SKRYTÝ RÁJ NOVÉHO ZÉLANDU: OSTROVY, NA KTERÝCH ODPOČÍVAJÍ NEJBOHATŠÍ MILIARDÁŘI SVĚTA

SKRYTÝ RÁJ NOVÉHO ZÉLANDU: OSTROVY, NA KTERÝCH ODPOČÍVAJÍ NEJBOHATŠÍ MILIARDÁŘI SVĚTA 1

Pro „obyčejné“ lidí jsou australské ostrovní zákoutí skryté a nedostupné. Pro miliardáře však tato odlehlá lokalita znamená dvojité novozélandské občanství, drahé nemovitosti a klid na území vzkvétající přírody.

Oblast novozélandského Severního ostrova v sobě skrývá smaragdové hory, rozsáhlé výhledy na mořskou hladinu a lokální farmy, které vám jídlo dodají ze sadů přímo na stůl. Není divu, že se do tohoto harmonického koutu země uchýlili i osobnosti, jako například bohatý byznysmen Peter Thiel, režisér James Cameron či filantrop Julian Robertson. Cameron zde vlastní svou organickou farmu, Thiel je majitelem dvou tamních majestátních nemovitostí a Robertson patří tři z nejluxusnějších luxusních chatových oblastí na ostrově.

Naneštěstí ne každý si může dovolit ukrojit kousek z novozélandského ráje jen sám pro sebe. Pro ty, kteří nemají v kapse zbylé miliardy, přinášíme tipy na návštěvu některé z oblíbených novozélandských lokalit – Northland, Taupo, Hawke’s Bay či Palliser Bay.

Northland

Severní část Severního ostrova tvoří území nazývané Northland. Tento vzdálený kout ostrova je nejméně zalidněný a je považován za srdce země. Northland je také místem, kde byla v roce 1840 podepsána zakládající smlouva o území mezi domorodými Maurmi a britskou vládou. Osady dědictví je v této části nejvíce patrné, zejména co se týče oblasti kultury domácích obyvatel a architektury krajiny. Žádná cesta do Northland by neměla obejít původní stavby ve Waitangi či Kororipo Heritage Park.

Taupo

Uprostřed Severního ostrova se nachází největší australské jezero s průzračnou vodou – Taupo. Podle něj je také pojmenováno toto výjimečné novozélandské město. Od velkoměst Aucklandu a Wellingtonu je Taupo vzdáleno jen několik hodin cesty autem. Pokud máte k dispozici vlastní helikoptéru, cesta bude samozřejmě trvat mnohem kratší dobu. Ukrátit se však o dokonalé scenérie na zelenající se vrchy s pozadím sopek s zasněženou čepičkou, které tvoří dominantu krajiny.

Hawke’s Bay

V dolní části pobřeží na jihovýchodě ostrova leží Hawke’s Bay. Jeho součástí je začarované město Napier, které v 30. letech zamrzlo v době kvůli silnému zemětřesení. Následkem škod bylo později celé město znovu vybudováno v populárním stylu art deco. Vrchy v Hawke’s Bay a jeho suché mírné podnebí tvoří ideální podmínky pro pěstování vinné révy. Z toho důvodu se zde nacházejí nejznámější novozélandské vinice, produkující nejlepší víno regionu.

Palliser Bay

V dolní části Severního ostrova leží Palliser Bay, která je zároveň domovem Jamese Camerona a Petera Jacksona. Město s řadou kvalitních restaurací a koktejlových barů se nachází jen 90 minut od velkoměsta Wellington. Nejjižnější kout Nového Zélandu je mimo jiné domovem vinného regionu Martinborough. Nedaleko něj se nacházejí mnohé rodinné vinice, které jsou od sebe vzdáleny jen na několik kroků.