Turks a Caicos

Turks a Caicos 1

Souostroví Turks a Caicos oplývá hojností přírodního bohatství, jako jsou pláže s měkkým pískem, průzračné moře a podmořské útesy patřící k nejlepším v Karibiku, přičemž si uchovává pověst exkluzivity. To nemusí být tak úplně pravda, ačkoli souostroví tvořené 40 ostrovy se jistě zaměřuje na bohaté návštěvníky (kterým nabízí závratně drahé hotely a soukromé ostrovní resorty, kam míří bohatí a slavní uniknout davům). Pokud si však tento luxus nemůžete dovolit, existují také cenově dostupné možnosti, které najdete na ostrovech, jako je Grand Turk. Na něm si návštěvníci mohou užívat radostí pláže Governor’s Beach nebo se vydat mimo pobřeží an Little Sand Cay, ostrůvek tvořený bílým pískem a pár pohupujícími se palmami. Návštěva ostrova Salt Cay u Grand Turk nabízí vzácnou příležitost se podívat na migrující keporkaky. Když nastane úplněk, budete svědky přírodní světelné podívané díky bioluminiscenčním živočichům, kteří obývají zdejší vody. Plavání s rejnoky u ostrůvku Gibbs Cay a plavba na kajaku nedalekými pobřežními bažinami představují další z možných rozptýlení. Všechno ale není jen na pobřeží. Ve vnitrozemí naleznete řadu parků, rezervací a historických atrakcí, jako je  Cheshire Hall, rozpadající se koloniální plantáž, kde průvodci vyprávějí návštěvníkům historky z minulosti ostrova. Pokud se zajímáte o kulturu, zamiřte na Grand Turk, kde leží metropole souostroví Cockburn Town. V ní najdete nádherné budovy z koloniálního období, pár muzeí a restaurací. Kultivovaná a stylová atmosféra převažuje na ostrově Providenciales (zkráceně Provo), který se může chlubit rušnými plážovými bary, pár vynikajícími restauracemi a váženým golfovým klubem Provo Golf & Country Club, jedním z nejlepších v Karibiku. Budete-li chtít uniknout davům, můžete nasednout na trajekt mířící na nedaleký Severní Caicos, ostrov s pár lidmi a mnoha plameňáky.

Turistická kancelář: Turks & Caicos Islands Tourist Board (Velká Británie)

Turks a Caicos 2

Jak se tam dostat

Letecky

Mezinárodní letiště Providenciales (PLS) je obsluhováno řadou aerolinií, s navazujícími spoji na Grand Turk a další ostrovy. Hlavní přepravce je InterCaribbean; British Airways létají z Velké Británie (s krátkou zastávkou na Antigui). Z USA přímé lety nabízejí aerolinie American Airlines, Delta, a v sezoně také JetBlue. Levnější letenky seženete především době mimo hlavní sezonu v Karibiku, což je od poloviny prosince do poloviny dubna.

Letiště: Mezinárodní letiště Grand Turk JAGS McCartney (GDT), Mezinárodní letiště Providenciales (PLS)

Doba letu: z Londýna 11 hodin 30 minut (včetně krátké zastávky na Antigui), z New Yorku 3 hodiny 30 minut.

Odletová daň: zahrnuta v ceně letenky.

Lodí

Hlavní přístavy jsou Grand Turk, Cockburn Harbour (Jižní Caicos), Providenciales a Salt Cay.

Je možné si zařídit plavbu charterovou lodí mezi ostrovy, na Bahamy nebo na Haiti.

V přístavu na Grand Turk v současnosti zastavují osobní lodě od společností CarnivalHolland America, Princess Cruises a Silversea Cruises. Ostrov Grand Turk nabízí Centrum vybudované u přístaviště lodí, kde pravidelně zastavují výletní lodě. Grand Turk Cruise Center nabízí obvyklé bezcelní (duty free) nakupování a restaurace pro turisty, plus některé zajímavé zábavní alternativy, jako jsou bazény s umělými vlnami FlowRider, kde mohou návštěvníci bodysurfovat nebo jezdit na kneeboardu. Také si můžete zaplavat u Ocean Beach, kde můžete šnorchlovat a přitom se podívat do potopeného kanonu z 18. století a na potopené kotvy. Na jižní straně Centra je expozice seznamující se spojením ostrova s americkým vesmírným programem. Návštěvníci si zde rovněž mohou objednat výlety kolem pobřeží, taxi nebo auto z půjčovny. Centrum města Cockburn Town, metropole ostrovů Turks & Caicos, leží přibližně 5 km od Centra. Někteří návštěvníci se tam vydají pěšky, ale nejsou zde žádné chodníky, takže jízda vypůjčeným autem je bezpečnější volbou.

Turks a Caicos 3
Grand Turk Cruise Center

Co dělat a na co se podívat

Opalování na plážích – prachově měkký jemný bílý písek na souostroví Turks a Caicos je záležitost snů. Můžete relaxovat na plážích, které lemují proslulou zátoku Grace Bay na Providencialesu nebo si najít vlastní místo; výběr je bohatý, kdy některé z nejlepších najdete na Severním a Středním Caicosu.

Potápění u korálových útesů – nádherné korálové formace a vynikající viditelnost pod vodou přinesly slávu potápění na ostrovech, především na Providencialesu, Západním a Jižním Caicosu a ostrovech Turks. K mořským živočichům, které zde můžete spatřit, patří želvy, rejnoci skvrnití a manty, a také spousta barevných korálových ryb.

