Když ženy ukazují pravou tvář, svět je ve vytržení

Když ženy ukazují pravou tvář, svět je ve vytržení 1

Hnutí bez make-upu podlehly i mnohé známé osobnosti.

Je to téměř hamletovská otázka. Nosit či nenosit make-up? Jisté skupiny žen chtějí světu vystavovat svou přirozenou tvář, protože věří tomu, že právě tu make-up skrývá. Jiné naopak tvrdí, že pokud se namalují, to, co je na nich hezké se pouze o něco více zvýrazní. Společnost si však zvykla na to, že ženy (a někdy ani muži) neukazují světu skutečnost. A ten, když to přece jen udělají, si raději zakrývají oči nebo o tom mluví jako o něčem nevídaném. Tak či onak je ve vytržení.

Co kdyby někdo chtěl fotku?

Něco podobného se stalo i před více než rokem, kdy zpěvačka Alicia Keys napsala do magazínu Lenny esej o tom, proč se rozhodla kompletně vzdát make-upu.

„Začínala jsem se skutečně cítit tak, že jsem nebyla pro tento svět dost dobrá na to, aby mě viděl takovou, jaká jsem. Vždy, když jsem měla vyjít z domu, byla jsem nervózní, když jsem na sobě neměla make-up. Co kdyby někdo chtěl fotku? Co kdyby ji zveřejnil? Toto byly mé nejisté, povrchní, ale upřímné myšlenky. A všechny byly příliš založeny na tom, co si o mně druzí pomyslí, “ vyznala se.
O tom, že taková známá celebrita, kterou denně sledují tisíce očí a pravidelně se objevuje na stránkách časopisů, bude nyní chodit s nahou tváří, se okamžitě začalo diskutovat. A tak se na mnoha titulních stranách bez make-upu i opravdu objevila. Krásná, přirozená a bez masky.

Ženy se chtějí líbit … ženám

Když se některé magazíny v minulosti snažili poukázat na to, že muži občas ani netuší, kdy ženy nosí a kdy nenosí make-up, začala snaha vypadat před nimi dokonale vyznívat tak trochu zbytečně.

Například stránka Buzzfeed či deník Telegraph sesbírali příklady mužů na sociálních sítích, kteří sdíleli fotografie známých žen s komentáři, jak skvěle vypadají bez make-upu. Ve skutečnosti si jen neuvědomili, kolik práce dá maskérce vytvořit přirozeně vypadající look, případně nevidí rozdíl, pokud si žena dá jemný rozjasňovač, trochu lesku na rty či nanese řasenku.
Má pak vůbec význam se líčit? Ženy však nepoužívají „malovátka“ jen proto, aby se zalíbily opačnému pohlaví. Některé průzkumy ukázaly, že ve skutečnosti se chtějí oblékáním, úpravou vlasů a krásným make-upem zalíbit jiným ženám, které pro ně mohou být konkurencí.

Poznejte své pohnutky

V konečném důsledku je odpověď na otázku, zda používat make-up nebo ne, velmi jednoduchá. Stojí na vnitřním rozhodnutím každé z nás. Mělo by mu však předcházet ujasnění si některých otázek. Chci se zkrášlit proto, abych se líbila jiným nebo sobě?

Chci pouze zvýraznit to, co je na mně zajímavé a přitažlivé nebo mne trápí, co vidím a chci to skrýt? Znám a mám ráda i svou skutečnou tvář a umím se postarat o to, aby byla zdravá a krásná i bez toho, abych z ní vytvořila umělou masku?
Ani zmiňovaná Alicia Keys totiž nenechává všechno tak docela na přírodě. Její dlouholetá make-up artistka vysvětlila, že svého naturálního looku dosahuje i pomocí akupunktury, cvičení, zdravé stravy a masek, olejů a balzámů na obličej a rty.
Přestože si už dál nenanáší žádné další produkty, zdravá pokožka je stále základem v každém případě. Tedy i u těch žen, které používání make-upu neříkají ne, protože se v něm cítí dobře, líbí se jim některé produkty nebo si chtějí zkrátka zvýraznit oblíbené rysy obličeje.

TIP: 4 výhody, které pocítíte, pokud se vzdáte líčidel

1. Pokožka si odpočine

Ať chceme nebo ne, líčidla a make-up mohou obsahovat i toxické látky a mít je na tváři celý den není zcela zdravé. Rovněž mohou tyto produkty ucpávat póry, takže na zářivou pleť bez skvrn či akné se nespoléhejte.

2. Ušetříte čas a peníze

Ženy prý stráví nanášením make-upu a líčidel průměrně až 474 dní během celého svého života. Ať už je tato statistika hodnověrná nebo ne, faktem zůstává, že si každý den můžete ušetřit kopu času. Ráno například můžete spát o 20 minut déle nebo věnovat čas jiným činnostem, které jinak odkládáte stranou. Nemluvě o dalším aspektu šetření a tím jsou peníze.

3. Naučíte se milovat i své nedostatky

Je to jedna z největších výzev, kterým lidé čelí, ale stojí za to si ji na sobě ověřit a vyzkoušet. Bez make-upu se možná budete nejprve cítit náhá, ale nakonec objevíte kouzlo i ve svých znaménkách, pihách či skvrnách, které běžně skrýváte pod pudrem. Pravdou totiž je, že většinou si jich nejvíce všímáte právě vy, nikoli okolí.

4. Získáte vnitřní klid

Pokud si zvyknete na to, že na veřejnosti chodíte bez líčidel a make-upu, dostanete se do stavu míru s vlastním já. Nebudete mít stres, že vás někdo uvidí v přirozené formě, protože s ní budete vyrovnaná a v harmonii. Vyjít si alespoň párkrát týdně ven bez úprav navíc může být výrazně osvobozující.