Jak veliký televizor koupit?

Jak veliký televizor koupit? 1

„Jakou veliký televizor potřebuji“ by měla být první věc, kterou se sami sebe zeptáte ještě předtím, než začnete s jeho kupováním. Možná si myslíte, že to lze posoudit až v prodejně, ale bez kontextu Vaší místnosti můžete velmi snadné skončit s něčím, co je pro ni příliš velké nebo příliš malé.

Není to jen otázka rozměrů místnosti a Vaší vzdálenosti od obrazovky. Do hry vstupuje také počet pixelů, a pokud hledáte TV s rozlišením 4K nebo dokonce 8K, pak to také ovlivňuje velikost televizoru. Ve hře je mnoho proměnných, než začnete vůbec přemýšlet o tom, kterou ze značek budete chtít. Jinými slovy, můžete si proces rozhodování výrazně zjednodušit tím, že se seznámíte s pravidly. Zde se dozvíte, jak na to.

Jak veliký televizor koupit? 2
ilustrační obrázek

Jakou velikost televize potřebuji?

Je třeba rozumět rozdílu ve velikosti u TV

Než půjdeme dále, je důležité přesně porozumět tomu, jak se televizory měří. Různé velikosti televizorů se měří v palcích, přičemž nejčastější jsou 32, 40, 48, 55, 65 a 75 palcové TV. Někdy však mluvíme o 85 palcových TV – ty jsou opravdu masivní. Na papíře to nezní jako obrovský rozdíl velikosti, ale ve skutečnosti je to jinak díky způsobu měření. Úhlopříčka vede z rohu do rohu, tj. 55 palcová TV má o 89 % větší obrazovku než nejlepší 40 palcová TV. Fyzická stopa televizoru (spodní plocha) se samozřejmě zvětšuje, ale není to jednotné číslo, protože na rozdíly mezi cenami a značkami působí všemožné faktory, od tloušťky (resp. tenkosti) obrazovky až po šířku rámečků kolem panelu. Nejlepší způsob, jak to zkontrolovat, je navštívit stránky výrobce a vyhledat si fyzické rozměry. Nezapomeňte se podívat také na hmotnost, abyste se ujistili, že Váš televizní stojan zvládne zátěž.

 

Dále si ověřte velikost místnosti

Z čistě technického hlediska je větší televizor téměř vždy lepší, a to ze zřejmých důvodů: při sledování je více pohlcující a vše na něm lépe vidíte (ačkoli špičková 65 palcová souprava bude z hlediska kvality obrazu stále lepší než levná 75 palcová TV). To však má své limity – a není v tom jen estetika obří obrazovky vyplňující Váš prostor, co ovlivňuje Vaše představy o televizi v obývacím pokoji. Větší obrazovka vyžaduje, aby divák seděl dále od ní, jinak nebude moct vše vidět nebo bude trpět zhoršenou kvalitou obrazu. Je tedy čas vyndat metr. Změřte vzdálenost od místa, kde bude televizor umístěn, k místu, odkud jej budete sledovat. To vám pomůže zjistit, jakou velikost televizoru potřebujete, ale je tu ještě jedna proměnná, kterou musíte zvážit.

 

Vyberte si rozlišení: HD, 4K nebo 8K

Také rozlišení hraje roli při výpočtu toho, jakou velikost televizoru potřebujete. V dnešní době je to v podstatě výběr mezi 1080p (nebo ‚HD‘), 4K nebo 8K (oba bývají matoucím způsobem označovány jako ‚Ultra HD‘). Rozdíl je zde v počtu pixelů na Vašem panelu, který se rychle zvyšuje. HD obrazovky mají rozlišení 1920 x 1080 pro celkem 2073 600 pixelů, zatímco 4K obrazovky mají rozlišení až 3840 x 2160 pro 8 294 400 pixelů (když už jsme u toho, 8K to zdvojnásobí na 7680 x 4320 pro neuvěřitelných 33 177 600 pixelů. Nikomu bychom ale nedoporučovali, aby si v roce 2022 kupoval 8K televizor, protože obsah prostě není dostupný a z velké části platíte pro vychloubání se spíše než za kvalitu.) To vše má vliv na velikost obrazovky, kterou potřebujete, protože existují limity pro to, co oko skutečně vidí. Existuje také argument, který říká, že rozlišení 4K je zbytečné u jakékoli obrazovky pod 48 palců, protože vzdálenost, ve které byste museli být od obrazovky, abyste skutečně viděli rozdíl, by učinila jakýkoli program nesledovatelným.

 

Jak velkou televizi potřebuji?

S ohledem na to všechno, jakou velikost televizoru tedy potřebujete?

Existuje určitá míra osobních preferencí a také řada online kalkulaček, které Vám spočítají čísla, ale obecně lze říct, že byste se měli snažit sedět ve stejné vzdálenosti od obrazovky 4K jako je její velikost (tj. 55-palců od 55 palcové TV), nebo dvojnásobek od obrazovky 1080p. To znamená:

 

Velikost TV                                 Vzdálenost 1080p      Vzdálenost 4K

40 palců/102 cm                                 80 palců/203 cm             40 palců

48 palců/122 cm                                 96 palců/244 cm             48 palců

55 palců/140 cm                                 110 palců/280 cm           55 palců

65 palců/165 cm                                 130 palců/330 cm           65 palců

75 palců/190 cm                                 150 palců/381 cm           75 palců

85 palců/216 cm                                 170 palců/432 cm           85 palců

 

Pokud byste si chtěli velikost před nákupem vyzkoušet, můžete si koupit sadu 6 plakátů o různých běžných rozměrech TV (44 USD). Ale nic Vám nebrání v tom, abyste si takové modely z kartonu vyrobili sami.