Co dělat a kam se podívat při návštěvě řecké Meteory

Co dělat a kam se podívat při návštěvě řecké Meteory 1

Meteora, tyčící se na Thessalské pláni na řecké pevnině, je surrealistická a fascinující skupina skal sahajících do výšky až 300 m, které se v průběhu času zkroutily do různých krásných i bizarních formací. Na jejich vrcholcích se nacházejí proslulé kláštery v Meteoře, které jakoby visely ve vzduchu, takže patří k nejvíce pohádkovým a fantastickým atrakcím v celém Řecku. Kláštery byly budovány od roku 1356  a celkem jich bylo 24, ale jejich počet v průběhu staletí poklesl a dnes je zde jen 6 fungujících klášterů. K nejlepším způsobům, jak poznat lokalitu, která je na seznamu památek UNESCO, je pohybovat se mezi kláštery pěšky. Pamatujte však na to, že zatímco pro turisty může být poznávání lokality skvělým zážitkem, pro mnichy jsou tyto stavby místem ticha, modlitby a meditace, přičemž respekt je prvořadý. Zde uvádíme přehled hlavních atrakcí klášterů v Meteoře, podle něhož si můžete naplánovat svoje prohlídky.

Meteora: kláštery v oblacích  

Klášter Metamorfoseos –Velký Meteoron

Velký Meteoron (Metamorfoseos), největší a nejnavštěvovanější ze zbývajících klášterů, byl založen mnichem Athanasiem Meteorským v roce 1356 a zvětšen v druhé polovině 14. století jeho žákem a následníkem Ioasaphem, který byl synem srbského krále Simeona. Nachází se v nádherném prostředí s úžasnými výhledy na okolní krajinu. Hroby Athanasia a Ioasapha se nacházejí ve zdejším kostele zdobeném freskami. Na místě je rovněž k vidění muzeum, které – kromě náboženských ikon a knih – zdůrazňuje roli pravoslavné církve v boji Řeků s Turky o svobodu. Také seznamuje s řeckým odbojem proti Němcům za II. světové války.  Je možné navštívit Velký Meteoron a další kláštery při komentované prohlídce, např. při půldenním výletu z Kalambaky. Když se sem vydáte se skupinkou, dozvíte se od místního průvodce příběhy skrývající se za tím, co uvidíte.

                                                                   

Klášter Varlaam

Varlaam, umístěný na vrcholu skály vysoké 373 m a přístupný z druhé strany po zdolání 195 schodů, je druhý největší klášter v lokalitě. Byl založen v roce 1517 na místě poustevny poutníka Varlaama, po kterém byl klášter pojmenován. Uvnitř pak naleznete klidný kostel z 16. století s freskami a starým refektářem, v němž je dnes umístěno malé muzeum.

 

Klášter Ayia Triáda (Svaté Trojice)

Klášter Svaté Trojice je pravděpodobně vizuálně nejdramatičtější z klášterů a dostanete se tam po zdolání 140 schodů. Pokud Vám bude připadat známý, je to proto, že se objevil (ve scéně se zavěšeným košem) v bondovce Jen pro tvé oči (1981). Založen byl v roce 1438, ale jeho hlavní kostel je až z roku 1798. Z otevřeného prostoru za kostelem z okraje skály jsou nádherné výhledy na Thessalskou pláň.

 

Klášter Áyios Nikólaos Anapafsas (Svatého Mikuláše)

Nejblíže k vesnici Kastraki (jen asi 1 km) je klášter Svatého Mikuláše, který je opět vhodným objektem pro skvělé dramatické snímky. Dostanete se tam po zdolání strmého kopce a pak schodiště. Založen byl v roce 1368 a zvětšen v roce 1628, přičemž nejznámější je jeho maličký kostelík, který je zdoben úžasnými freskami. Vytvořil je v roce 1527 Theofanés z Kréty a nejzajímavější se nazývá „Adam pojmenovává zvířata.“

 

Klášter Roussanou (Svaté Barbory)

Klášter  Roussanou stojí odvážně na vrcholu tenké skalní věže. Klášter věnovaný Proměnění Páně a zasvěcený sv. Barboře byl pravděpodobně postaven v roce 1288 a zrenovován jako klášter v roce 1545. V roce 1988 se stal ženským klášterem a dnes zde bydlí jeptišky, které pečují o malou zahrádku.