Severní Caicos (North Caicos), známý také jako „Smaragdový ostrůvek“, nabízí kilometry prázdných pláží s bílým pískem, mírným příbojem a vynikajícím šnorchlováním, spolu s hotely skýtajícími luxusní ubytování, to vše jen kousek trajektem od Providencialesu. V přírodní rezervaci na ostrově můžete spatřit plameňáky, orly mořské, leguány a různé druhy dalších živočichů. Ruiny plantáže Wade’s Green vybudované v roce 1789 na pěstování bavlny a sisalu jsou další oblíbený cíl návštěvníků.

Metropole Cockburn Harbour na Jižním Caicosu leží na malém hřebenu na samém jihozápadě ostrova. Kdysi to byl hlavní přístav pro zásilky soli z ostrovů. Městečko je tichým a příjemným místem k procházkám k večeru, se zajímavými pozůstatky průmyslu zpracování soli a pár místními restauracemi podávajícími čerstvé ryby. Také je to počáteční bod, odkud se můžete vydávat poznávat vynikající pláže a podmořské útesy kolem ostrova.

Pozorování ptactva – souostroví je bohaté na vzácné ptáky a motýly, ale také na zvědavce, kteří přicházejí se na ně podívat. Návštěvníci mohou spatřit divoké plameňáky na ostrovech Grand Turk, Severní Caicos a Provo, kde jsou vytyčené stezky pro pozorování ptactva. NP Northwest Point na ostrově Provo nabízí vynikající podmínky pro pozorování ptactva a můžete zde spatřit orly mořské, pelikány, volavky a další.

Grand Turk („Velký Turk“) je vzdálen jen pár minut letadlem od Jižního Caicosu a nachází se zde metropole ostrovů Cockburn Town. Grand Turk je sídlem vlády ostrovů a obchodu, a také jejich historickým a kulturním centrem. Na Front Street uvidíte mnoho koloniálních budov pocházejících z počátku 19. století. Navštivte maják shlížející na jezero North Creek na severním pobřeží: v 19. století byl zaslán v kusech lodí na Grand Turk z Velké Británie a zde znovu složen. K dispozici jsou historické procházky a komentované prohlídky.

Providenciales – ostrov se může chlubit luxusními resorty, kvalitními restauracemi, korálovými útesy a plážemi čistými jako padlý sníh a představuje epicentrem turistiky v zemi. Většina aktivity se odehrává kolem zátoky Turtle Cove s jejím klidným přístavištěm pro jachty a v Grace Bay s pláží dlouhou 19 km. Na ostrově se rovněž nachází NP Princess Alexandra, farma na lastury Caicos Conch Farm (jediná svého typu na světě) a Bamboo Gallery (centrum umění).

Migrující velryby – mezi únorem a dubnem mohou milovníci velryb pozorovat velké množství severoatlantických keporkaků proplouvajících velmi blízko západních břehů ostrovů Grand Turk a Salt Cay na cestě k nedaleké lokalitě Mouchoir Bank, kde se rozmnožují. V tomto období mohou potápěči poslouchat koncert velrybího zpěvu pod hladinou; charterové lodě vybavené hydrofony umožňují návštěvníkům spatřit velryby a poslechnout si jejich zpěv.

Výlety na kole – síť polních cest protkává Severní, Střední a Východní Caicos a umožňuje skvělé pěší a cyklistické výlety na těchto krásných ostrovech, přičemž vedou mezi plantážemi, plážemi a dalšími atrakcemi. Oblasti Grace Bay a Turtle Cove na ostrově Provo jsou nejbezpečnější pro cyklistiku po cestách, zatímco Grace Bay nabízí pěší chodníky pro bezpečné pěší výlety. Velmi oblíbené jsou rovněž procházky po krásné pláži Grace Bay Beach.

Střední Caicos (Middle Caicos), známý také jako Grand Caicos, je jen řídce rozvinutý. Má tři hlavní sídla: Conch Bar, Banbarra a Lorimers. Může se však chlubit nádherným pobřežím, které nabízí skály, malé zátoky, vápencové útesy, písečné pláže, bažiny a jeskyně. Střední Caicos je spojen se Severním Caicosem vyvýšenou cestou, takže je dobře přístupný pro návštěvníky.

Západní Caicos (West Caicos) – nejzápadnější ostrov má prudké pobřeží spadající do hluboké vody, které je ideální pro rybaření a hloubkové potápění. Je neobydlený a v současnosti ho navštěvují pouze námořníci, rybáři a tisíce mořských ptáků. Ideální místo pro spatření různých druhů ptáků představuje jezero Lake Catherine. Ruiny sídla Yankee Town, koleje a parní lokomotiva jsou pozůstatky z doby, kdy byl ostrov obydlený; můžete zde spatřit také modernější „ruinu“ nedokončeného resortu Ritz-Carlton Molasses Reef Resort na severním konci ostrova.

Salt Cay – na ostrůvku žije jen asi 70 lidí a je zde k pronájmu pár vil s vlastním stravováním. Ostrůvek je nedotčený a neznečištěný, kdy jeho bezčasovost ještě zvýrazňují nepoužívané solné nádrže a téměř úplná absence motorové dopravy.

Plavba v bioluminiscenčním moři – jednou za měsíc po úplňku se moře kolem ostrovů rozsvítí světélkujícími živočichy v rámci složitého rituálu páření, a Vy tuhle kouzelnou podívanou můžete obdivovat při večerních plavbách.

Ruiny bavlníkových plantáží – ke konci 18. století na krátkou dobu pracovalo na bavlníkových plantážích Cheshire Hall na Providencialesu a Wade’s Green na Severním Caicosu řada otroků ve vlastnictví loajalistických uprchlíků z dřívějších amerických kolonií. Dnes jsou tyto plantáže v ruinách a představují působivá místa, která můžete navštívit; i přes určitý stupeň rekonstrukce zde stále žijí jejich příběhy.

Akční nabídka ubytování: