Kazachstán – země přírodních divů

Kazachstán – země přírodních divů 1

Kazachstán je jedinečná země světa díky své historii, geografické poloze a velikosti. Je devátou největší zemí světa, leží v centru Eurasie a je největší zemí na světě obklopenou ze všech stran pevninou. To má za následek vznik specifického klimatu a zvláštního přírodního systému v zemi, která jakoby převzala nejlepší příklady různých krajin z obou kontinentů. Kromě toho vedla komplikovaná historie a stálá interakce kočovného životního stylu s usedlými lidmi ve starých městech v jižním Kazachstánu k unikátní původní kultuře země.

Díky tomu všemu může turistika v zemi nabídnout pestrou škálu možností, ke kterým patří kulturní turistika, aktivity v přírodě (jako je ekoturistika, pozorování ptactva a další) v národních parcích a chráněných oblastech, lyžování a pěší turistika v horách, vodní sporty, opalování a plavání v jezerech a řekách – a mnoho dalších.    

 

Turistika spojená s přírodou

Pestrost krajiny Kazachstánu přispěla k bohatosti jeho flóry a fauny. V zemi volně žije asi 122 druhů savců, 500 druhů ptáků a 107 druhů ryb a roste zde kolem 6000 druhů rostlin. K uchování tohoto bohatství byla v zemi zřízena síť národních parků a přírodních rezervací. V nedávné době byly tyto chráněné oblasti zpřístupněny návštěvníkům.

K nejznámějším mezi turisty patří Přírodní rezervace Aksu Zhabagly, domov sněžného levharta a dalších vzácných zvířat; bývá také nazývána „Království tulipánů“, kde mají tulipány zřejmě svůj původ – dávno předtím než byly přivezeny do Holandska. Dále se zde nachází Přírodní rezervace Korgalzhyn známá růžovými plameňáky a dalšími vzácnými živočišnými druhy a oblíbené místo pro pozorování ptactva, Národní park Altyn Emel proslulý svojí Zpívající dunou a Národní park Katon-Karagay, který je domovem jelenů maralů, jejichž nezkostnatělé paroží se používá jako drahý lék.

 

Hory: pěší turistika a zimní sporty  

Řada pohoří, od vysokých přes středně vysoká až po nízká, ke kterým patří např. Ťan-šan, Altaj, Ulytau, Kazygurt, nabízí krásnou přírodu, která přitahuje turisty z celého světa. Pohoří Ťan-šan je z nich nejvyšší (s vrcholy přes 7000 m), zatímco Almaty (dříve Alma Atta) je největší město Kazachstánu ležící v jeho spodní části. Díky tomu mají turisté zajímající se o pěší turistiku nebo zimní sporty odtud snadný přístup k nádherné krajině kolem.  

Nejoblíbenější lezecké trasy se nacházejí v údolí řeky Malé almatinky a na ledovci Bogdanovič. K atrakcím zde patří vrcholy Pogrebetský ledovec (4231 m), Tuyuc Su (4100 m), Ordzhonikidze (3980 m) a mnoho dalších. Navíc jsou vysoké hory v Kazachstánu ideální pro zimní sporty. Není divu, že Kazachstán hostil Asijské zimní hry v roce 2011; jednou z priorit země přitom byla propagace zimních sportů.  

Jedinečný sportovní komplex Medeu (Medeo) s kluzištěm oblíbeným turisty byl postaven v 50. letech v nadmořské výšce 1691 m, takže se jedná o nejvýše položené kluziště na světě. Promyšlený systém umělého chlazení umožňuje udržovat kvalitní sněhové pokrytí více jak 8 měsíců v roce. Další významnou sportovní atrakcí Kazachstánu je lyžařské letovisko Šymbulak, které se také nachází nedaleko od Almaty. Sníh zde leží od listopadu až do května, slunce přitom obvykle svítí více jak 300 dní v roce. Hotel v letovisku může ubytovat maximálně 114 turistů.

