14 hlavních turistických atrakcí ostrova Svatá Lucie

14 hlavních turistických atrakcí ostrova Svatá Lucie 1

Svatá Lucie s ikonickými vulkanickými vrcholky Pitons je nepochybně královnou krásy Karibiku. K jejím atrakcím patří luxusní pláže, rybářské vesničky, deštné pralesy, korálové útesy, vodopády, geotermální prvky a hory pokryté zelení. Castries, metropole ostrova a přístav osobních lodí, nabízí pestrou ukázku místního života. Můžete nakupovat na rušných trzích a vyfotografovat se u pozoruhodných historických památek. V Morne Fortune a NP Pigeon Island se pak dozvíte o historii ostrova a mnoha bitvách mezi mezi Angličany a Francouzi, kteří zuřivě bojovali o vlastnictví ostrova.  

Milovníci dobrodružství najdou spoustu možností aktivit na ostrově. K oblíbeným patří jízda na zipline, výstupy na Pitons, pěší turistika na značených stezkách, jízda na koni, vyhlídkové plavby a průzkumy činné sopky. Na západní straně Svaté Lucie jsou vynikající podmínky pro potápění s bohatstvím korálů, mořských hub a korálových ryb. Po všech těchto aktivitách můžete relaxovat pod šumícími palmami na plážích se zlatavým pískem nebo v termálních pramenech na ostrově. 

 

Pitons 

14 hlavních turistických atrakcí ostrova Svatá Lucie 2

Pitons, které jsou součástí Oblasti správy Pitons (UNESCO), je dvojice vrcholků a významné topografické prvky na Svaté Lucii. Kopce se zvedají přímo z moře, jižní Gros Piton (Velký Piton) je vysoký a 798 m a severní Petit Piton (Malý Piton) 750 m. Vznikly vulkanickou aktivitou před 200 000 – 300 000 lety a oba Pitoni vyžadují náročný výstup. Pokud se věnujete potápění, můžete si prohlédnout jejich část pod hladinou s korálovými útesy. Většina návštěvníků je však kvůli jejich krásné scenérii obdivuje pouze zdálky. Ptáte se, kde na Svaté Lucii najdete nejlepší výhledy na Pitony? Barevná rybářská vesnice Soufriere skýtá panoramický výhled na oba vrcholky, především ze stezky Tet Paul Nature Trail. Také některé hotely se mohou chlubit dechberoucími výhledy na Pitony, např. luxusní Anse Chastanet 4* a Jade Mountain Resort 5* (jen pro dospělé).

 

Marigot Bay – zátoka

Marigot Bay je nesporně nejkrásnější zátoka na ostrově. Nejlépe si ji prohlédnete z vyhlídky u silnice mezi hlavní karibskou pobřežní trasou a zátokou samotnou. Zelené svahy kopců klesají až pěkné pláží lemované palmami, zatímco v modré zátoce se pohupují jachty. Přístav je tak hluboký a krytý, že britská flotila se tu údajně ukryla před Francouzi tak, že zakryla stěžně palmovými listy. Marigot Bay byl také místem natáčení filmu Pan doktor a jeho zvířátka (1967), což zanechalo trvalou stopu v názvech některých místních zařízení. Trajektová doprava vozí návštěvníky přes zátoku do hotelů na její druhé straně. Pokud byste si zde chtěli udělat základnu, luxusní Marigot Bay Resort and Marina 5* nabízí pěkné výhledy na jachty ježící se v zátoce mezi zelenými kopci.

 

Pěší turistika po stezce Tet Paul Nature Trail

Chtěli byste si udělat přestávku od slunce, písku a moře? Díky dramatické topografii ostrova je pěší turistika na Svaté Lucii obzvlášť zajímavá a přírodní stezka Tet Paul Nature Trail u Soufrière nabízí fantastické výhledy na jih ostrova.  Snadná až středně obtížná stezka vinoucí se tropickým pralesem spadajícím do Oblasti správy Pitons Vám zabere asi 1 hodinu. Za jasného dne můžete vidět až k ostrovům Martinik a Svatý Vincenc. Na mírné stezce se můžete seznámit s léčivými rostlinami a stromy, ochutnat exotické tropické ovoce a poznat tradiční indiánské umění pěstování kasavy. Během cesty také uvidíte spoustu rostoucích ananasů. Zlatým hřebem jsou „schody do nebe“, strmé schody vedoucí k panoramatické vyhlídce 360° na okolní krajinu. Pamatujte na to, že za vstup na stezku se platí menší poplatek.

