Jako po apokalypse. Krize vytvořila město duchů

Jako po apokalypse. Krize vytvořila město duchů 1

Město East St. Louis ve státě Illinois nemá vůbec pěknou minulost a budoucnost, která ho čeká, je snad ještě horší. Kdysi bylo pulzující metropolí, ale od 50-tých let minulého století začalo upadat.

Dnes je zejména kvůli hospodářské krizi z velké části opuštěné a mnohé z jeho ulic připomínají scény z katastrofického filmu.

East St Louis

V 19. a začátkem 20. století bylo East St. Louis průmyslovým centrem celého amerického středozápadu a za své postavení vděčilo zejména železnici, jejímž prostřednictvím se do města dostávali suroviny potřebné k výrobě v továrnách.

S restrukturalizací železnic tak přišel i nezvratný úpadek tohoto kdysi rozvinutého města. Propouštění v továrnách spustilo masový odliv obyvatelstva a město se postupně začalo vylidňovat.

Celý proces završila poslední globální ekonomická krize, která z East St. Louis udělala město duchů. V roce 1950 žilo v této metropoli asi 82 tisíc lidí, dnes už je to jen asi 26 tisíc.

hun001

To, že neštěstí nechodí po horách ale po lidech, se projevilo i v roce 1976, kdy město postihl obrovský požár. Zahynuli při něm desítky lidí a spálené ulice, které neměl kdo opravit, se staly kulisami pro natáčení apokalyptického filmu Útěk z New Yorku.

A aby toho nebylo málo, přidala se ke krizi i nejvyšší míra zločinnosti v celých Spojených státech amerických. Město v nelichotivém žebříčku předběhlo dokonce i Honduras, kde jsou vraždy a loupeže na denním pořádku.

east2bside2band2bnorth2bside2b012

 

Dnes se zdá, že by se East. St. Louis mohlo postavit na nohy. Úřady poměrně úspěšně bojují s kriminalitou a státní dotace se do města snaží přilákat nové obyvatele. Ti se však do opuštěných ulic příliš nehrnou.