Kalifornský poloostrov mimo Cabo

Kalifornský poloostrov mimo Cabo 1

Můžete se vydat do letovisek kolem Cabo na Kalifornském poloostrově (Baja California Sur), tak jako mnoho jiných turistů, a nedělat nic přitom náročnějšího než pít míchané drinky u bazénu – promeškáte tím však příležitost poznat přírodní divy, které západní část Mexika nabízí. Na druhém nejdelším poloostrově světa můžete obdivovat mořský život a užívat si aktivit spojených s vodou s pomocí následujících tipů.

 

Zaplavte si s rybami a lachtany u Espíritu Santo 

Aby některé místo získalo status památky chráněné UNESCO, musí mít něco mimořádného, a Espíritu Santo to jistě má. Dva ostrovy ležící východně od pobřeží Kalifornského poloostrova nedaleko města La Paz nabízejí hojnost příležitostí pro pěší túry i nedotčené pláže, avšak pravá zábava na Vás čeká na moři. Zde můžete plout na kajaku z jednoho zálivu do druhého, šnorchlovat a potápět se s rybami nebo se vydat za kolonií lachtanů, abyste si s těmito zvědavými a hravými tvory zaplavali.  

Mezi Espíritu Santo a mexickou pevninou leží jedno z nejlepších míst v Mexiku na pozorování žraloků obrovských.  Jedná se o největší mořské ryby a i přes lidožravou pověst některých druhů žraloků mají tito mnohem větší zájem jíst plankton než lidi, takže k nim můžete proniknout velmi blízko, aniž byste si museli vybavovat scény z filmu Čelisti.

Výlety na Espíritu Santo z La Paz nabízí řada společností, např. Baja Outdoor Activities.

 

Surfování a želvy na pláži Los Cerritos 

Pokud máte v plánu začít se surfováním, pláž v Los Cerritos je k tomu skvělým místem. Z velké části nedotčený pás písku na západním břehu Kalifornského poloostrova má školu pro surfaře-začátečníky s následnou praxí na pláži, při které se začátečníci hned mohou svézt na vlnách. Pláž se nachází jižně od příjemného města Todos Santos, kde můžete navštívit (údajně) ten pravý původní Hotel California. Také si můžete ve městě zařídit výlet za pozorováním mořských želv, při kterém pomůžete ochranářům při práci s těmito ohroženými živočichy, anebo se vydat na horském kole na náročné výlety do okolní drsné, skalnaté, ale krásné krajiny.  

Surfování, pozorování mořských želv a další místní aktivity Vám může zorganizovat společnost Todos Santos Eco Adventures.

 

Západy slunce a další želvy v zálivu Magdalena Bay 

Další skupina ochranářů věnující se monitoringu mořských želv umožňuje návštěvníkům stanovat v dunách a odtud se vydávat za želvami do zálivu Magdalena Bay severozápadně od Todos Santos. Dejte si míchaný drink na pláži při západu slunce a pak nasedněte do člunu a zamiřte do zářivých bioluminescentních vod hledat želvy pod hvězdným nebem. Nalezené želvy jsou zváženy, změřeny a označeny štítkem předtím, než jsou vráceny do vody. Pokud budete mít tak velké štěstí jako jeden dopisovatel, mohou po Vás některou želvu pojmenovat.   

Pokud se budete chtít zúčastnit pozorování želv v Magdalena Bay, vydejte se na výlet pořádaný společností Red Sustainable Travel.

 

Setkání s mláďaty plejtvákovce šedého v San Ignacio Lagoon

Je málo pravděpodobné, že byste kdy předtím zblízka spatřili mláďata plejtvákovce šedého, když se však vydáte na západní břeh Kalifornského poloostrova, může se Vám to podařit. San Ignacio Lagoon, která je součástí rozsáhlé suchozemské i mořské rezervace El Vizcaíno, je obrovská velrybí „školka“, kde v hlavní sezóně (zhruba od ledna do března) můžete tyto pozoruhodné tvory spatřit ve velkých počtech. Plejtvákovci původně vzbuzovali obavy kvůli jejich občasným tendencím převracet čluny (můžeme je však obviňovat, když se setkávali pouze s lidmi, kteří je lovili?), dnes je však tento druh považován za jeden z nejpřátelštějších a nejzvědavějších, který projevuje zájem o návštěvníky a stále znovu je okouzluje. Matky často plavou ke člunům i se svými mláďaty a pak se na pár minut se vzdálí, aby si návštěvníci mohli mláďata vyfotografovat. Do snímku se Vám přitom mohou dostat i delfíni, ti však nemohou soupeřit s velrybím „miminem“ dlouhým 4,5 m a vážícím tunu!  

Společnost Ecoturismo Kuyima Vám můžete zařídit pobyty a výlety za pozorováním velryb i s ubytováním v jejich stanech přímo u laguny San Ignacio Lagoon.

 

Pozorování plejtváků obrovských v Národním parku Loreto Bay

Oceánograf Jacques Cousteau nazval Kalifornský záliv (Cortézovo moře) díky obrovské rozmanitosti zdejšího života „akváriem světa“; pokud si však jeden tvor zasluhuje být nazýván „králem akvária“, pak je to plejtvák obrovský. Je to největší živočich vůbec a jeho spatření bývá nezapomenutelným zážitkem, kdy vody u Loreta, malého městečka na východním břehu Kalifornského poloostrova, nabízejí v sezóně (únor-duben) vynikající příležitost k jeho pozorování. A i když se Vám nepodaří tohoto mořského obra zahlédnout, vždy je zde šance spatřit akrobatické delfíny a skákající manty, které zde rovněž žijí.   

Vydejte se za plejtváky obrovskými při výletu se společností Danzante.

Akční nabídka ubytování zde