KNIHA MEIN KAMPF, KTEROU VLASTNIL SAMOTNÝ ADOLF HITLER BYLA VYDRAŽENÁ

KNIHA MEIN KAMPF, KTEROU VLASTNIL SAMOTNÝ ADOLF HITLER BYLA VYDRAŽENÁ 1

Kolik byste byli ochotni zaplatit za knihu Mein Kampf vlastněnou jejím autorem, Adolfem Hitlerem? No dobře, to je docela špatná otázka, ale řekněme, že jste sběratel historických dokumentů a je ve vašem zájmu zkompletovat si sbírku z toho období. V takovém případě byste za něj zřejmě zaplatili i několik tisíc dolarů. Podobně, jak to bylo na aukci, kterou organizoval aukční dům Alexander Historical Auctions. Kniha byla vydražena za 20 655 dolarů, tedy 18 300 €.

Tato vzácná kopie s červenou koženou obálkou byla nalezena v mnichovském apartmánu německého führera koncem druhé světové války americkými vojáky. Diktátor zřejmě uchovával tento výtisk jako dar pro svého nástupce, tvrdí aukční dům. Po tom, jak byla kniha nalezena, ji podepsalo  11 poručíků 45. Infantry divize americké armády se slovy „Z apartmánu Adolfa Hitlera v Mnichově, 2. Května 1945“. Knihu si následně ponechal kapitán Daniel Allen, o čem se jeho dcera dozvěděla 20. Augusta 2015.

O knihu se celkem zajímalo 10 aukcionářů po telefonu i online, a následně byla za více než 20 tisíc dolarů vydražena obyvatelům USA. Před aukcí se odhadovalo, že kniha bude vydražena za 12 až 15 000 dolarů. Nejdražší kusy však byly začátkem roku 2014 vydraženy za 64 850 dolarů. Oba kusy byly podepsány obávaným diktátorem.