 

Soufrière – městečko

Pestrobarevné rybářské městečko Soufrière, na které shlížejí Pitoni, objímá krásnou zátoku. Nejcharakterističtější sídlo pro Svatou Lucii leží asi hodinu jízdy autem od metropole Castries a představuje skvělou základnu na pár dní pro průzkum okolních atrakcí. Soufriere založené asi v roce 1745 má zajímavou historii. Nejvíce slávy mu přinesla Josefína, manželka Napoleona Bonaparteho, která se zde narodila v roce 1763. Ale historie Soufriere má také svoji děsivou stránku: na zdejším náměstí stála v době Francouzské revoluce v 1780 gilotina a bylo zde popraveno mnoho plantážníků i s rodinami. Vydáte-li se na prohlídku pamětihodností města, nezapomeňte se zastavit na náměstí a prohlédnout si kostel Nanebevzetí Blahoslavené Panny Marie s jeho nápadnými modrými akcenty. Ve městě si také můžete všimnout mnoha barevných budov s filigránovými balkony a plechovými střechami. K dalším atrakcím a aktivitám v Soufriere a okolí patří pěší turistika po pozoruhodné stezce Tet Paul Nature Trail, návštěva sírových pramenů Sulphur Springs Park a procházka po Botanické zahradě Diamond Falls (více níže). Dáváte-li přednost klidnějším aktivitám, můžete se opalovat na Anse Mamin, pěkné pláži lemované palmami. Soufriere je také nejvhodnější základna, pokud chcete podniknout náročnou túru na Pitony; na Gros Piton po stezce Gros Piton Nature Trail nebo na Petit Piton po Petit Piton Trail. Krásný výhled na Soufriere a jeho tmavě modrou zátoku budete mít, když zamíříte na vyhlídku u hlavní silnice do města Vieux Fort.

 

Historický dobrodružný park Morne Coubaril

Historický dobrodružný park Morbe Coubaril (Morne Coubaril Historical Adventure Park) shlížející na Soufriere Bay je oblíbenou zastávkou na turistickém okruhu. V souladu se svým jménem nabízí panství z 18. století směsici historie, kultury a dobrodružství. Pěstuje se zde kakao, kokos a maniok a Vy si můžete prohlédnout fungující plantáž, její tropické zahrady a model tradiční vesnice. Průvodci ukazují zpracování kokosových ořechů a také, jak se vyrábí sirup z cukrové třtiny, káva, kakao a maniok. Po prohlídce můžete ochutnat kreolskou kuchyni v restauraci na místě. Chtěli byste něco dobrodružnějšího? Jízda na zipline s výhledem na Pitony je nejdobrodružnější aktivita na ostrově, ale také je možné si prohlédnout plantáž z koňského hřbetu. Na koni se rovněž můžete vydat do deštného pralesa, k sopce nebo na nedalekou pláž.

Kde: naproti vchodu na pláž Jalousie, Soufriere, Svatá Lucie

 

Vyhlídková silnice k Sulphur Springs Park, Mount Soufriere

Mount Soufriere, také nazývaná Sulphur Springs Park, byla nazvaná podle síry, která se zde kdysi těžila, a je to nejaktivnější geotermální oblast v Malých Antilách. Silnice vede přes okraj kráteru o průměru 274 m, takže můžete vlastně jet přímo v sopce, což je jedna z nejoriginálnějších věcí na Svaté Lucii. K poslední velké sopečné erupci na ostrově sice došlo před asi 40 000 lety, z vulkanické jámy však stále uniká do vzduchu síra a jezírka vody se ohřívají až k varu. Na bublající jezírka a syčící fumaroly se můžete podívat z vyhlídkové plošiny. Pro prohlídce parku můžete relaxovat v nedalekých léčivých pramenech a dát si bahenní koupel (nezapomeňte si na to vzít staré plavky).

Karibská kuchyně

Šnorchlování a potápění v Mořském národním parku Anse Chastanet 

14 hlavních turistických atrakcí ostrova Svatá Lucie 3

Korálový útes v Anse Chastanet ukrývá úplnou pokladnici mořského života. Na plošině široké 2-8 m mohou potápěči spatřit pestré mořské houby, měkké korály, kamenné korály a mozkové korály (Colpophyllia, Mussidae a Merulinidae). Ryby rozedranci/ďasové obývají přilehlou velkou jeskyni a potápěči mohou zahlédnout v korálových zahrádkách mnoho dalších druhů ryb, jako jsou ploskozubci, parmice, pyskouni, sapíni a barakudy. Okraj plošiny tvoří stěna spadající do hloubky 46 m s krajkovými korály obývanými humry, kraby a úhoři; talířové/diskové korály začínají v hloubce 30 m. Nad hladinou nabízí Anse Chastanet krytou zátoku s krásnými výhledy na Pitony. Asi 10 minut chůze odtud leží méně přelidněná pláž Anse Mamin skýtající jakýsi pocit soukromí a vynikající šnorchlování.

 

Botanická zahrada Diamond Falls, Soufrière Estate

Diamond Falls, což je část historického panství Soufrière Estate, nabízí 3 oblíbené atrakce: dobře pojaté zahrady, krásný vodopád zbarvený minerálními usazeninami a léčivé minerální termální lázně původně vybudované pro vojsko krále Ludvíka XVI.. V zahradách rostou kokosové palmy, kakaovníky, mahagonové stromy a jalovce virginské, křoviny a tropické květiny z celého světa, např. orchideje, helikonie, ibišek a anturie. Dále zde spatříte přehlídky místního ovoce a zeleniny, jako je čajot, graviola a kolokázie jedlá. Za malý poplatek můžete také použít uklidňující venkovní bazény nebo soukromé lázně. Další atrakcí v historickém panství je  Old Mill Restaurant, kde se hosté ve skupinách mohou těšit na karibský bufet.