 

Klášter Áyios Stéfanos (Svatého Štěpána)

Nejpřístupnější ze všech klášterů je Svatý Štěpán, kam se dostanete po mostu pro pěší, takže nemusíte zdolávat schody. Stojí v nádherném prostředí s pozoruhodnými výhledy na údolí (z balkonu), přičemž stojí nedaleko Kláštera Svaté Trojice. Zdejší jeptišky jsou vstřícné a udržují perfektní pořádek. Krásná kaple je vyzdobena freskami a složitými zlacenými detaily.

Co dělat a kam se podívat při návštěvě řecké Meteory 2

PĚŠKY KE KLÁŠTERŮM V METEOŘE

Nejlepší způsob, jak si Meteoru prohlédnout, je pěšky od jednoho kláštera k druhému. To Vám umožní ponořit se do zdejší scenérie a zblízka poznat lokalitu chráněnou UNESCO. Je potřeba mít pevné body na chození a donést si vodu. Pokud nebudete chtít putovat samostatně nebo si budete přát komentář od místního průvodce k tomu, co vidíte, vydejte se sem při organizovaném pěším výletu. Společnosti, jako je Visit Meteora Travel, nabízejí pro malé skupiny půldenní komentové pěší výlety, a to včetně dopravy.

 

Město Kalambaka

Nejpříhodnější základna pro návštěvu klášterů Meteoře je město Kalambaka (Kalampaka) s jeho značnou nabídkou hotelů, penzionů a restaurací, které je připraveno na turisty i poutníky a žije převážně z turistiky. Pokud se zde ubytujete, můžete snadno se vydat na čtyřhodinovou komentovanou prohlídku klášterů a okolní krajiny.

 

Vesnice Kastraki

Autentičtější než Kalambaka (ležící jen 2 km odtud) je vesnice Kastraki vybudovaná na svahu pod dvěma mohutnými skalními věžemi, která je atrakcí sama o sobě. Kastraki je památková vesnice (takže nové stavby jsou omezené), kterou tvoří domky s terakotovými střešními taškami na střeše a s dřevěnými okenicemi vybudované v polovině 19. století. Odtud ke klášterům nahoře vede značená pěší stezka.

Poprvé v Řecku: hlavní zážitky

 

KDE SE UBYTOVAT

Ubytování nejblíže klášterům v Metéoře naleznete v sídlech Kalambaka a Kastraki, avšak možnosti jsou omezené a nenajdete zde žádný 5* hotel. Níže uvedené penziony a hotely však nabízejí snadný přístup k památkám v okolní úžasné krajině.  

Luxusní hotely: nejsou k dispozici žádné skutečně luxusní hotely. Ale pokud jde o krásné výhledy z balkonů, pohodlné pokoje, přátelské majitele a vynikající bezplatné snídaně, zvolte si Pyrgos Adrachti 3* v Kastraki. Rodinný Hotel Kastraki, s pohodlnými pokoji a krásnými výhledy, je další výborná možnost.

Hotely střední třídy: dále je zde Doupiani House Hotel 3* ve městě Kalambaka, kde najdete starosvětský styl, panoramatické výhledy, skvělé snídaně formou bufetu a pohodlné postele. Delles Boutique Hotel 3* je další možnost střední třídy a oblíbená volba pro rodiny s dětmi; snídaně je v ceně.

Akční nabídka zde:

Ekonomické hotely: 

Alsos House 3*nabízí ekonomické sazby v tradičním penzion. Najdete zde skvělé služby zákazníkům a pokoje s kuchyňkou. V ekonomickém okruhu je také Kosta Famissi Hotel 3*, který nabízí čisté pokoje s krásnými výhledy.

Akční nabídka: