10 nejromantičtějších míst ve Francii mimo Paříž

10 nejromantičtějších míst ve Francii mimo Paříž 1

Přestože se dnes Francie dostává na titulky spíše z jiných důvodů, to by Vás nemělo odradit od návštěvy země, která patří k nejlákavějším a mimořádně krásným destinacím světa. Za její krásou z velké částí stojí rozmanitost její krajiny, od slunečných pláží po drsné alpské vrcholky, a její pozoruhodné kulturní dědictví reprezentované velkolepými katedrálami a paláci. Dále je zde gastronomie, luxusní módy, bohatá literatura a proslulá francouzská „joy de vivre“, co nás přitahuje a láká k návštěvě. 

Eze, Francouzská Riviéra

10 nejromantičtějších míst ve Francii mimo Paříž 2

Středověké městečko Eze na Francouzské riviéře (Azurovém pobřeží) je známé svojí poetickou krásou, autentickým půvabem a dechberoucím panoramatem modrého Středozemního moře. Městečko ležící na na vrcholku zelené hory s okrovými domy a malebným kostelem je možné vidět už zdaleka. Přestože je malé, se svými úzkými kamennými ulicemi působí jako z pohádky a návštěvníky vždy okouzlí květiny rozkvétající po celý rok. Eze v průběhu času přilákalo mnoho celebrit včetně Walta Disneyho, který zde strávit značnou část svého života.

 

Carcassonne, Languedoc 

Carcassonne, druhé nejnavštěvovanější místo ve Francii po eiffelovce (Tour Eiffel), je nesmírně působivé středověké zděné město v regionu Languedoc na jihozápadě Francie. Opevněné město Carcassonne (úvodní foto) se nepodobá žádnému jinému v Evropě vzhledem k jeho velikosti a stavu jeho uchování. Jeho historie je poznamenána dvěma tisíciletími dobývání a stopami katarství a křížových cest. Ve městě jsou hned 2 lokality na seznamu UNESCO: středověké město samotné a Canal du Midi, který byl vykopán v 17. století, aby spojoval Atlantik a Středozemní moře. Dříve kanál sloužil k přepravě zboží a lidí, zatímco dnes je Canal du Midi vyhledáván plavci na člunech a turisty.

10 nejromantičtějších míst ve Francii mimo Paříž 3
Provence

Camargue, Provence

Camargue ležící mezi Středozemním mořem a 2 rameny řeky Rhôny, je rozsáhlá mokřina, která je klasifikována jako biosférická rezervace UNESCO. Oblast divočiny je rozdělena do 3 zón: kultivace na severu delty, solné břehy na západě a východě a laguny na jihu. Region Camargue je proslulý chovem nejstaršího žijícího plemene koní na světě, kteří jsou sice technicky vzato divocí, ale díky desetitisícům let života vedle lidí jsou přátelští a zvědaví na návštěvníky. Camargue je rovněž ptačí rezervací, kde je možné vidět téměř 400 druhů ptáků včetně růžových plameňáků.

 

Rocamadour, Dordogne

Svaté město Rocamadour vyrůstá ze strmých skalních stěn v závratné výšce a tvoří ho vrstva za vrstvou domů a kaplí. Dolů od hradu, který korunuje celou odvážnou stavbu, je to pouhý sráz až k meandrující řece Alzou. Baziliku Saint-Sauveur a kryptu sv. Amadoura, obě na seznamu památek UNESCO, mohou návštěvníci obdivovat poté, co zdolají 216 schodů tvořících Poutnické schody. Ale klenot svatostánku je uchováván v Kapli Zázraků, jedné z 8 kaplí vybudovaných do skály: Černá Madona, která je zde uctívána už více jak tisíc let.

Nejkrásnější katedrály ve Francii 

Chambord, údolí Loiry 

10 nejromantičtějších míst ve Francii mimo Paříž 4

Francouzské údolí Loiry, které je kapitola sama o sobě, je poseto stovkami elegantních hradů a zámků, ale Chambord je z nich nejromantičtější a nejslavnější. Jeho architekturu tvoří pečlivě vyvážená směs tradičních středověkých francouzských prvků a prvků vypůjčených z italské renesance. Při této dvojí inspiraci byl zámek ideálním nástrojem k tomu, aby pěl chválu na krále Františka I. Francouzského, který zadal jeho stavbu (ale ta nebyla nikdy dokončena). Duch spočívající za mistrovským dílem krále Františka I. zůstává záhadou. Zatímco jedni tvrdí, že to byl čistě francouzský výtvor, jiní ukazují na všestranného italského génia Leonarda da Vinciho. 

