Daně a nemovitosti – co byste měli vědět?

Daně a nemovitosti – co byste měli vědět? 1

Daně kolem nemovitostí jsou komplikovaná záležitost, která dovede zmást leckoho. Nejenže jich je poměrně hodně, ale ještě se poměrně často mění. Spousta těch, které máme zafixované už dokonce ani neexistuje. Jak se to s daněmi a nemovitostmi má v roce 2022?

Daně, které známe, ale už neexistují

Ne všechny daně, které máme spojené s nemovitostmi existují. Mezi nejznámější neexistující daně patří:

  • daň z nabytí nemovitosti,
  • daň z převodu nemovitosti,
  • darovací daň.

Pokud jste v poslední době o některé z těchto daní slyšeli, jednalo se o zastaralé informace a zdroje. Jestliže prodáváte či kupujete nemovitost, může se z toho leckdy až motat hlava, i proto doporučujeme spolupráci s kvalitní realitní kanceláří, která vám pomůže ohlídat veškeré legislativní kroky.

K daním, se kterými už se nesetkáme, dále patří:

  • daň při převodu nemovitosti,
  • daň z nabytí nemovitých věcí,
  • daň z nabytí,

a to už od roku 2013. Poslední daň tohoto typu, která se udržela až do roku 2020 byla daň z nabytí nemovitosti, ale už i ta je minulostí.

Jak se to má s darovací daní?

S darovací daní je to i dnes trochu komplikované. Sice už pod tímto názvem neexistuje od roku 2014, ale to neznamená, že bychom se dani z nemovitých darů úplně vyhnuli.

Dnes se však jedná o součást daně příjmů fyzických osob. Tento tzv. bezúplatný příjem se daní 15% sazbou. Netýká se ale každého.

Platit ji nemusí příbuzní v přímé linii (manželé, rodiče, děti…), příbuzní v pobočné linii (sourozenci, neteře…) a ani osoby, které s dárce žijí rok a více ve společné domácnosti.

Další daně z nemovitostí

Daní spojených s nemovitostmi je však mnohem více. Mimo jiné se dělí například na daně z pozemků, staveb a jednotek a narazit můžete i na spoustu dalších záludností, se kterými si laik jen těžko poradí. Chcete v daních z nemovitostí získat skutečně podrobný přehled? Přečtěte si článek Nemovitosti a s nimi související daně. Opravdu se platí všechny, o kterých slyšíte? ve kterém získáte maximum informací od těch nejpovolanějších.