Kartágo, Trója, Timbuktu. Toto jsou nejslavnější místa opředené legendami

Kartágo, Trója, Timbuktu. Toto jsou nejslavnější místa opředené legendami 1

Každý člověk přemýšlí, jak investovat peníze, se kterými disponuje. Platíme účty, šetříme na důchod, kupujeme nesmyslné materiální věci, ale jen málokdo z nás si uvědomuje, že jednou z nejlepších investic je investice do vzdělání. A cestování je jistě jednou z nejlepších forem zážitkové pedagogiky.

Navštívit každý rok alespoň jednu novou destinaci není vznešený cíl; je to dosažitelné, pokud jste schopni ušetřit si na to. Kromě poznání kultury, jídla, lidi či památek, můžete poznávat i legendy, vážící se k nějakému místu. Nabízíme vám některé z mnoha míst v různých koutech světa, které jsou opředeny úžasnými legendami, které stojí za poznání.

 
TIBET-2012-08-28-0010

Shambhala, Tibet
Pokud jste se zamýšleli někdy nad tím, jak vznikl termín Shangri-La, vězte, že pochází z názvu tajemné svatyně hluboko v horách Tibetu. Ta byla známá pod mnoha názvy, z nichž nejvýznamnějším byl Shambhala, což znamená v sanskrtu „místo míru“.

Říká se, že pouze ti s nejčistšími úmysly mohou vstoupit do tohoto mystického království a vychutnat si věčný klid, radost a život. Zároveň, dodnes nikdo nezná přesné umístění tohoto útočiště, protože ještě žádný člověk nebyl nikdy dost hoden, aby tam vstoupil.

 
udoli-kralu-w-5572

Údolí králů, Egypt
Jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Egyptě je Údolí králů, které leží podél břehu Nilu. Oblast byla kdysi místem posledního odpočinku egyptských faraonů a vládců, z nichž nejslavnější je král Tutanchamon, hlavně kvůli obrovským pokladům nalezeným v útrobách jeho hrobu.

Mnozí však tvrdí, že hrob krále Tutanchamona je prokletý od té doby, co se začal zkoumat jeho obsah. Zemřelo mnoho lidí, kteří se jen přiblížili k výkopovým pracím na této hrobce. Lord Carnarvon zemřel na kousnutí komárem, jiný Američan, který navštívil hrob podlehl zápalu plic, další na otravu.

 
2419243

Ys, Francie
Legendární město Ys bylo vybudováno podél pobřeží Bretaně ve Francii a dnes jej můžete najít u zátoky oblíbeného přímořského místa v této oblasti. Říká se, že keltská princezna jménem Dahu chtěla od otce, krále Gradlona, ​​aby jí dal postavit město u vody. Král jí vyhověl, a tak vzniklo město Ys.

Jednoho dne přesvědčil démon princeznu, aby klíče od města otci ukradla a vpustila ho dovnitř. Od té doby se město boří s opakovanými záplavami, které ho nejednou úplně pohltili.

 
ls

Loreley, Německo
Ti, kteří měli to štěstí a plavili se po řece Rýn, mohli vidět nejen jeho malebné břehy poseté mnoha hrady, ale i skalní útvar známý pod názvem Loreley, který vyčnívá na východním břehu řeky. Lodě mají tendenci vyhýbat se tomuto skalisku, protože silný spodní proud vyvěrající zpod skály způsobil v minulosti mnoho nehod.

Podle staré německé legendy, krásná dívka s názvem Loreley se vrhla do řeky v zoufalství, protože její milenec ji opustil kvůli jiné ženě. Po smrti se proměnila na sirénu, která zpívá na vrcholku skály a tak láká námořníky svým podmanivým hlasem k nebezpečné skále.

 
el-dorado620_1935420b

El Dorado, Kolumbie
Legenda o El Dorade je zahalena tajemstvím. Nikdo neumí určit jeho přesnou polohu, ale věří se, že se nachází v Kolumbii, Jižní Americe. Proslavilo se v 16. a 17. století jako místo plné zlata a nesmírných pokladů a nachází se hluboko v Andách, pohřbené pod jezerem Guatavia. I když nikdo nenašel skutečné naleziště, Španělé našli kousky zlata podél břehů jezera, když se ho pokoušeli vypustit. Věřili, že město bylo pohřbeno v hlubinách jezera, ale nebyli schopni dostat se až na dno.

 
974974-img-turecko-firo-tour

Trója, Turecko
Kdo by neznal tragickou trojskou válku detailně popsanou v eposu Ilias a Odysea od Homéra? Může to být jen fikce, ale mnozí se domnívají, že tato neslavná válka se opravdu odehrála. Legenda začíná, když Helena uteče s trojským princem Paridem, a to rozpoutá válku mezi Trójou a Řeckem. Věci nabraly spád, když Achilles zabil Hectora a Řekové použili trojského koně. Město bylo ihned vypáleno Řeky a dnes to není nic jiného než hromada ruin.

 
mongolia-erdene02

Karakorum, Mongolsko
Co bylo kdysi mocným městem Mongolské říše, není dnes nic jiného, než tajuplné město duchů plné kamenných ruin. Kdysi dávno zde sídlili mocní mongolští vládci, nacházely se zde kláštery, chrámy a další důležité objekty. Jedním z takových je klášter Erdene Zuu Khiid, první buddhistický klášter v Mongolsku.

Chrám je dávno opuštěný a najdete v něm jen skály, z nichž jedna je tzv. Falická skála. Legenda říká, že hornina tam byla umístěna, aby se zabránilo nadrženým mnichům oddávat se zvráceným myšlenkám a odradit je od pokušení s místními dívkami.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kartágo, Tunisko
Kartágo – kdysi prosperující město – založili Féničané, který je nyní africký národ Tuniska. Podle legendy vzniklo Kartágo takto: Král Tyre vydal svou dceru Elissu za svého bratra Sichaeusa, spolu s částí země jako věnem. To rozzuřilo Pygmalion, Elissinho bratra, protože předpokládal, že země bude celá jeho.

Zabil Elissinho manžela a přinutil ji a její následovníků opustit zemi. Oni žádali tolik pozemků, kolik pokryje kůže býka. Část země je proto známá jako Kartágo.

 
loch-ness

Loch Ness, Skotsko
Netvor Loch Ness je i dnes záhadnou legendou, která odmítá zemřít. Říká se, že monstrum údajně žije hluboko v jezeře ve Skotsku. První zaznamenané pozorování Nessie netvora je z roku 565 našeho letopočtu. Příběh o monstru se předává každé generaci, i když neexistuje žádný konkrétní důkaz, že vůbec existuje.

Někteří říkají, že je to poslední exemplář plesiosaura (vodního dinosaura). Jiní říkají, že je to obrovský mořský had. Ale legenda zůstává zahalena tajemstvím.

 
djenna-mosque-in-timbuktu-mali

Timbuktu, Mali
Město legend, Timbuktu je město v severním Mali na okraji saharské pouště. Kdysi bylo centrem mnoha obchodních cest, což ho udělalo bohatým městem. Podle legendy, sůl, které bylo v Timbuktu hojně, měla stejnou hodnotu jako zlato.

Mnozí průzkumníci by ho chtěli navštívit, ale protože nejsou muslimové, mají zakázán vstup do města. Tato překážka přidává městu na kouzlu, i když je už jen stín toho, co kdysi bývalo, a proto si ho mnozí lidé ještě i dnes přidávají na svůj seznam cestovních cílů.

 
tc

Hrad Rozafa, Albánie
Hrad Rozafa v Albánii je oblíbenou turistickou atrakcí, přestože se ani zdaleka neblíží takovým magnetem jako jsou Versailles nebo Buckinghamský palác. Není v žádném případě extravagantní, ale spíše obyčejné rozvaliny toho, co bylo kdysi impozantní pevností. Je obklopen mnoha legendami, z nichž nejznámější je ta o třech bratrech, kteří postavili hrad.

Když chtěli zachránit hrad před zřícenin, bylo jim řečeno, že je nutná lidská oběť. A oni souhlasili a shodli se na tom, že to bude první z jejich manželek, které jim měly na druhý den přinést oběd. Obětí se stala Rosafa, manželka nejmladšího bratra, která ochotně přijala svůj osud a okamžitě ji pochovali ve zdech hradu.

 
2631642986_852f88c63c

Glastonbury, Anglie
Bohatou historií a opředený legendami – to je Glastonbury v Anglii. Říká se, že zde se usadil Josef z Arimatie, žák, který pohřbil Ježíšovo tělo po ukřižování a s sebou přinesl i Svatý Grál. Legenda říká, že ho zakopal na úpatí Glastonbury Tor, na kopci s výhledem na ostrov Avalon, což nás přivádí k další legendě – o králi Artušovi.

Říká se, že Artušův Camelot se nachází ve městě Glastonbury, a že on pohřbil Svatý grál pod Glastonbury tor, největší poklad, který našel během jeho křížových výprav.