dalším zvenku

 

Půlnoční mše zatím nejasné

V tuto chvíli není známo, co bude s tradičními vánočními bohoslužbami, jako je půlnoční mše. V Anglii jsou v současnosti zavřené svatostánky pro skupinové modlitby, s výjimkou pohřbů. Ve Skotsku na některých místech může venkovní bohoslužbu navštívit až 50 lidí, zatímco na jiných pouze 20 lidí. Ve Walesu byly znovu otevřeny svatostánky, kde se musí uplatňovat společenský odstup a je zakázán společný zpěv. Kostely byly otevřeny také v Severním Irsku, a to bez omezení počtu, pokud jsou uplatňována bezpečnostní opatření. Mohou probíhat svatby, civilní obřady a pohřby, ale smí se jich zúčastnit max. 25 osob.

 

Očekává se nárůst nákupů online

I když osobní nakupování nepotravinového zboží může v současnosti probíhat v celém Spojeném království, online prodejci očekávají velký nárůst poptávky. V září byli lidé upozorněni, aby si nakoupili co možná nejdříve. Andy Mulcahy, odborník na oblast internetového obchodu, řekl pro BBC:

„V této chvíli můžeme očekávat nárůst minimálně 30 % pro hlavní sváteční obchodní sezónu, ale pokud budou prodejny muset zavřít, může to být až 50 %.“

V Anglii otevřely obchody s ostatním ne-potravinovým zbožím 2. prosince. Otevřeny jsou také v celém Skotsku, Walesu a v Severním Irsku.  

 

Sledování komedií z auta

Divadla jsou v Anglii v současnosti zavřená, ale existují plány na uvedení představení tradičních vánočních komedií po skončení lockdownu v prosinci. I když řada kulturních institucí a produkčních společností zrušila své programy a představení, jiné pokračují díky podpoře britské Národní loterie. Jedním z nich je divadlo London Palladium, kde bude Loterie kupovat sedadla, která nemohou být obsazena kvůli vyžadovanému společenskému odstupu. Také daruje 20 000 volných vstupenek hráčům Loterie.

Dále drive-in divadlo Car Park Panto uspořádá turné po Velké Británii, kdy diváci budou moct sledovat představení ze svého auta. Divadla ve Skotsku jsou v některých oblastech zavřená, tak jako ve Walesu a v Severním Irsku, kde mohou ale otevřít na zkoušky nebo na živé nahrávání.

 

Tišší oslavy příchodu nového roku

Silvestr bude letos zřejmě tichá záležitost a domácí párty budou nejspíš zakázané. V Londýně byly zrušeny ohňostroje a v Edinburghu pouliční párty při oslavách Hogmanay.

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, protože dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol, sportovních oddílů apod.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/