 

Jezera a řeky: vodní sporty, opalování a léčebná letoviska

Kazachstán však nejsou jen stepi a hory, je to také země řek a jezer. Jezera ve stepi obvykle působí jako oázy v prázdné poušti.  

Pobřeží největšího jezera světa, Kaspického moře, je ideální na opalování, plavání a rybaření. Největší počet vodních nádrží se soustřeďuje v jihovýchodní části země v oblasti se symbolickým jménem Zhetysu – „Sedm řek“. Téměř všechny řeky v Zhetysu patří ke kotlině jezera Balchaš, které je navíc oblíbeným cílem turistů, kde najdete léčebná centra a rekreační tábory. Rafting na horských řekách pro milovníky adrenalinu nebo plavba na loďkách a plachetnicích na jezerech, to jsou jen některé příklady aktivit, které Kazachstán nabízí turistům.   

 

Kultura: etnoturistika

Unikátní kultura Kazachstánu je pro mnoho turistů důvodem k jeho návštěvě. Téměř v každém koutě země nalezne spoustu zajímavého návštěvník zajímající se o skutečný život Kazachů, jejich tradice, rituály, umění a kulturu. Jsou tu muzejní komplexy, etno vesnice představující tradiční život Kazachů, historické lokality středověkých měst a mnoho dalších.

Například mohou turisté poznat tradiční život, ochutnat národní jídla a bavit se s místními lidmi ve vesnici Shabanbai-Bi ležící v pohoří Kyzylorda v centrálním Kazachstánu. Muzejní komplex Žambyla Žabajeva v oblasti Almaty zahrnuje dům se zahradou, kde žil kazašský básník Žabajev v 19. a 20. století, a také mauzoleum. Je to vizuální prezentace nejen Žabajevova života, ale také celé éry, ve které žil a pracoval. Jižní Kazachstán je znám starověkými městy ležícími na trasách Velké hedvábné cesty s historickými památkami a dalšími lokalitami. Etno-vzpomínkový komplex Mapa KazachstánuAtameken ve městě Astana je největší etnografický park v Kazachstánu a unikátní venkovní muzeum. Můžete zde nalézt města a různé krajiny v zemi, ale také miniatury hlavních atrakcí a historických lokalit.   

 

Kazachstánem na vozíku do dun

Kdyby žil Čingischán dnes, jistě by jezdil na terénní motorce!  Poskakovat terénem ve vozíku do dun je nejzábavnější a nezapomenutelný způsob, jak poznat Hedvábnou stezku dnes. Pouze 40 minut cesty na západ od Almaty (dříve Alma-Aty) u rušné dálnice Taškent–Biškek–Almaty nabízí návštěvníkům Dune Buggy Centre jedinečnou šanci prožít den jako vojevůdce typu Šíleného Maxe.

Centrum, které je tvořeno prázdným přepravním kontejnerem postaveným na zvlněném úpatí pohoří Zailijský Alatau, zřídili dva Kazaši a upravili pro terénní motocykly a vozíky do dun (dune buggies). Postavili zde nerovnou silnici s nezpevněným povrchem se spoustou zúžení a zátočin, kde můžete vyzkoušet svoji odvahu a nabrat sebevědomí. Až se pak budete cítit připravení vyrazit do otevřené stepi, můžete jít rovnou do toho!

Provozovatelé Vám mohou ukázat řadu okruhů, které zahrnují zemědělská pole, řeky, divoké soutěsky, otevřenou krajinu, a také naprosto úžasnou scenérii. Můžete se bez omezení vydat kterýmkoli směrem: stačí si určit, jak dlouho chcete strávit objevováním zdejší úžasné krajiny, a vyrazit. Přitom zahlédnete orly, budete se brodit potoky a mávat procházejícím nomádům… Skutečný divoký Kazachstán, doslova i obrazně.

Jak se tam dostat: v rušné Shubat Restaurant se dívejte po velbloudech. Před restaurací na levé straně dálnice spatříte vozíky do dun, které přijely z Almaty. Nezpevněná dráha, která Vás zavede k přepravnímu kontejneru, prochází polem přímo před restaurací.