KOLOSEUM – SYMBOL ŘÍMA A KRVE

KOLOSEUM - SYMBOL ŘÍMA A KRVE 1

Koloseum znamená překladu znamená obrovský. Tento fakt nemůžeme popřít. Je to mohutná stavba a v současnosti nejvyhledávanější turistická památka v Římě. Dostavěna bylo v roce 80 za císaře Tita. Tehdy se ještě stavba nazývala Flaviovský amfiteátr.

Kapacitu mělo pro 50 000 lidí. Architekti nechali vybudovat 80 vchodů pro diváky. Sezení uvnitř bylo rozděleno do čtyř teras. Nejbohatší měšťané měli možnost sledovat gladiátorské hry z předních řad. Níže vrstvy mohli sedět či stát až začtvrté. Podlaha pro zápasících byla pokryta dřevem a pískem, aby snadněji vstřebávala krev.

Drsné boje probíhaly přibližně 175 dní v roce. Na smrt posílali válečných zajatců, zločinců, otroků, ale i těch, kteří doufali v štěstí a slávu, pokud uspějí. Občas byl poražen ušetřen smrti, pokud prokázal velkou statečnost. Nejednou museli účinkující zápasit s divokými zvířaty jako například: s lvy, vlky, slon, krokodýly, tygry … Ty byly před bojem umístěny v klecích, které se nacházely v podzemních kobkách.

Diváci se mohli zúčastnit třídenního programu. První dva dny gladiátoři bojovali mezi sebou nebo se zvěří a poslední den amfiteátr napustili vodou, kde se konaly skutečné lodní boje. Rovněž to bylo krveprolití.

Poslední hry se konaly v roce 523, což bylo přibližně až sto let po jejich zakázání.

V současnosti se zachovaly přibližně 2/3 tohoto historického skvostu. Pokud byste chtěli nahlédnout dovnitř, musíte si vystát několik metrovou radu nebo si sjednat průvodce, který vás dostane dovnitř o něco dříve.