Plánovaný vakcinační pas naráží ve světě na nevoli

Plánovaný vakcinační pas naráží ve světě na nevoli 1

V zemích od Švédska po Čínu vznikají schémata vakcinace, ale také panují obavy ohledně přenosu viru a společenského neklidu. Otázka kladená ve světě se stále větší naléhavostí, minimálně v zemích, kde je vakcína už k dispozici, zní:

Kolik svobody žít život jako před pandemií by měli mít ti, kteří už byli očkováni proti covid-19?

Dopady sahají od rychlosti, kterou se mohou ekonomiky otevřít, až po to, zde smí prarodiče znovu obejmout vnoučata. Ale otázka způsobuje také rostoucí neklid mezi rozhodovači, kteří varují, že existuje nebezpečí rozdělení společností, které jsou už tak pod obrovským tlakem kvůli omezením v důsledku pandemie.

Etická rada v Německu, nezávislá poradní skupina vlády, doporučila, aby očkovaným nebyly poskytovány žádné zvláštní výhody. Prohlásila, že „v současnosti je nepřijatelné zrušit státní restrikce občanských svobod“, přičemž „nejenže je nedostatek důkazů, zda očkovaní lidé stále virus nešíří, ale přidělení zvláštních privilegií by mohlo podpořit ´mentalitu ostrých loktů´, která by mohla vést k neklidu.“ Pokud mají být priority, pak by měly směřovat k očkovaným obyvatelům pečovatelských domů kvůli mimořádné zátěži, kterou nesou.

Soukromé podniky, jako jsou restaurace a kina, by ale měly mít možnost zavést vlastní pravidla. Minulý týden německý prodejce vstupenek Eventim řekl, že už upravil svůj online rezervační systém tak, aby zákazníci mohli nahrát doklad o očkování. Společnost přitom tuší, že organizátoři akcí, od koncertů po sportovní turnaje, budou takový doklad v budoucnu vyžadovat jako podmínku pro vstup.

Státem podpořená schémata se rozvíjejí nejrychleji ve Skandinávii, kde Dánsko oznámilo své plány na zavedení digitálního vakcinačního pasu a Švédsko prohlásilo, že bude mít digitální vakcinační pas do léta, pokud budou platit mezinárodní standardy. Švédský ministr pro digitalizaci Anders Ygeman řekl, že taková dokumentace se musí stát normou, pokud má svět opět začít fungovat.

 „Když se Švédsko a okolní země začnou znovu otevírat, budou zřejmě vyžadovány certifikáty o vakcinaci pro cestování, a možná i pro účast v dalších aktivitách.“

Britský ministr pro vakcíny Nadhim Zahawi řekl, že vláda neplánuje zavést vakcinační pasy kvůli tomu, aby lidem umožnila cestovat do zahraničí. Ti, kdo potřebují doklad, ho však mohou dostat od svého praktického lékaře.

Izraelské úřady naznačily myšlenku „zeleného pasu“, které by očkovaným lidem umožňoval jíst v restauracích, jít do kina či divadla, volně cestovat a být osvobozen od karantény při cestování do zahraničí. Pas, který dostanou lidé po druhé dávce vakcíny Pfizer, byl představen jako způsob, jak lidi povzbudit k imunizaci, ale také se na něj hledělo jako na pokus k nastartování ekonomiky.

Protože však stále existují nejasnosti ohledně toho, zda vakcíny redukují přenos viru, myšlenka se setkala se skepticismem. Strach z přenosnějších variant viru zpozdil rozhodnutí, přičemž právní záležitosti způsobují autoritám starosti.  Návrh, aby pouze očkovaní učitelé mohli znovu začít pracovat, se setkal s nepříznivou reakcí těch, kdo tvrdí, že se jedná „nezákonné donucovací opatření“. V USA prezident Joe Biden v jednom ze svých prvních výkonných nařízení požádal vládní agentury, aby prozkoumaly proveditelnost vytvoření digitálních verzí vakcinačních certifikátů. Řecký předseda vlády Kyriakos Mitsotakis navrhl EU prosazovat společný očkovací certifikát, který by mohl pomoci vytvořit „pruh rychlého cestování“.

