JSME O KROK BLÍŽE K CESTOVÁNÍ DO VESMÍRU

JSME O KROK BLÍŽE K CESTOVÁNÍ DO VESMÍRU 1

Pohled na překrásnou Zemi z dálky a vychutnání si beztížného stavu jsou hlavními lákadly cestování do vesmíru. Tuto, pro většinu z nás nepředstavitelnou zkušenost, se snaží přinést několik technologické společnosti soupeřící o prvenství v této oblasti.

Velkým problémem „výletů“ do vesmíru bylo, že rakety používané pro vynesení modulu s pasažéry do požadované výšky byly pouze na jedno použití. Neexistoval způsob, jak raketu bezpečně dopravit zpět na zem. Během posledních měsíců se podařilo raketám dvou společností úspěšně přistát.

Jako první to zvládla raketa společnosti Blue Origin, kterou vede miliardář Jeff Bezos. Následně se podobný kousek podařil i známému Elon Musk a jeho společnosti SpaceX. Zajímavé je, že tyto dvě společnosti patří mezi ty mladší na trhu. Delší působící Virgin Galactic a XCor se nechali, tedy alespoň v této oblasti, předběhnout nováčky.

Proč je však přistání rakety tak důležité? Jde samozřejmě o náklady. Pokud jednou budete chtít letět do vesmíru, určitě budete doufat, aby to bylo co nejlevnější. Pokud by bylo pro každou posádku třeba vyrobit novou raketu, náklady by byly extrémně vysoké. Když však bude možné jednu raketu využívat opakovaně, náklady se sníží a cesta do vesmíru bude dostupná širší skupině lidí.