Brýle Arges pro zrakově postižené uživatele posouvají chybějící část obrázku

Brýle Arges pro zrakově postižené uživatele posouvají chybějící část obrázku 1

Jedna z hlavních příčin slepoty, věkem podmíněná makulární degenerace, způsobuje, že se centrální vidění starších lidí stává rozmazaným nebo dokonce úplně chybí. Brýle Arges jsou navrženy tak, aby pomohly přemístěním neviděné části obrázku.

Brýle, které mají být letos oficiálně představeny na veletrhu CES, jsou vyvíjeny jihokorejským startupem Cellico financovaným společností Samsung. Do můstku brýlí je zabudována malá 4K kamera, která snímá vše, co má nositel před sebou. Živé video z kamery se zobrazuje na kruhové obrazovce na jednu stranu zorného pole uživatele – kde jej skutečně vidí, i když periferně – prostřednictvím reflexního vlnovodu 1080p na vnitřní straně čoček brýlí.

Pomocí aplikace na spárovaném smartphonu uživatel nejprve určí přesnou oblast svého zorného pole, která je ovlivněna, a také určí, kde v tomto poli se bude video z kamery zobrazovat. Kromě toho může video přibližovat nebo oddalovat pomocí hlasových příkazů. Mezi další vlastnosti patří vrstva PDLC (polymer dispergovaný tekutý krystal) na čočkách, která se elektronicky samozabarví za jasných podmínek, spolu s částečně titanovým tělem – brýle prý váží 94 g. O dostupnosti nebo ceně se zatím nemluví.

Zdroj: Cellico