Univerzální dokument (nejspíš digitální) představující oficiální doklad, že byl člověk očkován nebo testován na koronavirus, se může stát realitou během pár měsíců a stát se součástí našeho života tak jako když dnes vyjdete ven z domu s rouškou. Letošní významné sportovní události, jako je Euro 2021 (které se má konat ve 12 evropských městech včetně Říma a Londýna) a Olympiáda v Japonsku, jsou kvůli tomu pod tlakem, přinejmenším kvůli problémům EU s dodávkou vakcíny. Akce tak mohou být ohroženy, pokud budou organizátoři trvat na tom, že se jich smí účastnit jako diváci pouze očkovaní lidé – ale to je teprve budoucnost. Předseda Italské fotbalové federace Gabriele Gravina se setkal se zástupci vědců, aby s nimi probral částečné otevření stadionů pro příznivce, kteří dostali obě plné dávky vakcinace. Podle předního italského sportovního deníku La Gazzetta dello Sport je přitom strategií „vydláždit cestu pro otevření Olympijského stadionu v Římě pro významné zápasy.“

Etická rada v Německu mezitím vyloučila, že by přední sportovci mohli před olympiádou při čekání na vakcinaci předběhnout ostatní. V Číně, kde si ambiciozní program vakcinace klade za cíl do poloviny února imunizovat 50 milionů lidí, prý úřady pracují na plánu přidat záznamy o vakcinaci do zdejších všudypřítomných aplikací mapujících zdraví lidí, což může lidem umožnit obejít karanténu, když budou cestovat mezi čínskými městy a oblastmi. Vysoká úroveň strachu z nového rozmachu viru údajně způsobila pozastavení plánů. Taiwan je podobně opatrný ohledně možnosti, že by vakcíny mohly nahradit karanténu, což mu pomohlo omezit počet případů na 924 s 9 úmrtími. Zdejší rada řekla v prosinci, že kdokoli se bude vracet na Taiwan, musí projít 14denní karanténou, ať byl vakcinován nebo nebyl.

Vyhlídka na vakcinační pasy, ale také hotovostní platby, byla zvýšena v Hongkongu ve snaze povzbudit co nejvíce lidí, aby se nechali očkovat, až program vakcín v březnu začne. Jen 46 % lidí dotazovaných před měsícem Hongkongskou univerzitou řeklo, že se chce nechat očkovat, a to kvůli nedůvěře vůči vládě i obavám z vedlejších účinků. 

V Brazílii 10 z 11 soudců nejvyššího soudu v prosinci prohlásilo, že vakcinace by se mohla nepřímo stát povinná tím, že budou školy, veřejná doprava, nákupní centra a restaurace vyžadovat doklad o očkování. Krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro řekl, že vakcínu odmítne a bude bránit práva ostatních udělat totéž.  „Bojujeme s pandemií, která zabíjí lidi,“ prohlásil Alexandre de Moraes, jeden ze soudců.

Ve Francii, kde se projevuje vysoká míra váhavosti vůči vakcíně, řeklo několik jejích kritiků, že vakcinační pasy by přestavovaly okliku k zavedení povinného očkování. Podle francouzského předsedy vlády Jean Castex následně mohou vzniknout právní výzvy: „Bylo by překvapivé, kdyby se vakcinační certifikáty staly povinností.“ Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vznesl námitku vůči této myšlence na základě rovnosti, protože vakcíny zatím nebyly nabídnuty všem: „Jsme velmi neochotní. Zatímco  Evropě kampaň teprve začíná, bylo by šokující, kdyby pro některé platila jiná práva než pro ostatní.“

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/