 

Giverny, Normandie

Po více než 40 let až do jeho smrti v roce 1926 bylo Giverny domovem Claude Moneta, světoznámého malíře, který založil impresionistickou školu. Se svojí vášní pro zahradničení a pro barvy Monet pojal svoji květinovou zahradu i vodní zahradu jako skutečná umělecká díla. Při procházce po břehu řeky, kolem domu v pastelově růžovém odstínu a v romantických zahradách se slavným zeleným japonským mostem mohou návštěvníci pocítit atmosféru, která vládla v domě mistra impresionismu, a obdivovat květinové kompozice, lekníny a lotosy, jeho největší zdroje inspirace. Giverny dodnes přitahuje malíře, které okouzlilo jedinečné světlo v údolí Seiny.

5 atraktivních míst na francouzském pobřeží

Calanques, Provence 

Calanques (Parc National des Calanques) jsou série krásných zátok-fjordů, majestátních vápencových útesů a skalnatých výběžků, které spadají do nádherně tyrkysových vod Středozemní moře na 20 km dlouhém úseku pobřeží mezi městy Marseille a Cassis. Na některých místech na skalách vyrůstají borovice a strmé útesy jsou občas přerušeny malými idylickými plážemi, z nichž některé jsou přístupné pouze na kajaku, což ještě přispívá ke snové scenérii a dramatickému kouzlu. Oblast byla prohlášena za Národní park Calanques, jeden z pouhých 7 národních parků pevninské Francie. Je to jedno z nejlepších míst ve Francii, kde můžete nasávat slunce nebo podnikout dlouhou pěší túru.

Místa na jihu Francie, která stojí za návštěvu 1 a 2

Mont Saint Michel, Normandie 

10 nejromantičtějších míst ve Francii mimo Paříž 5

Opatství Mont Saint Michel, částečně legendární hrad a částečně svatostánek, je jedna z nejikoničtějších středověkých staveb a z nejznámějších památek Francie. Lokalita spojená s pověstmi, která je dnes na seznamu UNESCO, představuje tajemnou destinaci pro nespočet poutníků už více než tisíc let. Jeho jedinečná dramatická poloha na skalnatém ostrůvku jen 600 m od pevninské Normandie umožňuje přístup poutníkům pouze v době odlivu, a dříve skýtala vynikající obranu, kdy nastávající příliv zachytil, zahnal nebo utopil potenciální útočníky. Opatství je obklopeno malebnou vesnicí, kde se turisté procházejí malebnými středověkými ulicemi se zastávkami v buticích a kavárnách.

Mont Saint Michel ve Francii 

Colmar, Alsasko 

10 nejromantičtějších míst ve Francii mimo Paříž 6

Colmar se nachází v severovýchodní Francii nedaleko Německa a Švýcarska. Světské a náboženské architektonické pamětihodnosti města odrážejí osm staletí německé a francouzské architektury. Okrsek Malé Benátky, který byl zázračně zachráněn před zničením během Francouzské revoluce a dvou světových válek, je nejpůvabnějším a nejromantičtějším místem v historickém centru Colmaru kolem toku řeky Launch. Krásné hrázděné domy s barevnými zdmi na nábřeží a malými můstky zdobenými květinami přes řeku představují lákadlo pro návštěvníky. Plavba ve člunu po kanálu je příjemný způsob jak poznávat břehy řeky.

 

Gordes, Provence

Městečko Gordes obrácené k pohoří Luberon a vybudované v podhůří pohoří Vaucluse, je nejtypičtějším městem v Provence a jedním z nejkouzelnějších ve Francii. Jeho domy s terakotovými střechami a budovy z bílého kamene mají základy v tvrdé skále hory a jeho labyrint úzkých kamenných ulic (calades) nenechává návštěvníka lhostejného k jeho půvabům. Kvůli své poloze na vrcholu skály Gordes také nabízí panoramatické výhledy na okolní krajinu, s rozsáhlými poli vlčích máků a levandule, kam až oko dohlédne. Mnoho umělců, jako je André Lhote, Marc Chagall, Victor Vasarely a Pol Mara, se zamilovali do krásy městečka Gordes a pobývali zde, čímž přispěli k jeho proslulosti.