Rakovinu slinivky by mohl léčit upravený virus chřipky

Rakovinu slinivky by mohl léčit upravený virus chřipky 1

Virus dokázal přesně zacílit rakovinné buňky a zničit je.

Vědci našli nový způsob, jak zacílit léčbu nebezpečného druhu rakoviny.

Rakovina slinivky se šíří rychle a léčba často nezabírá. Aby se vyhnuli odolnosti nemoci vůči lékům, výzkumníci zkoušejí využít zmutované viry, které jsou schopny přesněji zaměřit rakovinné buňky slinivky.

Vědci z Univerzity královny Marie v Londýně použili upravený virus běžné chřipky. Testy na myších, které nesly pankreatické rakovinné buňky lidských pacientů, dopadly úspěšně.

Rakovinné buňky na rozdíl od zdravých pankreatických buněk obsahují molekulu alfa v beta 6. Onkologové geneticky upravili virus tak, aby navíc obsahoval bílkovinu, která se váže na právě na molekulu v rakovinných buňkách.

Když změněn chřipkový virus získá přístup k rakovinným buňkám, začne se v nich množit. Cyklus se opakuje dokud postupně všechny rakovinné buňky zevnitř neroztrhá a nezničí je.

Při pokusech na myších se touto metodou úspěšně podařilo zabránit růstu nádorů. Okolní tkáň přitom zůstalo neporušené.

„Naše strategie zaměření je selektivní a účinná. Virus jsme vyvinuli tak, aby se přes krevní oběh dostal do rakovinových buněk, které se rozšířily po celém těle, “ vysvětluje v tiskové zprávě první autorka studie Stella Manová.

Slibná metoda ještě musí projít studií na lidech. To, zda je léčba bezpečná a účinná, by mohlo být známé průběhu pěti let.