Cocoa Tea – čokoládový nápoj z ostrova Svatá Lucie

Národní park Pigeon Island

NP Pigeon Island ležící naproti Rodney Bay je jedna z nejvýznamnějších historických atrakcí Svaté Lucie. Strategické vyhlídky na ostrově umožňovaly Britům v dobách boje o nadvládu nad Svatou Lucií sledovat pohyby francouzských vojsk na Martiniku. Dnes je ostrov spojen s hlavní pevninou vyvýšenou cestou a Vy se můžete vydat pěšky k vyhlídce a těšit se z panoramatických výhledů na severozápadní pobřeží Svaté Lucie. Na ostrově se rovněž nacházejí ruiny vojenských budov používaných v dobách bojů mezi Angličany a Francouzi, interpretační centrum popisující historii ostrova, malá restaurace a 2 pláže s bílým pískem. Na Pigeon Island se také dostanete taxíkem nebo (budete-li ubytování v Sandals Grande St. Lucian 5*), pěšky za 7 minut.

 

Rodney Bay – městečko v zátoce

Na severním konci Svaté Lucie v Gros Islet se nachází Rodney Bay, které je centrem turistických aktivit. Milovníci pláží se mohou opalovat na uměle vytvořené pláži a také zde najdete řadu resortů, restaurací a obchodů. Po setmění se městečko Rodney Bay promění v centrum nočního života na ostrově. Krytá zátoka, která je na severu uzavřena Národním parkem Pigeon Island a na jihu výběžkem Labrelotte Point, je také oblíbeným místem pro kotvení jachet. Přístaviště Rodney Bay Marina patří k nejlépe vybaveným ve východním Karibiku a nabízí řadu vodních sportů. Kopce kolem zátoky jsou posety působivými soukromými domy, a také je zde největší nákupní centrum na ostrově. Nedaleká pláž Reduit Beach patří k nejlepším na Svaté Lucii.  

 

Pěší turistika na pěší stezce k vodopádu Enbas Saut: Pralesní rezervace Edmund

Pěší stezka k vodopádu Enbas Saut, na kterou se dostanete nad Soufriere, leží na zelených svazích hory Gimie (950 m), nejvyššího vrcholu Svaté Lucie. Dobře udržovaná stezka probchází hustým pralesem až k vodopádu, který vznikl erozí vulkanické skály. Túra po stezce zabere asi 2 hodiny 30 minut a vyžaduje dobré boty na chození. Počítejte se zdoláváním mnoha strmých schodů nahoru a dolů. Také pozorovatelé ptactva si zde přijdou na své: zahlédnout můžete druhy, jako je amazoňan mnohobarvý, vlhovec svatolucijský, svatolucijský střízlík a lesňáček šedohnědý. V parku také můžete spatřit exotické rostliny, jako je mahoe modrá a honduraský mahagon. Většina návštěvníků se vydává ke stezce safari vozidlem 4WD po drsné kamenité cestě, která zároveň nabízí vynikající výhledy na Pitony.

 

Morne Fortune – kopec s pevností

V letech 1803-1844 učinili Britové metropolí ostrova významný námořní přístav Castries a vybudovali opevnění na Morne Fortune, kopci shlížejícím na přístav. Zde se také odehrály některé z nejbrutálnějších střetů mezi Angličany a Francouzi. I dnes Morne Fortuné („Hora štěstí“) nabízí ze své vyhlídky úžasné výhledy na Castries a přístav. K nejoblíbenějším bezplatným aktivitám na ostrově patří výstup nahoru spojený s fotografováním; za jasného dnes je vidět až k Martiniku. Původní opevnění se dochovalo dodnes a můžete si prohlédnout památník, staré vojenské budovy a kanony. Na severní straně Morne Fortuné se nachází Government House, oficiální sídlo generálního guvernéra Svaté Lucie, stojící uprostřed krásně upravených soukromých zahrad.

 

Nakupování na tržnici Castries Market

Pestrobarevná tržnice na nejvýchodnějším místě přístavu v Castries je skvělé místo, kde můžete poznat něco z místního života na ostrově. Přehlídka zboží sahá od řemeslných výrobků po místní ovoce a zeleninu. Nakupující tu najdou batikované zboží, dřevořezby, dárkové košíky koření, banánové kečupy a oleje, ručně vyráběná košťata, ostré omáčky a obvyklé suvenýry. I když je trh otevřen každý den, nejvíce živo tu bývá v sobotu.

 

Derek Walcott Square v Castries

Náměstí Derek Walcott Square (pojmenované po laureátovi Nobelovy ceny původem ze Svaté Lucie) je skvělý počáteční bod pro pěší prohlídky metropole Castries. Jeho nejslavnější pamětihodnost představuje katedrála Neposkvrněného početí, která je příkladem viktoriánské obměny románského stylu a zahrnuje hodinovou věž v italizujícím stylu. Naprosti katedrále je zrenovovaná veřejná knihovna a série pěkných barevných koloniálních budov s verandami přečnívajícími nad chodník.

Akční nabídka ubytování: