Když ženy ukazují pravou tvář, svět je ve vytržení

Hnutí bez make-upu podlehly i mnohé známé osobnosti.

Je to téměř hamletovská otázka. Nosit či nenosit make-up? Jisté skupiny žen chtějí světu vystavovat svou přirozenou tvář, protože věří tomu, že právě tu make-up skrývá. Jiné naopak tvrdí, že pokud se namalují, to, co je na nich hezké se pouze o něco více zvýrazní.Společnost si však zvykla na to, že ženy (a někdy ani muži) neukazují světu skutečnost. A ten, když tak přece jen udělají, si raději zakrývá oči nebo o tom mluví jako o něčem nevídaném. Tak či onak je ve vytržení.

Co kdyby někdo chtěl fotku?

Něco podobného se stalo i před více než rokem, kdy zpěvačka Alicia Keys napsala do magazínu Lenny esej o tom, proč se rozhodla kompletně vzdát make-upu.

„Začínala jsem se skutečně cítit tak, že jsem nebyla pro tento svět dost dobrá na to, aby mě viděl takovou, jaká jsem. Vždy, když jsem měla vyjít z domu, byla jsem nervózní, když jsem na sobě neměla make-up. Co kdyby někdo chtěl fotku? Co kdyby ji zveřejnil? Toto byly mé nejisté, povrchní, ale upřímné myšlenky. A všechny byly příliš založeny na tom, co si o mně druzí pomyslí, “ vyznala se.

 O tom, že taková známá celebrita, kterou denně sledují tisíce očí a pravidelně se objevuje na stránkách časopisů, bude nyní chodit s nahou tváří, se okamžitě začalo diskutovat. A tak se na mnoha titulních stranách bez make-upu i opravdu objevila. Krásná, přirozená a bez masky, za což ji veřejnost ve významné míře zdůrazňovala.

Když se některé magazíny v minulosti snažili poukázat na to, že muži občas ani netuší, kdy ženy nosí a kdy nenosí make-up, začala snaha vypadat před nimi dokonale vyznívat tak trochu zbytečně.

Například stránka Buzzfeed či deník Telegraph sesbírali příklady mužů na sociálních sítích, kteří sdíleli fotografie známých žen s komentáři, jak skvěle vypadají bez make-upu. Ve skutečnosti si jen neuvědomili, kolik práce dá maskérka vytvořit přirozeně vypadající look, případně nevidí rozdíl, pokud si i žena dá jemný rozjasňovač, trochu lesku na rty či nanese řasenku.

Má pak vůbec význam se líčit? Ženy však nepoužívají „malovátka“ jen proto, aby se zalíbily opačnému pohlaví. Některé průzkumy ukázaly, že ve skutečnosti se chtějí oblékáním, úpravou vlasů a krásným make-upem zalíbit dříve jiným ženám, které pro ně mohou být konkurencí.

Poznejte svá pohnutky

V konečném důsledku je odpověď na otázku, zda používat make-up nebo ne, velmi jednoduchá. Stojí na vnitřním rozhodnutí každé z nás. Mělo by mu však předcházet ujasnění si některých otázek. Chci se zkrášlit proto, abych se líbila jiným nebo sobě?

Chci pouze zvýraznit to, co je na mně zajímavé a přitažlivé nebo mě trápí, co vidím a chci to skrýt? Znám a mám ráda i svou skutečnou tvář a vím se postarat o to, aby byla zdravá a krásná i bez toho, abych z ní vytvořila umělou masku?

 Ani zmiňovaná Alicia Keys totiž nenechává všechno tak docela na přírodu. Její dlouholetá make-up artistka vysvětlila , že svůj naturální look dosahuje i pomocí akupunktury, cvičení, zdravé stravy a masek, olejů a balzámů na obličej a rty.

Přestože si už dál nenanáší žádné další produkty, zdravá pokožka je stále základem v každém případě. Tedy i u těch žen, které používání make-upu neříkají ne, protože se v něm cítí dobře, líbí se jim některé produkty nebo si chtějí zkrátka zvýraznit oblíbené rysy obličeje.