Jednodenní návštěva města Lucca

Jednodenní návštěva města Lucca 1

Není třeba říkat, že „město stovky kostelů“ Luccu si nemůžete skutečně prohlédnout za jediný den. Stačí však na to, abyste poznali z něj to nejlepší a zahlédli umělecké poklady, které Vás nejspíš nalákají se sem vrátit. Dobré je strávit předchozí noc v penzionu B&B či hotelu ve městě, abyste už byli na místě, plně odpočatí, a mohli se vydat na prohlídku města. Pokud to však nebude možné, snažte se alespoň přijet co nejčasněji ráno.

                                                    

Hradby z 16. století

Jednodenní návštěva města Lucca 2

Dobrým začátkem Vaší prohlídky města je vydat se pěšky kolem hradeb starého města, které jsou typickým prvkem města známým i ve světě, protože jako jediné jsou celé přístupné pěšky i autem (i když auta sem dnes už nesmí). To znamená trasu dlouhou více jak 4 km s výhledem na město Lucca a jeho skryté kouty, které byste nenašli, kdybyste se pouze procházeli uličkami starého centra. Spatříte tu ve stínu starých stromů dětská hřiště a odpočinkové zóny vybavené stoly a ideální pro piknik, tajné průchody, útočiště a zdi, které by mohly vyprávět příběhy. A také nádherná místa, jako je Botanická zahrada (veřejná zahrada se spoustou druhů rostlin) a Botanický park, knihovnu, herbáře, muzea-laboratoře a mnoho dalšího.

 

Město stovky kostelů

Když vstoupíte za hradby, dostanete se do srdce města známého velkým počtem náboženských budov, které představují nádherné příklady italských architektonických stylů. I když je nejspíš nezvládnete navštívit v jediném dni všechny, měli byste se zaměřit na katedrálu, která bývá označována jako „Il Duomo“, a na kostel sv. Michaela. 

Ke katedrále sv. Martina stojící na stejnojmenném náměstí se dostanete, když projdete hradbami v blízkosti vlakové stanice. V katedrále naleznete některá nádherná umělecká díla, jako je hrobka Ilaria del Carretto od sochaře Jacopo della Quercia a Volto Santo (dřevěný kříž se Svatou tváří, tradiční symbol města) pocházející z baziliky sv. Frediana, odkud vychází procesí při Oslavách sv. Kříže

Kostel sv. Michaela na stejnojmenném náměstí v centru stojí vedle nejproslulejší ulice města, kterou je Via Fillungo; na ní naleznete nejvýznamnější a nejprestižnější prodejny a obchody ve městě.   

 

Římský amfiteátr

Jednodenní návštěva města Lucca 3 

Z Via Fillungo se dostanete téměř kamkoli v centru města; když je pěkné počasí, pohodlně se můžete pěšky vydat na krásná místa, která byste jinak nejspíš přehlédli. Patří k nim Amfiteátrové náměstí (Piazza dell’Anfiteatro), skutečný klenot z římských dob. Když budete stát na oválném náměstí, bude jasně patrné, že budovy byly postaveny kolem původního obrysu římského amfiteátru. A přestože amfiteátr už dávno neexistuje, náměstí si uchovalo svůj tvar a tím připomíná doby, kdy se zde nacházela římská kolonie. Mnoho místních restaurací a obchodu shlíží na náměstí, kde se (především v létě) konají různé akce a koncerty.   

 

Torre Guinigi – věž, na které rostou stromy

Když opustíte amfiteátr, vydejte se k slavné věži Torre Guinigi nedaleko odtud: určitě jste si jí už všimli, protože na ní rostou stromy. Přestože se tyčí nad ostatními budovami v centru, nemůžete ji používat jako referenční bod, protože zdejší úzké uličky jsou obklopeny historickými budovami (ve kterých sídlí prodejny starožitností nebo tradičních řemeslných výrobků a umění), které často omezují výhled. Pokud nebudete mít při své jednodenní návštěvě dostatek času, výstup na ni vynechejte, ačkoli představuje zajímavou atrakci města. Střešní zahradu nechala postavit rodina Guinigi, která hledala symbol znovuzrození města pod její vládou.   

 

Napoleon, muzeum v Palazzo Mansi a pečivo buccellato

Než opustíte centrum města, udělejte si krátkou přestávku na Piazza Napoleone (známém také jako Piazza Grande – Velké náměstí) – to platí především v zimním období. Pokud rádi bruslíte, můžete si zde zabruslit na kluzišti, které je určeno pro děti i dospělé. Náměstí bylo pro obyvatele města vždy významným místem a za své jméno vděčí renovačnímu úsilí Élisy Bonaparte, které zde nařídila jako poctu pro svého bratra Napoleona. 

Pokud Vás zajímají muzea, doporučujeme navštívit Národní galerii umění umístěnou v Palazzo Mansi ze 17. století, kde naleznete práce renomovaných italských umělců především z renesančního období. A pokud pro procházení se ulicemi města dostanete hlad, udělejte si zastávku v některém z obchodů, kde se peče a prodává buccellato, poloslané pečivo s rozinkami, které patří k nejtypičtějším produktům města Lucca. 

 

Akce ve městě Lucca

Lucca je místem konání několika každoročních akcí a událostí, které vždy přilákají návštěvníky ze široka daleka. Patří k nim např. Summer Festival v červenci, při kterém koncerty mezinárodně uzávaných umělců přivedou k životu různá místa ve městě, zatímco další proslulá akce, Lucca Comics & Games, se obvykle odehrává na konci října nebo na počátku listopadu. Jedná se o nejvýznamnější mezinárodní veletrh věnovaný komiksům v Itálii, který však přináší mnohem více: celé město se v té době stane přehlídkou slavných i méně známých postaviček (cosplay) díky mladým i starším milovníkům kostýmů. Je to jediná akce svého druhu v celé Itálii.

Město Lucca může samozřejmě nabídnout mnohem více. Pokud nebudete mít času nazbyt, zde uvádíme naprostý základ o městě, které si dodnes uchovává svoji starobylou povahu, tradice a zvyky. Zastavte se a ochutnejte typické místní produkty, pobavte se s místními nebo se jen tak procházejte v úzkých uličkách.

                                                                                                                        

Doprava ve městě Lucca

Nejlepší dopravní prostředek v Lucce je jízdní kolo. Kromě toho, že je ekologické, je ideální pro hbité přesouvání se mezi chodci v úzkých uličkách starého centra města, aniž byste přitom riskovali, že vjedete do zóny s omezeným provozem. Kromě kostelů je Lucca také městem jízdních kol: kamkoli se vydáte, všude najdete půjčovny kol s rozumnými cenami (od 3 EUR na hodinu až po 15 EUR na den). Proto se nebojte zaparkovat auto mimo hradby města nebo sem přicestovat vlakem a pak si vypůjčit kolo. 

Akční nabídka ubytování zde